Yaşı yetenler için herşeyin dönüşümünü takip etmek şaşırtıcı oluyor. 1990’ların sonunda hatta 2000’lerin başında yılda 10 Türk filmi çıkınca alkış tutardık. Bundan beş yıl öncesine kadar yazın izleyecek film bulmak zordu. Sinema dergisi yapmak ise imkansızdı. O dönemde çıkan Popüler Sinema, Beyaz Perde ve birçok dergi tercüme haberlere yüklenirlerdi. Hatta yazın sinema dergisi çıkmaz birkaç ay tatil verirlerdi kendilerine. Hoş biz hala bu alışkanlığı devam ettiriyoruz. Ama günümüzde yazları, kış mevsimini sinema açısından geçti. Baksanıza Blockbuster dediğimiz bütün filmler bu aylarda giriyor. Sadece Haziran ayında Wonder Woman, Tranformers, Mummy, Karayip Korsanları, Temmuz’da Dunkirk, Örümcek Adam, Maymunlar Cehennemi hepsi vizyonda. Zaten Editör sayfasının dosya bölümüne baktığınızda, yani hemen yanda nasıl tıkş tıkış olduğunu göreceksiniz. Bir de bunlara her hafta fvizyona giren iki, üç Türk filmini ekleyin. Bu doluluk artık yaz mevsiminin kış mevsimiyle yarıştığının kanıtıdır. Biz yaz köleleri de size filmleri yetiştirmeye çalışıyoruz. Şaka şaka ben Marmaris’te keyif çatıyorum:)

Serdar Akbıyık
1967 yılında İstanbul'da doğdu. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sosyal Antropoloji Bölümü'nü bitirdi. Erol Simavi Vakfı Gazetecilik Bursu'nu kazanıp iki yıllık eğitimden sonra Hürriyet Gazetesi'nde istihbarat muhabiri olarak mesleğe başladı. 1992 yılında Hürriyet Yazıişleri'ne geçti. 1993'te Spor Gazetesi'ni kuran grupta yer aldı. 1996'da Hürriyet Yazıişleri'ne döndü. 1999'da Star Gazetesi kuruluşunda bulunmak için Hürriyet'ten ayrıldı. 2000-2001 yıllarında Almanya'da Star Gazetesi'ni çıkaran grupta Yazıişleri Müdürlüğü yaptı. 2002'de Türkiye'ye dönüp Star Grubu'na bağlı olan ve yeniden yayımlanan Hayat Dergisi'nde görev aldı. Hayat Dergisi'nde ve Star Gazetesi'nde sinema eleştirmenliği yaptı. 2004 yılında Star Gazetesi Yazıişleri Koordinatörlüğü görevine getirildi. Halen Star Gazetesi İnternet Yayın Müdürlüğü ve sinema eleştirmenliğini sürdürmektedir. Star Gazetesi, Kral Müzik Dergisi ve internette çıkardığı Cinedergi'de sinema yazıları yayımlanmaktadır. 2007 yılında "Türk Sineması'nı Yönetenler" adlı yönetmenlerle yaptığı röportajları kapsayan bir kitap çıkardı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.