Banu Bozdemir

Celal ve Ceren
Daha önce Recep İvedik 4 filmini çekeceği yönünde açıklamalarda bulunan Şahan ani bir karar değişikliği ile yeni filmi Celal ile Ceren’in hazırlıklarına başladı. Çekimlerine 3 ay içinde başlanacak olan filmin şubat ayında vizyona girmesi bekleniyor. Ünlü komedyen, filmde kullanılacak şarkıları da bestelemeye başladı. Bir şarkısının sözleri şöyle: “Doğ güneş bana yeni bir heves ver / Doğ güneş bana yeni bir nefes ver /Aynı yerden doğ ama aynı yerden batma / Hep doğ güneş bana yeni bir aşk ver. Sinemadan sonra müziğe de uzanan Gökbakar, bir başka şarkısında ise; Gel desem gelir misin? / Benimle büyür müsün? / Her gece rüyalarında benimle uyur musun?”

Can
Yapımcılığını Defne Film Prodüksiyonun üstlendiği, yönetmenliğini ve senaristliğini Raşit Çelikezer’in yaptığı, başlıca rollerde Selen Uçer, Serdar Orçin, Berkan Demirbağ ve Erkan Avcı’nın yer aldığı ‘CAN’ filminin çekimleri tamamlandı. Ağustos ayı boyunca devam eden filmin çekimleri; Kadıköy, Fikirtepe ve Samandıra’da gerçekleşti. Aileler ve çocukları üzerine eğilen film; anne – baba olmayı, sabretmeyi, sevgiyi, gururu ve pişman olmayı, toplumdaki yerini dengelemeye çalışan insanların öyküsünü anlatıyor.

Koca Seyit film oluyor!
Çanakkale Savaşları’nda 276 kilogramlık top mermisini tek başına kaldırarak topun namlusuna yerleştiren Koca Seyit’in hayatını konu alan filmin çekimleri, Konya’nın Hüyük ilçesine bağlı İlmen beldesinde başladı. Kıbrıs gazisi olan İsmail Gülnar’ın yönetmenliğini ve yapımcılığını üstlendiği sinema filminin çekimleri, İlmen beldesinde, yöre halkının da verdiği katkı ve destekle gerçekleştiriliyor.

Babamın Sesi

İki Dil Bir Bavul’ adlı filmleriyle, Kürt sorununa parmak basan Orhan Eskiköy-Özgür Doğan ikilisi; bu filmle yurt içi ve yurt dışında birçok ödül kazandı. Bu sıkı başlangıcın ardından ikili; şimdi de benzer lezzette, yarı belgesel yarı kurmaca bir filmle karşımıza gelecekler. Genç yönetmenlerin yeni çalışması ‘Babamın Sesi’; Maraş olaylarından canını zor kurtaran Mustafa’nın hikayesini anlatıyor.

Bir yol filmi geliyor!
İlk filmleri ‘Ev’le dikkat çeken Caner ve Alper Özyurtlu kardeşlerden biri oyunculukla, diğeriyse yönetmenlikle meşgul. Kardeşler ilk filmlerinde BBG tarzı bir televizyon yarışmasında geçen gerilimli bir hikaye anlatmıştı. ‘Ev’in; özellikle TV dünyasına getirdiği sert eleştiriler ve oyuncuların başarısı, filmi izleyen kitleyi memnun etmişti. Caner Özyurtlu yeni projelerinin taslak olarak hazır olduğunu ancak ağabeyi Alper’in askerden dönmesini beklediklerini söylüyor. Caner yeni projeleriyle ilgili olarak “Tam anlamıyla komedi değil ama neşeli bir film olarak tasarlıyoruz. Arkadaşlığı ve yolculuğu ön plana çıkaran bir film olacak” diyor.

Bu Son Olsun

Sokaklarda yaşayan beş evsizin 12 Eylül 1980 sabahı sokağa çıkma yasağı ile başlayan hikayelerinin mizahi dille anlatıldığı ‘Bu Son Olsun’ filminin çekimleri, darbenin 31’nci yıl dönümünde başladı. Kadrosunda Engin Altan Düzyatan ve Hazal Kaya’nın yer aldığı kara mizah türündeki filmin miting sahneleri, Beyazıt Meydanı’nda çekildi. Orçun Benli’nin yönettiği film kalabalık oyuncu kadrosu ve o dönemlere farklı bakışıyla dikkat çekiyor.

Banu Bozdemir
İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. Sinema yazarlığına Klaket sinema dergisinde başladı. Dört yıl Milliyet Sanat dergisi ve Milliyet gazetesinde sinema yazarı, kültür sanat muhabiri ve şef yardımcısı olarak çalıştı. İki yıl Skytürk Televizyonunda sinema, sanat ve ‘Sevgilim İstanbul’ programlarında yapımcı, yönetmen ve sunucu olarak görev aldı. Antrakt Sinema Gazetesi’nde iki sene editör olarak çalıştı. Tarihi Rejans Rus Lokantasına hazırlanan ‘Rejans Tarihi’ ve ‘Rejans Yemekleri’ kitabının editörlüğünü yaptı. Rejans Rus lokantası başta olmak üzere birçok şirketin basın danışmanlığı görevini üstlendi. Film + sinema dergisine Türk sineması röportajları yaptı. Küçük Sinemacılar, Benim Trafik Kitabım, 'Çevremi Seviyorum' adı altında on iki tane ‘çevreci’, dört tane fantastik çevre temalı yirminin üzerinde çocuk kitabı bulunuyor. Sosyal medyada yolunu kaybeden bir genç kızın maceralarını anlattığı ‘Leylalı Haller’ yazarın ilk romanı. Kaşif Karınca ise beyaz yakalılara çocuk kafasıyla yazdığı ufak bir yaşam manifestosu özelliği taşıyor. TRT’ye çektiği ‘Bakış’ adlı bir kısa filmi bulunuyor. Halen aylık sinema dergisi cinedergi.com'un editörü, beyazperde.com ve öteki sinema yazarı. Kişisel yazılarını paylaştığı banubozdemir.com sitesi de bulunan yazar filmlerde ve festivallerde jüri üyesi olarak görev alıyor, filmlere basın danışmanlığı yapıyor, sinema ve kısa film atölyelerinde ders veriyor. Çocuklarla sinema ve çevre atölyeleri düzenliyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.