Sinema sanatının robotlarla tanışması daha ilk emekleme yıllarına denk gelir. 1927 yapımı Lang’ın Metropolis’inden beri beyaz perdeden yüzlerce robot gelip geçmiştir. Bunlardan bir çoğu sinema tarihine geçmiş olsa da silinip gidenlerin sayısı da azımsanmayacak kadar çoktur. Terminator: Genisys…

Biz hala adım atabilen robotlar yapmaya çalışalım, sinema robot teknolojisinde ışık hızı ile ilerliyor. Önce hantal demir yığınları olarak gördüğümüz robotlar artık yarı insan, android, atletik, bir çok yönden insandan çok ileride varlıklar. Hatta insanlığının sonunu da getirmek için çabalamaya devam ediyorlar. Tabi biz bu oyunu bozarız!! İnsanlığın sonunu getirmek mi?!

Bu işe en çok kafa patlatan robot familyası, 30 yıllık geçmiş ile Termiantör oldu. Sky Net adlı savaş simülasyonu, elindeki zamanda yolculuk teknolojisini de kullanarak yıllardır hain planlar peşinde. Ancak savaşın kaderini henüz değiştirebilmiş değiller.

Milyon dolarlık Terminator “frenchize”ı son iki denemede kredisini oldukça tüketti. Özellikle Terminator: Salvation(2009) yeni bir üçlemenin habercisi iken, kendi bindiği dalı kesmekten çekinmedi. Daha da Sky Net iflah olmaz derken, efsanenin suyunun suyunu çıkarmak isteyen Hollywood boş durmadı ve yeniden Terminator’ü küllerinden yaratmaya çabalıyor.

Yeni filmimiz Terminator: Genisys geçmişin de geçmişine gidiyor. Yok yanlış anlamayın Mısır Piramitlerine kadar gitmiyoruz. Ama Sarah Connor’un küçüklüğüne gidiyoruz. 2029 yılında başlayacak olan film’de John Connor’ın önderliğindeki insanlık Sky Net’e son darbeyi indirmeye hazırlanırken, Sky Net yeniden Connor’ın annesini işin içine karıştırıyor. Oysa ki ana kutsaldır!! Ancak bu ahlaksız bilgisayar zekası bu sefer de geçmişte başaramadığını Sarah’ın çocukluğunda başarıp olayı kökten çözmek istiyor.

Gelen bilgilere göre senaryoda Sarah Connor 9 yaşında yeniden Arnold Schwarzenegger’ın oynayacağı T-800 tarafından evlat edinilip kaderini çizmesi için eğitime alınıyor. Yani bu demek oluyor ki en başta Sarah Connor her şeyin farkında idi. İlk iki Terminator’de ve Terminator: The Sarah Connor Chronicles’da kandırıldık.

1984 yapımı ilk Terminator’ü hatırlayanlar bilir ki Sarah Connor tam bir seksenler ergeni idi. Şimdi o kızın eğitimli bir savaşçı olduğuna inanmamızı bekliyorlar. Bu senaryonun şu anki hali ile Terminator evreninde büyük boşluklar açacağı aşikar. Thor: Karanlik Dünya ile TV yönetmenliğinden gelip, büyük bütçeli filmlere geçen Alan Taylor’ın bu riskin altından nasıl kalkacağını merakla bekliyoruz.

Fanlar arasında şimdiden büyük tartışmalara yol açan filmin oyuncuları da sil baştan seçilmiş. Eski serilerden Arnold’un yanında yeni Terminator T-800’ü Aaron V. Williamson oynuyor. Game of Thrones’un Ejderha anası Emilia Clarke’ı Sarah Connor, Jason Clarke’ı ise John Connor rolünde izleyeceğiz. Ayrıca çizdiği Doctor Who portresi ile gönüllerimizde ayrı bir yeri olan Matt Smith’in de henüz detayları çok da açıklanmayan bir rolü var.

