Ezel Akay’ın başarılı yapımlarından “Neredesin Firuze” vizyona gireli 7 yıl oldu. Türkiye’de fazla rastlayamadığımız müzikal türüne kayan bir yapımdı. Sıkı bir castla çekilen filmin soundtrack albümü de şüphesiz ki, Türk sinemasının en iyi örneklerindendi. Zaman zaman, hala radyolarda çalan şarkıların en büyük özelliği, ünlü müzisyenlerin şarkılarını başka ünlü müzisyenlerin icra etmesiydi. Bu sayede Neşet Ertaş’ın “Ahirim Sensin”ini Özcan Deniz’den, Fuat Saka’nın “Kara Sevda”sını Özlem Tekin’den, Bülent Ortaçgil’in “Sensiz Olmaz”ını Müslüm Gürses’ten, Göksel’in “Sabır”ını Ciguli’den, Tahir Paker ve Burhan Bayar’ın “Yalnızım Dostlarım”ını Ragıp Savaş ve Janset’ten, Mirkelam ve İskender Paydaş’ın “Tavla”sını Ata Demirer’den, Dizzy Man’s Band’in “Törki Törki”sini Bulutsuzluk Özlemi’nden dinleme şansını bulmuştuk.

 

Fırat Sayıcı
1979, İstanbul doğumlu. 2001 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi Malzeme Mühendisliği’nden yüksek lisansla mezun olmasına rağmen, üniversite yıllarında yaptığı sinema kulübü başkanlığı sayesinde, geleceğini ve mesleğini sinema-tv üzerine kurmaya karar verdi. Çeşitli kısa film, belgesel çalışmalarıyla işe koyulan ve Yıldız Kısa Film Festivali'nin kurucularından olan Fırat Sayıcı, yurt çapında çeşitli kısa film festivallerinde de jüri üyeliği yaptı, kısa film üzerine workshoplar düzenledi. 2008’de Anadolu Üniversitesi Halkla İlişkiler bölümünden mezun olan Fırat Sayıcı, Selçuk Üniversitesi Radyo-Televizyon-Sinema Bölümünde yüksek lisans ve doktora öğrenimini tamamladı. SİYAD üyesidir. TRT'de metin yazarı olarak başladığı televizyon macerasında birçok kanalda çeşitli programlarda görev aldı, sinema programları yaptı. Kurduğu Mad Informatics Ajansı’yla sinema-tv ve eğlence sektörüne PR ve sosyal medya hizmeti vermeye başlamıştır. "Türk Sinemasında Gerçekçilik" ve "Yeni Başlamayanlar İçin Sinema" adında iki sinema kitabı yayınlanmıştır. Esenyurt Üniversitesi Radyo Tv. ve Sinema bölümünde Dr. Öğretim Üyesi olarak görev yapmaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.