2016’yı kimse özlemeyecek sanırım. Neresinden bakarsanız felaket bir yıldı. Kısacası korku filmi gibi bir yılı geride bıraktık. Ülkenin siyaseten, ekonomik, güvenlik olarak gittiği yer belliyken herhalde sinemamızda bundan farklı olamazdı.

Festivaller çöktü, filmler kalitesizlikte tavan yaptı, izleyici sinemadan kaçtı. Neyse bu çöl ortamı içinde yine de birşeyler yapıldı. En azından festivallere gidip bir iki dişe dokunur film seyrettik. 2016’nın bütün değerlendirmelerinin yapıldığı dosyaları bulacaksınız dergide. Öncelikle 16 yazarımızın oylarıyla en iyi 10 yabancı listesi yaptık. Aynı zamanda en iyi 5 Türk filmi seçkisi de var. Yazarlarımızın teker teker film listeleri de emrinize amade. Bitmedi. 2016 yılında festivallerde seyrettiğimiz Türk filmlerini Başak değerlendirdi ve size listeledi. Murat Kızılca ise en iyi korku filmleriyle bizi başbaşa bıraktı. Sanki bu yıl yeterince korkmamışız gibi. İki, Yedi ve dört sayısını severim. Sanki söyleyişleri sıcak gelir bana. 2017 ismi gibi sıcacık olsun diliyorum. Hiç beklemediğimiz yönetmenler veya ilk filmini çekenler bizi şaşırtsın. Ülkenin her yanı film festivali dolsun. İyi yıllar olsun…

1967 yılında İstanbul'da doğdu. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sosyal Antropoloji Bölümü'nü bitirdi. Erol Simavi Vakfı Gazetecilik Bursu'nu kazanıp iki yıllık eğitimden sonra Hürriyet Gazetesi'nde istihbarat muhabiri olarak mesleğe başladı. 1992 yılında Hürriyet Yazıişleri'ne geçti. 1993'te Spor Gazetesi'ni kuran grupta yer aldı. 1996'da Hürriyet Yazıişleri'ne döndü. 1999'da Star Gazetesi kuruluşunda bulunmak için Hürriyet'ten ayrıldı. 2000-2001 yıllarında Almanya'da Star Gazetesi'ni çıkaran grupta Yazıişleri Müdürlüğü yaptı. 2002'de Türkiye'ye dönüp Star Grubu'na bağlı olan ve yeniden yayımlanan Hayat Dergisi'nde görev aldı. Hayat Dergisi'nde ve Star Gazetesi'nde sinema eleştirmenliği yaptı. 2004 yılında Star Gazetesi Yazıişleri Koordinatörlüğü görevine getirildi. Halen Star Gazetesi İnternet Yayın Müdürlüğü ve sinema eleştirmenliğini sürdürmektedir. Star Gazetesi, Kral Müzik Dergisi ve internette çıkardığı Cinedergi'de sinema yazıları yayımlanmaktadır. 2007 yılında "Türk Sineması'nı Yönetenler" adlı yönetmenlerle yaptığı röportajları kapsayan bir kitap çıkardı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.