Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi Kompozisyon Bölümü mezunu ve Berklee College of Music’te Film Scoring bölümünü bitiren Fırat Yükselir bugüne dek ‘Nefes’, ‘Kağıt’, ‘Ay Büyürken Uyuyamam’, ‘72. Koğuş’, ‘Mevsim Çiçek Açtı’ gibi filmlere ve bir çok diziye müzik yaptı. Yükselir’in imzasını taşıyan ‘Kurtuluş Son Durak Film Müzikleri’ albümü ise müzik marketlerdeki yerini çoktan aldı bile. Usta oyuncu Demet Akbağ’ın seslendirdiği ‘Aman Agavni’ isimli şarkı albümün göz bebeklerinden… Nihal Yalçın, söz ve müziği kendine ait olan ‘Ne Kadar Güzelsin’ isimli şarkının yanısıra ‘Dertler Benim Olsun’ ve ‘Bir Mumdur’ şarkılarını da yorumlayarak Türk izleyicisine unutulmaz bir müzik ziyafeti sunmak için stüdyoya girdi. 26 şarkının yer aldığı albüm, son dönemlerin en çok ses getiren soundtracklerinden biri olmaya aday!

1979, İstanbul doğumlu. 2001 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi Malzeme Mühendisliği’nden yüksek lisansla mezun olmasına rağmen, üniversite yıllarında yaptığı sinema kulübü başkanlığı sayesinde, geleceğini ve mesleğini sinema-tv üzerine kurmaya karar verdi. Çeşitli kısa film, belgesel çalışmalarıyla işe koyulan ve Yıldız Kısa Film Festivali'nin kurucularından olan Fırat Sayıcı, yurt çapında çeşitli kısa film festivallerinde de jüri üyeliği yaptı, kısa film üzerine workshoplar düzenledi. 2008’de Anadolu Üniversitesi Halkla İlişkiler bölümünden mezun olan Fırat Sayıcı, Selçuk Üniversitesi Radyo-Televizyon-Sinema Bölümünde yüksek lisans ve doktora öğrenimini tamamladı. SİYAD üyesidir. TRT'de metin yazarı olarak başladığı televizyon macerasında birçok kanalda çeşitli programlarda görev aldı, sinema programları yaptı. Kurduğu Mad Informatics Ajansı’yla sinema-tv ve eğlence sektörüne PR ve sosyal medya hizmeti vermeye başlamıştır. "Türk Sinemasında Gerçekçilik" ve "Yeni Başlamayanlar İçin Sinema" adında iki sinema kitabı yayınlanmıştır. Esenyurt Üniversitesi Radyo Tv. ve Sinema bölümünde Dr. Öğretim Üyesi olarak görev yapmaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.