Banu Bozdemir

Bir Daha Olmasın
Diyarbakır Cezaevi’nde yaşanan işkencelerin anlatıldığı ilk sinema filminin çekimleri devam ediyor. Yaklaşık bir yıl sonra vizyona girecek olan filmde Tarık Akan, Nejat İşler, Erkan Petekkaya, Tuncel Kurtiz, Bülent İnal, Veysel Bulut, Fikret Kuşkan, Şerif Sezer ve Selin Işıl gibi oyuncuların rol alacağı öğrenildi. Filmin yönetmeni Abdulbaki Arslan, “Dönemin tanıkları ile bu cehennemi anlatmaya çalışacağım. Bunu beyazperdeye aktaracağız. Filmi kısmen cezaevinde çekeceğiz. Kültür Bakanı ile görüştük, gerekli izinleri aldık. Filmi bir ay gibi sürede tamamlamayı düşünüyoruz. Film uluslararası film festivallerinde gösterildikten sonra 27 ülke ile aynı anda Türkiye’de vizyona girecek” dedi.

Zeki Demirkubuz ve yeni filmi!
Türk sinemasının usta yönetmenlerinden Zeki Demirkubuz, yeni filmi için hazırlıklara başladı. En son ‘Kıskanmak’ı çeken Demirkubuz’un yeni filminin hikâyesi Ankara’da geçiyor. ‘Ankara’da bir otel arıyoruz’ diyen Demirkubuz, ”Kafamdan ‘Masumiyet’ ve ‘Kader’in otel sahnelerini atamadığım için bir otel arıyorum” diye konuştu. Demirkubuz, konusunu sakladığı filminin başrolünde Engin Günaydın’ın olabileceğini de belirtti.

Denizli’nin hayatı film oluyor…
“Will The Road to İstanbul” adlı futbol konulu yabancı filmde rol alan Mustafa Denizli, yakında kendi hayatıyla beyazperdede olacak .Sinan Çetin, ünlü teknik direktörün hem futbolculuk hem de antrenörlük yıllarını konu alan sinema filminin hazırlıklarına başladı. Oyuncu kadrosu henüz tam olarak netleşmeyen film, Denizli’nin Almanya ve İran’daki teknik direktörlük yıllarını da anlatacak, ayrıca Türk futbol tarihinden kesitler sunacak.

Recep İvedik 4 ertelendi.
Şahan Gökbakar, ‘Recep İvedik 4’ filminin çekimlerini erteledi. Gelecek yaz çekilecek film, 2011 sonunda gösterime girecek.Filmin çekimi, yönetmen Togan Gökbakar’ın kısa dönem askerliğini tamamlaması sonrasında başlayacak. Önümüzdeki yaz başında çekimlerine başlanacak olan film, iki-üç ay gibi kısa bir sürede tamamlanacak ve 2011 sonbahar-kış sezonuna yetiştirilecek. Filmde Gökbakar’a hangi oyuncuların eşlik edeceği de önümüzdeki günlerde belli olacak.

Ya Sonra?
Özcan Deniz’in ilk kez yönetmenlik koltuğuna oturduğu ve başrol oynadığı ‘Ya Sonra’ filmi 25 Şubat’ta vizyona girecek. Özcan Deniz, Deniz Çakır, Naz Elmas, Barış Falay ve Erdem Akakçe’nin rol aldığı filmle ilgili olarak Deniz; dört yıldır bu projede çalıştığını ve kafasından daha fazlasını çektiğini söyledi. Filmin konusu ise şöyle; Adem Didem’le evliliğinin yedinci yılını yaşamaktadır. Birkaç ticari denemesi olmuş ama başaramamış ve boyunun ölçüsünü almıştır. Veterinerliğe devam etmektedir. Arkadaşlarıyla vakit geçirmek, maça gitmek, müzikle uğraşmak ve ara da sırada hep beraber dışarı çıkmak haricinde hayatın rutin akışına kendini kaptırmıştır. Ama bencilliği ve hep arkasından sürüklediği karısının uyarılarını dikkate almaması kabusu olacaktır…

Diyar-ı Aşk
Mevlana’nın hayatını konu alan ‘Esans: Diyar-ı Aşk’ adlı film için ilk adım atıldı. Senaristliğini ve yönetmenliğini Mustafa Altıoklar’ın yapacağı ve 100 milyon dolar bütçe ayrılan film, Antalya’da yaklaşık 300 bin metrekarelik alanda kurulacak ve Mevlana’nın yaşadığı dönemi yansıtan mimariden oluşturulacak olan bir yeni yerleşim yerinde çekilecek.

 

 

İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. Sinema yazarlığına Klaket sinema dergisinde başladı. Dört yıl Milliyet Sanat dergisi ve Milliyet gazetesinde sinema yazarı, kültür sanat muhabiri ve şef yardımcısı olarak çalıştı. İki yıl Skytürk Televizyonunda sinema, sanat ve ‘Sevgilim İstanbul’ programlarında yapımcı, yönetmen ve sunucu olarak görev aldı. Antrakt Sinema Gazetesi’nde iki sene editör olarak çalıştı. Tarihi Rejans Rus Lokantasına hazırlanan ‘Rejans Tarihi’ ve ‘Rejans Yemekleri’ kitabının editörlüğünü yaptı. Rejans Rus lokantası başta olmak üzere birçok şirketin basın danışmanlığı görevini üstlendi. Film + sinema dergisine Türk sineması röportajları yaptı. Küçük Sinemacılar, Benim Trafik Kitabım, 'Çevremi Seviyorum' adı altında on iki tane ‘çevreci’, dört tane fantastik çevre temalı yirminin üzerinde çocuk kitabı bulunuyor. Sosyal medyada yolunu kaybeden bir genç kızın maceralarını anlattığı ‘Leylalı Haller’ yazarın ilk romanı. Kaşif Karınca ise beyaz yakalılara çocuk kafasıyla yazdığı ufak bir yaşam manifestosu özelliği taşıyor. TRT’ye çektiği ‘Bakış’ adlı bir kısa filmi bulunuyor. Halen aylık sinema dergisi cinedergi.com'un editörü, beyazperde.com ve öteki sinema yazarı. Kişisel yazılarını paylaştığı banubozdemir.com sitesi de bulunan yazar filmlerde ve festivallerde jüri üyesi olarak görev alıyor, filmlere basın danışmanlığı yapıyor, sinema ve kısa film atölyelerinde ders veriyor. Çocuklarla sinema ve çevre atölyeleri düzenliyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.