Biz sinema eleştirmenlerinin festival koşuşturmacası başladı. İstanbul Film Festivali’ne güle güle derken bu ay iki festivali birden takip edeceğiz.

3 Mayıs’ta Eskişehir’deyiz. Eskişehir Film Festivali kapsamında üniversitede bir atölye yapacağız. Ay sonunda ise Kayseri’ye gidiyoruz. Talas Film şenliklerinde Erciyes üniversitesi öğrencileriyle beraber olacağız. Haziran başında ise Ankara Film Festivali ile Ankaralı gençlerle buluşacağız. Gelelim dergimizin içeriğine. Türk sinemasının 100. Yılı dolayısıyla yaptığımız dosyalarda bu ay sinemamızdaki kadın performanslarına bir göz attık. 13 yazarımız beğendikleri 10 kadın performans listelerini bize gönderdiler. Bunların dökümünden Cinedergi 100 yılın en iyi 12 kadın performansını seçti. Röportajlarımıza gelince. İtirazım Var filminin yönetmeni Onur Ünlü ile konuştuk. Bu ayın önemli filmlerinden Karınca Kapanı filminin yönetmeni ve oyuncusu Fırat Tanış filmin kadın oyuncusu Neslihan Yeldan konuğumuzdu. Banu aynı zamanda Bensiz filminin yönetmeni Ahmet Küçükkayalı ile bir sohbet yaptı. Bağımsız yapımlardan Mutlak Adalet filiminin oyuncuları Bihter Dinçel ve Ozan Akbaba konuştuğumuz diğer önemli isimlerdi. Dosyalarımız ise bütün ayın sinema gündeminin nabzını tutuyor. Godzilla dosyası Uzak Doğu sinema uzmanımız Murat Kızılca’dan geldi. Korku filmlerini tiye alan parodi filmlerini Utku odağına aldı. X Men ise Egemen’in kapsama alanına girdi. İstanbul Film Festivali’nin ağır topu ve bu ay vizyona giren Enemy filminin yönetmeni Denis Villeneuve Halil İbrahim’in süzgecinden geçip sayfalarımızda yerini aldı. Masis ise bütün derginin en keyifle okunacak dosyalarından birine imza attı. 2014 yazında seyredeceğimiz büyük bütçeleli filmleri bize anlattı. Başak ayrıksı yönetmen Wes Anderson filmlerini ve onun sinemasını köşesine taşıdı. Dizidergi de ise Şenay, Vikings dizisinin dehşetine daldı. Gizem birçok dizide oynayan yakışıklı oyuncu Barış Aytaç ile konuştu. Daha bitmedi, kritikler Fırat’ın Uzun Filmin Kısası köşesi, Banu’nun Diren Sineması, Pekyakında’kiler, portre sayfalarımız daha neler neler. Size iyi okumalar.

1967 yılında İstanbul'da doğdu. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sosyal Antropoloji Bölümü'nü bitirdi. Erol Simavi Vakfı Gazetecilik Bursu'nu kazanıp iki yıllık eğitimden sonra Hürriyet Gazetesi'nde istihbarat muhabiri olarak mesleğe başladı. 1992 yılında Hürriyet Yazıişleri'ne geçti. 1993'te Spor Gazetesi'ni kuran grupta yer aldı. 1996'da Hürriyet Yazıişleri'ne döndü. 1999'da Star Gazetesi kuruluşunda bulunmak için Hürriyet'ten ayrıldı. 2000-2001 yıllarında Almanya'da Star Gazetesi'ni çıkaran grupta Yazıişleri Müdürlüğü yaptı. 2002'de Türkiye'ye dönüp Star Grubu'na bağlı olan ve yeniden yayımlanan Hayat Dergisi'nde görev aldı. Hayat Dergisi'nde ve Star Gazetesi'nde sinema eleştirmenliği yaptı. 2004 yılında Star Gazetesi Yazıişleri Koordinatörlüğü görevine getirildi. Halen Star Gazetesi İnternet Yayın Müdürlüğü ve sinema eleştirmenliğini sürdürmektedir. Star Gazetesi, Kral Müzik Dergisi ve internette çıkardığı Cinedergi'de sinema yazıları yayımlanmaktadır. 2007 yılında "Türk Sineması'nı Yönetenler" adlı yönetmenlerle yaptığı röportajları kapsayan bir kitap çıkardı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.