Hababam Sınıfı’nın Güdük Necmi’si, Süt Kardeşler’in Ramazan’ı, Üç Ahbap Çavuşlar’ın Hazım’ı, Köyden İndim Şehire’nin Gayret’i Halit Akçatepe hayata gözlerini yumdu. Türk sinemasının bir dönemi de kapandı…

Eğer dönemimizde hala Türk filmleri yabancı filmlerden daha çok seyrediliyor diye övünüyorsak bunu Halit Akçatepe gibi ustalara borçluyuz. Akçatepe öyle bir isim ki onun meslek hayatı neredeyse Türk sinemasının bütün dönemlerini kapsıyor. 1938 doğumlu olan Akçatepe daha 5 yaşındayken kamera karşısına geçmiş. Ondan sonra da bir daha mesleği bırakmamış. Düşünün şu an ismini saydığımız bütün ünlü Türk aktörlerinin Halit Akçatepe ile filmleri var. Zaten bizim sinemamızı yükselten, jönler ve aktristlerden çok yan karakterler veya karakter oyuncuları diyebiliriz. Halit Akçatepe özellikle 1960’ların sonuyla 1970’lerde izleyicinin gönlünü çalan, yüreğini ısıtan ve yüzüne bir gülümseme konduran rollerle karşımıza çıktı. Zeki Alasya, Metin Akpınar, Kemal Sunal, Şener Şen, Adile Naşit, Münik Özkul, Tarık Akan ve daha sayamayacağımız birçok isimle beraber evlerimize konuk oldu , hayal dünyamıza renk kattı. O sadece güldüren bir isim değildi, filmlerinde yüreğimizi burkan bir çok da sahne vardı. Zaten Yeşilçam’ın komedisi bugünkü gibi bir komedi değildir. Daha dramatik, sosyal mesajı olan, insanı düşündüren ve duygulandıran bir komediydi. Halit Akçatepe de o kendine has naif ve duygulu performanslarıyla o dönemin bu önemli türünün yaratıcılarındandı. Birçok yönetmen gibi Ertem Eğilmez de onun bu yönünü görmüş ki, Hababam Sınıfı’nın önemli karakterlerinden Güdük Necmi’yi onun ellerine emanet etmişti. Çok farklı karakterlere büründü, Tarkan Güçlü Kahraman Kolsuz Kahramana Karşı filminde Kulke gibi çizgi dışı karakterleri de canlandırdı. Özel hayatında iki kere evlenmiş ve üç kız çocuğu babası olan Akçatepe bayin damarlarındaki bir tıkanma yüzünden felç geçirmiş ve hastaneye kaldırılmıştı. Ne yazık ki iyi haber alamadık. Çok eski bir dostu, hayallerimizi renklendiren bir ağabeyi daha kaybettik. 2007 yılında Fenerbahçe’nin yüzüncü yıl şampiyonluğunda tribünde hep beraber kutlama yaptığımız Hababam Sınıfı kadrosunun içinde Halit Akçatepe de yer alıyordu. Çok sıkı Fenerli olduğunu bildiğimiz Halit Akçatepe’yi o günkü gibi bütün tribünler şu tezahüratı yaparak uğurluyoruz, “Hababam Güm Güm Güm’.

1967 yılında İstanbul'da doğdu. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sosyal Antropoloji Bölümü'nü bitirdi. Erol Simavi Vakfı Gazetecilik Bursu'nu kazanıp iki yıllık eğitimden sonra Hürriyet Gazetesi'nde istihbarat muhabiri olarak mesleğe başladı. 1992 yılında Hürriyet Yazıişleri'ne geçti. 1993'te Spor Gazetesi'ni kuran grupta yer aldı. 1996'da Hürriyet Yazıişleri'ne döndü. 1999'da Star Gazetesi kuruluşunda bulunmak için Hürriyet'ten ayrıldı. 2000-2001 yıllarında Almanya'da Star Gazetesi'ni çıkaran grupta Yazıişleri Müdürlüğü yaptı. 2002'de Türkiye'ye dönüp Star Grubu'na bağlı olan ve yeniden yayımlanan Hayat Dergisi'nde görev aldı. Hayat Dergisi'nde ve Star Gazetesi'nde sinema eleştirmenliği yaptı. 2004 yılında Star Gazetesi Yazıişleri Koordinatörlüğü görevine getirildi. Halen Star Gazetesi İnternet Yayın Müdürlüğü ve sinema eleştirmenliğini sürdürmektedir. Star Gazetesi, Kral Müzik Dergisi ve internette çıkardığı Cinedergi'de sinema yazıları yayımlanmaktadır. 2007 yılında "Türk Sineması'nı Yönetenler" adlı yönetmenlerle yaptığı röportajları kapsayan bir kitap çıkardı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.