Tek umudumuz bu kadar değerli ismin içi boş bir proje için bir araya gelmemiş olması. Bakalım yazın hitlerinden olması beklenen Terminator: Genisys yeni kuşağa Terminator’ü sevdirebilecek mi yoksa sonsuza kadar rafa kalkmasına mı neden olacak.

Şimdi gelin konu açılmışken beyazperdenin damarında kan yerine veri akışı olan robotlarına bir bakalım:

 

 1. Terminator / Terminator, 1984 – 2015

1984 yapımı filmin meşhur Robotu T-800 süper insan yapısı ile gelecekten gelip, insanların lideri John Connor’un annesini öldürerek doğumunu engellemek istedi. Daha sonra Connor’un eline geçen T-800 yeniden programlanıp bu sefer de John Connor’un gençliğine gidip onu yeni geliştirilen sıvı metal T-1000’in elinden kurtarmaya çalıştı.

 

 1. C-3P0 ve R2-D2 / Star Wars I-VI, 1977 – 2005

 

Star Wars’un ve belki de sinema aleminin en sevilen, en şirin robotları C-3P0 ve R2-D2, ufak robotların da büyük işler başarabileceğini göstermek adına önemli karakterlerdir. C-3P0 yıllar sonra ilk üçlemeyi gördüğümüzde aslında Anakin’in ellerinden çıktığını öğrendik ve gıcıklığını kimden aldığını da anlamış olduk. R2-D2 ise hem Anakin’e hem de Luke’a ıslığı ile uzun yıllar yol gösterdi. Bazen kahraman oldu, bazen esir düştü ancak sahiplerinin gözünü hiç arkada bırakmadı.

 

 1. Maria / Metropolis, 1927

Sessiz sinemanın ilk robotu olarak kabul edebileceğimiz(bu konuda çeşitli tartışmalar olsa da) Maria, Fritz Lang’ın şaheseri Metropolis ile hayatımıza girdi. İlk önemli robot karakterin bir kadın olması ise ayrı bir güzelliktir. Bir yandan da kapitalizm karşıtı olan film, işçi sınıfının başkaldırışı üzerine bir yapımdı. Maria güzelliği ve büyüleyiciliği ile sistemi değiştirmeye çabaladı.

 1. Ash / Alien, 1979

Ian Holm’un oynadığı Ash karakteri başlarda şirkete çalışan bir bilim adamı gibi görünürken asıl amacının Alien yaşam formunu incelemek ve şirkete ulaştırmak olan ve bunun için de çalıştığı arkadaşlarını harcayan bir android olduğunu anlarız. Bu yüzden de uzun yıllar en sevilmeyen bilim kurgu karakterlerinden biri olur.

 

 1. Robocop / Robocop 1, 2 & 3, 1987 – 1993

Son Robocop’u şekli şemali ile ayrı tutmak gerekirse ilk üçlemeyi temel alarak Robocop yarı insan yarı robot yapısı ile kanunları uygulamaya çalışan bir memur olarak ortaya çıkar. Peter Weller’ın oynadığı Robot şeklinin içindeki Alex Murphy karakteri tarihin en eğlenceli ve aksiyon dolu serisini yaratır.

 

 1. WALL-E / WALL-E, 2008

Dünyayı temizlemek ile yükümlü son robot Wall-E yalnız başına tüm Dünya’nın yükünü omuzlarına almıştır. Kirlilikten sonra kaçan dünyalılar ise uzay yolculukları sırasında iyice obez ve geri zekalı bir ırk haline gelmiştir. Ancak kendisinin sahip olduğu bir bitki dünyanın tekrar yaşanabilecek bir yer olduğunu kanıtlayacak ilk veridir.

 

 1. Marvin the Paranoid Android / The Hitchhiker’s Guide to the Galaxy, 2005

Douglas Adams’ın yazdığı, tüm zamanların en mizahi bilim kurgu romanından uyarlanan aynı adlı yapımda Marvin depresifliği, umutsuzluğu ile göz yaşartır. Bir gezegen kadar büyük bir beyne sahip olduğunu söyleyen Marvin, süper beynini kullanacak bir mecra bulamamaktan yakınarak yaşamını sürdürmektedir.

