Johann Sebastian Bach (1685 - 1750), German musician and composer playing the organ, circa 1725. From a print in the British Museum. (Photo by Rischgitz/Getty Images)

Dünyaca ünlü Alman klasik müzik bestecisi Johann Sebastian Bach, yüzyıllar sonra eserlerinin sinemada da kullanılabileceğini tahmin edemezdi elbette. Kendinden sonra gelen bütün klasik müzik bestecilerini derinden etkileyen Bach, sinemada ilk kez 1931 yapımı “Dr. Jekyll and Mr. Hyde” da kullanıldı. “Barry Lyndon”dan “Solaris”e, “Geç Saatler”den “Baba”ya, “Kaçak Gelin”den “Şeytan’ın Avukatı”na kadar bir çok önemli filmde kullanılan Bach’ın eserleri, Türk sinemasında da ara sıra yer aldı. Özellikle de Çağan Irmak filmlerinde… Klasik Alman tarzına, özellikle İtalyan ve Fransız melodileri katarak barok tarzın en tipik örneklerini vermiş ve barok akımını en olgun seviyesine getiren Johann Sebastian Bach, iki defa evlenmiş ve 20 çocuğu olmuştur. Biliyoruz ki, sinemacılar, taze üretilecek müzikleri kullanamayınca, sahnelerin doygunluğunu arttırmak için hala Bach’ın yapıtlarına başvuracaklar.

Fırat Sayıcı
1979, İstanbul doğumlu. 2001 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi Malzeme Mühendisliği’nden yüksek lisansla mezun olmasına rağmen, üniversite yıllarında yaptığı sinema kulübü başkanlığı sayesinde, geleceğini ve mesleğini sinema-tv üzerine kurmaya karar verdi. Çeşitli kısa film, belgesel çalışmalarıyla işe koyulan ve Yıldız Kısa Film Festivali'nin kurucularından olan Fırat Sayıcı, yurt çapında çeşitli kısa film festivallerinde de jüri üyeliği yaptı, kısa film üzerine workshoplar düzenledi. 2008’de Anadolu Üniversitesi Halkla İlişkiler bölümünden mezun olan Fırat Sayıcı, Selçuk Üniversitesi Radyo-Televizyon-Sinema Bölümünde yüksek lisans ve doktora öğrenimini tamamladı. SİYAD üyesidir. TRT'de metin yazarı olarak başladığı televizyon macerasında birçok kanalda çeşitli programlarda görev aldı, sinema programları yaptı. Kurduğu Mad Informatics Ajansı’yla sinema-tv ve eğlence sektörüne PR ve sosyal medya hizmeti vermeye başlamıştır. "Türk Sinemasında Gerçekçilik" ve "Yeni Başlamayanlar İçin Sinema" adında iki sinema kitabı yayınlanmıştır. Esenyurt Üniversitesi Radyo Tv. ve Sinema bölümünde Dr. Öğretim Üyesi olarak görev yapmaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.