Sinema tarihinde büyük bir öneme sahip olan müzikal türü, 2001 tarihli ve Baz Luhrmann imzalı “Kırmızı Değirmen” filmi ile yeniden tanımlanmıştı. Yeni yüzyılın ilk dönemecinde müzikal kategorisine böylesine hızlı giren sinema, sonraki örneklerinde de Baz Luhrmann’ın stilini korumaya özen gösterdi. Peki, Luhrmann, bu tarzını nasıl oluşturdu dersiniz? Arka arkasına seyrettiği onlarca Bollywood filminden sonra… Hindistan’a özgü bol danslı, bol müzikli filmleri seyrettikten sonra uzun zamandır aklında olan müzikal filmin stilini de belirlemişti ünlü yönetmen. İyi de etmişti… Christina Aguilera, David Bowie, Jose Feliciano (Roxanne şarkısını Tango ile buluşturan muhteşem sahnenin ardındaki isimlerdendi), John Leguizamo ve Valeria gibi birbirinden önemli müzisyen ve dansçılarla, özene bezene hazırladığı filmi, izleyen herkesi etkisi altına almayı başarmıştı. Üstelik bu sayede Nicole Kidman ve Ewan McGregor’u oyunculuklarının yanı sıra seslerine de tanık olmuştuk.

 

 

1979, İstanbul doğumlu. 2001 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi Malzeme Mühendisliği’nden yüksek lisansla mezun olmasına rağmen, üniversite yıllarında yaptığı sinema kulübü başkanlığı sayesinde, geleceğini ve mesleğini sinema-tv üzerine kurmaya karar verdi. Çeşitli kısa film, belgesel çalışmalarıyla işe koyulan ve Yıldız Kısa Film Festivali'nin kurucularından olan Fırat Sayıcı, yurt çapında çeşitli kısa film festivallerinde de jüri üyeliği yaptı, kısa film üzerine workshoplar düzenledi. 2008’de Anadolu Üniversitesi Halkla İlişkiler bölümünden mezun olan Fırat Sayıcı, Selçuk Üniversitesi Radyo-Televizyon-Sinema Bölümünde yüksek lisans ve doktora öğrenimini tamamladı. SİYAD üyesidir. TRT'de metin yazarı olarak başladığı televizyon macerasında birçok kanalda çeşitli programlarda görev aldı, sinema programları yaptı. Kurduğu Mad Informatics Ajansı’yla sinema-tv ve eğlence sektörüne PR ve sosyal medya hizmeti vermeye başlamıştır. "Türk Sinemasında Gerçekçilik" ve "Yeni Başlamayanlar İçin Sinema" adında iki sinema kitabı yayınlanmıştır. Esenyurt Üniversitesi Radyo Tv. ve Sinema bölümünde Dr. Öğretim Üyesi olarak görev yapmaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.