Banu Bozdemir

Çanakkale film oluyor!
Gemide, Dar Alanda Kısa Paslaşmalar, Maruf, Barda, Kurtlar Vadisi Irak, Gecenin Kanatları filmleriyle tanıdığımız başarılı yönetmen Serdar Akar Çanakkale Savaşı üzerine film çekmeye hazırlanıyor. Film, Çanakkale Savaşı’nda yaşanan kahramanlıkları ve dramları merkezine alıyor. Dünya tarihinin en büyük ve en dramatik cephelerinden biri olan, birçok farklı ulustan askerin kanıyla sulanan Çanakkale Savaşını çarpıcı biçimde beyazperdeye yansıtmayı amaçlayan filmde, gerçekçi savaş sahneleri ile etkileyici bir atmosferin yaratılması hedefleniyor. Yaşanan büyük direnişi, direnişin isimsiz kahramanlarının hikayeleri üzerinden anlatacak olan filmin, 2012 yılında sinemaseverlerle buluşması amaçlanıyor.

Kolpaçino Bomba
Kolpaçino’nun devam filmi “Kolpaçino Bomba”nın çekimlerine başlandı.“Kolpaçino Bomba”nın senaryosu, Şafak Sezer ile Leman Dergisi çizerleri Suat Özkan ve Kaan Ertem tarafından yazıldı. Şafak Sezer, başrolünü oynadığı “Kolpaçino Bomba’nın yönetmenliğini de üstlendi. Şafak Sezer, Aydemir Akbaş, Ali Çatalbaş, Kemal İnci, Özlem Hasgül, Serkan Şengül, Tuğba Melis Türk, Ebubekir Öztürk, Ferdi Merter’in rol aldığı film Mart ayında Türkiye ve Avrupa’da vizyona girecek.

Deli Dumrul Hop Dedik
Yapımcılığını Ali Avcı ve Hakan Serim’in üstlendiği, yönetmenliğini Oğuz Yalçın’ın yaptığı ‘Deli Dumrul-Hop Dedik’ sinema filminin çekimleri, Talas’ta başladı. Üç haftada tamamlanacak ve Mart ayında vizyona girecek olan filmin senaryosunu Bayram Özbek Fatih Yıldız ve Oğuz Yalçın, yazdı. Filmde Emir Benderlioğlu, Ceren Benderlioğlu,Mehmet Özgür,Orhan Bıyıklı,Nurhan Yılma,Turgay Tanülkü, Buket Bulut, İsrafil Köse,Çetin Altay, Ferhat Yılmaz gibi oyuncular rol alıyor.

Dedemin hikayesini Çağan Irmak çeksin!
Babası Çanakkale Savaşı’nda şehit düşünce, 2 yaşında yetim kalan ve ailesinin karşı çıkmasına rağmen küçük yaşta ip cambazlığına başlayan dedesi Osman Darcan’ın 1971’de hayatını kaybettiğini söyleyen Bergüzar Korel, “O öldüğünde annem 20 yaşındaymış. Annemden, yıllarca dedemin hayat hikayesini dinledim. Dokunaklı hayat hikayesi film haline gelirse bundan büyük bir mutluluk duyacağım. Bunun gerçekleşmesi için elimden geleni yapacağım.” Korel, yönetmenliği Çağan Irmak’ın üstlenmesini, dedesini ise Şener Şen’in oynamasını istediğini belirtti.

Ortak yapım platformu
Pelin Esmer’in hazırlık aşamasında olan yeni filmi Gözetleme Kulesi ve Seyfi Teoman’ın senaryo geliştirme aşamasındaki üçüncü uzun metrajlı filmi Evliya 13-15 Şubat 2011 tarihleri arasında düzenlenecek Berlin Film Festivali Ortak Yapım Platformu’na (Berlinale Co-Production Market) seçildi! Bu yıl sekizincisi düzenlenecek platforma tüm dünyadan yapılan 400’e yakın başvuru arasından seçilen 38 proje arasına girmeyi başaran Gözetleme Kulesi ve Evliya’nın yönetmen ve yapımcıları, dünyanın dört bir yanından etkinliğe katılacak yapımcılar, dağıtımcılar, televizyon ve fon yöneticileriyle iki gün boyunca toplantılar yapacak.

Dizici sinemacı!
Dizilerdeki rolleriyle öne çıkan pek çok oyuncunun şansı, geçtiğimiz sezon sinemadan yana da açıktı. ‘Yaprak Dökümü’nün ‘Ferhunde’si Deniz Çakır, ’40’, ‘Kako Si’ ve ‘Ya Sonra’ adlı filmlerde rol alırken; ‘Ezel’in ‘psikopat katili Rıza Kocaoğlu ise ‘Av Mevsimi’ ve ‘Kaybedenler Kulübü’nde oynadı. ‘Ezel’de ‘Cengiz’ olarak ekrana gelen Yiğit Özşener, dizi çekimleri arasına ‘Kaybedenler Kulübü’ ve ‘Aşk Tesadüfleri Sever’ filmlerini sığdırdı. atv’nin iddialı projesi ‘Kızım Nerede?’de kızı kaybolan babayı canlandıran Hüseyin Avni Danyal ise ‘Çınar Ağacı’, ‘New York’ta Beş Minare’ ve ‘Aşk Tesadüfleri Sever’ filmlerinde rol alarak son dönemin en çok çalışan oyuncusu oldu.

Banu Bozdemir
İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. Sinema yazarlığına Klaket sinema dergisinde başladı. Dört yıl Milliyet Sanat dergisi ve Milliyet gazetesinde sinema yazarı, kültür sanat muhabiri ve şef yardımcısı olarak çalıştı. İki yıl Skytürk Televizyonunda sinema, sanat ve ‘Sevgilim İstanbul’ programlarında yapımcı, yönetmen ve sunucu olarak görev aldı. Antrakt Sinema Gazetesi’nde iki sene editör olarak çalıştı. Tarihi Rejans Rus Lokantasına hazırlanan ‘Rejans Tarihi’ ve ‘Rejans Yemekleri’ kitabının editörlüğünü yaptı. Rejans Rus lokantası başta olmak üzere birçok şirketin basın danışmanlığı görevini üstlendi. Film + sinema dergisine Türk sineması röportajları yaptı. Küçük Sinemacılar, Benim Trafik Kitabım, 'Çevremi Seviyorum' adı altında on iki tane ‘çevreci’, dört tane fantastik çevre temalı yirminin üzerinde çocuk kitabı bulunuyor. Sosyal medyada yolunu kaybeden bir genç kızın maceralarını anlattığı ‘Leylalı Haller’ yazarın ilk romanı. Kaşif Karınca ise beyaz yakalılara çocuk kafasıyla yazdığı ufak bir yaşam manifestosu özelliği taşıyor. TRT’ye çektiği ‘Bakış’ adlı bir kısa filmi bulunuyor. Halen aylık sinema dergisi cinedergi.com'un editörü, beyazperde.com ve öteki sinema yazarı. Kişisel yazılarını paylaştığı banubozdemir.com sitesi de bulunan yazar filmlerde ve festivallerde jüri üyesi olarak görev alıyor, filmlere basın danışmanlığı yapıyor, sinema ve kısa film atölyelerinde ders veriyor. Çocuklarla sinema ve çevre atölyeleri düzenliyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.