Hollywood sinemasına kafa tutan yegane film endüstrisi olarak kabul gören Bollywood yapımları birçok sinemaseverin eğlenceliğidir. Yılda en az 1000 filmin çekildiği Bollywood’da, yapımların en belirgin özelliği de kuşkusuz ki müzikleridir. İşte size en iyi örneklerinden biri, bol ödüllü, yüksek bütçeli bir yapıt; “Devdas”… Başrollerini Shahrukh Khan ve Aishwarya Rai’nin paylaştığı yönetmenliğini Sanjay Leela Bhansali’nin yaptığı “Devdas” sanat yönetimi ve dans koreografisi ile de ön plana da çıkıyordu. Ama filmin en dikkat çekici yanı İsmail Darbar’ın elinden çıkma müzikleri… Eğer Hint müziklerini ve filmlerini seviyorsanız, “Devdas”dan iyisini bulamazsınız.

 

Fırat Sayıcı
1979, İstanbul doğumlu. 2001 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi Malzeme Mühendisliği’nden yüksek lisansla mezun olmasına rağmen, üniversite yıllarında yaptığı sinema kulübü başkanlığı sayesinde, geleceğini ve mesleğini sinema-tv üzerine kurmaya karar verdi. Çeşitli kısa film, belgesel çalışmalarıyla işe koyulan ve Yıldız Kısa Film Festivali'nin kurucularından olan Fırat Sayıcı, yurt çapında çeşitli kısa film festivallerinde de jüri üyeliği yaptı, kısa film üzerine workshoplar düzenledi. 2008’de Anadolu Üniversitesi Halkla İlişkiler bölümünden mezun olan Fırat Sayıcı, Selçuk Üniversitesi Radyo-Televizyon-Sinema Bölümünde yüksek lisans ve doktora öğrenimini tamamladı. SİYAD üyesidir. TRT'de metin yazarı olarak başladığı televizyon macerasında birçok kanalda çeşitli programlarda görev aldı, sinema programları yaptı. Kurduğu Mad Informatics Ajansı’yla sinema-tv ve eğlence sektörüne PR ve sosyal medya hizmeti vermeye başlamıştır. "Türk Sinemasında Gerçekçilik" ve "Yeni Başlamayanlar İçin Sinema" adında iki sinema kitabı yayınlanmıştır. Esenyurt Üniversitesi Radyo Tv. ve Sinema bölümünde Dr. Öğretim Üyesi olarak görev yapmaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.