9 Ekim 1835 tarihinde Paris’te doğan Camille Saint-Saens, sinema tarihinin ilk müzisyenlerindendir. Orkestra şefi ve aynı zamanda bir piyano virtüözü olan Fransız bestecinin en bilinen eserleri Hayvanlar Karnavalı, Introduction and Rondo Capriccioso, Samson ile Delilah’dır. Sinemanın ilk yıllarında “Fürst Woronzeff”, “Dames”, “The Wizard of Oz”, “Danse Macabre” ve “Pompei’nin Son Günleri” gibi eserlerin müziklerinde imzası olan yetenekli besteci 1902’de VII. Edward’ın taç giyme töreni için de bir marş yazmıştır. Seyahati seven bir kişiliktir ve Cezayir’in kültüründen çok etkilenmiştir. Son dönem eserleri bu kültürden izler taşımaktadır.

 

1979, İstanbul doğumlu. 2001 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi Malzeme Mühendisliği’nden yüksek lisansla mezun olmasına rağmen, üniversite yıllarında yaptığı sinema kulübü başkanlığı sayesinde, geleceğini ve mesleğini sinema-tv üzerine kurmaya karar verdi. Çeşitli kısa film, belgesel çalışmalarıyla işe koyulan ve Yıldız Kısa Film Festivali'nin kurucularından olan Fırat Sayıcı, yurt çapında çeşitli kısa film festivallerinde de jüri üyeliği yaptı, kısa film üzerine workshoplar düzenledi. 2008’de Anadolu Üniversitesi Halkla İlişkiler bölümünden mezun olan Fırat Sayıcı, Selçuk Üniversitesi Radyo-Televizyon-Sinema Bölümünde yüksek lisans ve doktora öğrenimini tamamladı. SİYAD üyesidir. TRT'de metin yazarı olarak başladığı televizyon macerasında birçok kanalda çeşitli programlarda görev aldı, sinema programları yaptı. Kurduğu Mad Informatics Ajansı’yla sinema-tv ve eğlence sektörüne PR ve sosyal medya hizmeti vermeye başlamıştır. "Türk Sinemasında Gerçekçilik" ve "Yeni Başlamayanlar İçin Sinema" adında iki sinema kitabı yayınlanmıştır. Esenyurt Üniversitesi Radyo Tv. ve Sinema bölümünde Dr. Öğretim Üyesi olarak görev yapmaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.