 

 1. Johnny 5 / Short Circuit, 1986

Video zamanlarının eğlenceli filmlerinden olan Short Circuit, Wall-E’nin de tasarım temellerini oluşturan Johnny 5 ile bizleri tanıştırmıştır. Kısa devre sonrası kendinde insani duygular olduğunu anlayan askeri prototip Johnny 5 insanlığı tanımaya çalışırken yaratıcıları ise fişini çekme derdindedir.

 

 1. Data / Star Trek, The Next Generation series, 1994 – 2002

Mr. Spock’dan boşalan duygusuz, mizahtan anlamayan, mantığın sesini dinleyen ekip elemanı boşluğuna getirilen Data Atılgan’ın yeni görevlerinde Kaptan’ın sağ kolu olacaktır.

 

 1. Roy Batty / Blade Runner, 1982

Rutger Hauer’ın canlandırdığı Replicant lideri soğuk, acımasız bir karakterdir. Harrison Ford’un peşine düştüğü Roy replicant’lara biçilen ömürü uzatmak için uğraşmaktadır. Sinemanın unutulmazları arasına giren çatıdaki kovalama sahnesi ile hafızalarımızda yer edinir.

 

 1. Gigolo Joe / A.I. Artificial Intelligence, 2007

Kubrick’in beyninden çıkıp Spielberg’in hayata geçirdiği A.I. prjoesinin en güzel karakteri Jude Law’un canlandırdığı jigolo robot’tur. Yaratıcısını ve gerçek kendisini bulma yolundaki çocuk robot ile yolları kesişir ve ona arkadaşlık eder.

 

 1. Sonny (NS-5) / I, Robot, 2004

Chicago’da bir robotun cinayete karıştığı sanılmaktadır ve Will Smith’in oynadığı dedektif bir robot avı başlatır. Sonny insansı NS-5 modelinin modifiye edilmiş bir versiyonudur ve 3 robot kanununa karşı gelmeyi seçer. Ayrıca Sonny’nin gördüğü rüyalar onu tüm robotların geleceği için kritik bir noktaya taşıyacaktır.

 

 

 1. Optimus Prime / Transformers, 2007

Aslında uzaylı bir ırk olan devasa robot ırkının lideri Optimus Prime, Decepticonlarla savaşlarını dünyaya taşır ve insan ırkını korumaya kendisini adar.

 

 1. Robot Bill & Ted – Bill & Ted’s Bogus Journey, 1991

Bill & Ted’in kötücül robot versiyonları olan bu ikili ana karakterleri öldürüp yerlerine geçmek isterler. Ve bu planda da başarılı olurlar. Kendilerini insanlardan çok üstün gören Bill & Ted robotları oldukça da eğlenceli varlıkları ile seriye renk katmıştır.

 

 1. GERTY – Moon, 2009

Son yılların en iyi düşük bütçeli bilim kurgusunun robotu GERTY Sam Rockwell’in tek başına götürdüğü filmde rol çalmayı başarır. Kevin Spacey’nin seslendirdiği GERTY, üç yıldır ayda yalnız kalan Sam’in asistanı rolündedir. Asıl amacı kalite kontrol olan GERTY aynı zamanda insan odaklı hatalarla da devreye girmeye programlanmıştır. Ancak film ilerledikçe daha komplike bir varlık olduğu anlaşılmaya başlar.

 

Masis Üşenmez

www.masisusenmez.com

Masis Üşenmez
1979 İstanbul doğumlu yazar ilk sinema deneyimini Superman ve Star Wars’la yaşayıp kendini çizgi roman ve bilim kurgu dünyasına atar. Biriktirdiği haftalıklarıyla Star Wars oyuncakları alıp kendi serüvenlerini yazmaya başladığı yıllarda ailesi tarafından Rus edebiyatına yönlendirilmeye çalışsa da orada da Stanislaw Lem, Asimov gibi yazarlarla takılarak bu türden kopamayacağını anlamış, lise yıllarında Arthur C. Clarke, Stephen King gibi yazarları hatmederek …

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.