Fırat Sayıcı

Hepimizin ezbere bildiği sayılı film müziklerinden biri de kuşkusuz ki, Terminatöre ait olan… Çelik bir çekicin demire vurulmasıyla başlayan metalik sesler, peşi sıra gelen yaylı çalgılarla birleştikçe, seyircide adrenalin artar, merak had safhaya ulaşır. Film boyunca süre gelen, -çoğu kez rüyalarımızda yaşadığımız- kıstırılmışlık ve kovalanan olmanın ezici baskısı, nefes bile almadan bizi beyazperdeye odaklar. Sinema tarihine damgasını vuran bu eşsiz çelik notaların sahibi ise Brad Fiedel… New York’lu müzisyen bir ailenin çocuğu olarak 1951 yılında dünyaya gelen Fiedel, 70’lerin ortasında sinema piyasasında önemli işlere imza atmaya başlamış. Terminatör’le ününe ün katan besteci-müzisyen halen Hollywood’un vazgeçilmezleri arasında…

1979, İstanbul doğumlu. 2001 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi Malzeme Mühendisliği’nden yüksek lisansla mezun olmasına rağmen, üniversite yıllarında yaptığı sinema kulübü başkanlığı sayesinde, geleceğini ve mesleğini sinema-tv üzerine kurmaya karar verdi. Çeşitli kısa film, belgesel çalışmalarıyla işe koyulan ve Yıldız Kısa Film Festivali'nin kurucularından olan Fırat Sayıcı, yurt çapında çeşitli kısa film festivallerinde de jüri üyeliği yaptı, kısa film üzerine workshoplar düzenledi. 2008’de Anadolu Üniversitesi Halkla İlişkiler bölümünden mezun olan Fırat Sayıcı, Selçuk Üniversitesi Radyo-Televizyon-Sinema Bölümünde yüksek lisans ve doktora öğrenimini tamamladı. SİYAD üyesidir. TRT'de metin yazarı olarak başladığı televizyon macerasında birçok kanalda çeşitli programlarda görev aldı, sinema programları yaptı. Kurduğu Mad Informatics Ajansı’yla sinema-tv ve eğlence sektörüne PR ve sosyal medya hizmeti vermeye başlamıştır. "Türk Sinemasında Gerçekçilik" ve "Yeni Başlamayanlar İçin Sinema" adında iki sinema kitabı yayınlanmıştır. Esenyurt Üniversitesi Radyo Tv. ve Sinema bölümünde Dr. Öğretim Üyesi olarak görev yapmaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.