Banu Bozdemir

Festivallerin hali nicedir?
Avrupa Filmleri Gezici Festivali’nin Kars’ta üç yıldır yaptığı Altın Kaz Film festivali, değişen yerel yönetime kurban gitti. Gerçi Kars AKP’li başkan Naif Alibeyoğlu’ndan AKP’li Nevzat Bozkuş’a geçti ama yeni başkan şehri borçla devraldıklarını söyleyerek festivali iptal etti… Böylece altın yumurtlayan kaz da kesilmiş oldu… Bu durumda belediyelerin desteğiyle yapılan diğer festivallerde henüz faklı bir hareketlilik göze çarpmıyor. Bursa İpekyolu Film Festivali, Antalya Altın Portakal Film Festivali (değişiklikler olacağı yönünde söylentiler var) ve Adana Altın Koza şimdilik devam ediyor gibi gözüküyor…

Malkovich geldi, festival şenlendi…
Evet, dünya gözüyle de gördük ya kendisini daha ne isteriz dedi birçok kişi… Ben de diyorum… Beyaz saçların ve sakalların çevrelediği yüzü herkesin yaşlandığını düşünmesine sebep oldu. Benim de… Söyleşiden aklımda kalan birkaç şey söylemek istiyorum. Çok iyi bir film izleyicisi olmadığını söyledi. O yüzden ancak birkaç tane Türk filmi görmüş… Film izlemekten kafası dönmüş bizler bunu yadırgamadık tabi. Bir de kimseye bir şey öğretmek istemediğini söyledi. Bunu empoze etmek olarak vurguladı… Onu görmekten memnunduk, sanırım o da öyle…

Yandım Ali’ye devam…

1918’de İstanbul’un işgali sırasında donanmadan terhis edilen bahriye çavuşu Yandım Ali’nin macerasını konu alan “Son Osmanlı-Yandım Ali” filminin devamının çekimleri için çalışmalara başlandı. Filmin başrolünde yine Kenan İmirzalıoğlu var. Suat Yalaz’ın eserinden sinemaya uyarlanan Yandım Ali için Yalaz, James Bond’un Türk versiyonu demiş… Yandım Ali bu devam filminde üç güzel kadın arasında kalıyor…

Beyaz Güvercin
İznik’te 1974-1990 yılları arasında yaşanan gerçek bir olayı anlatan Beyaz Güvercin adlı filmde yine Kenan İmirzalıoğlu var. Rum kızıyla aşk yaşayan, doğuştan sünnetli Hacı adlı karakteri canlandıracak. Filmin çekimleri Temmuz ayında başlayacak. Hacı’nın bir Rum kızıyla yaşadığı imkansız aşkı konu alan filmin hikayesi, senarist Baykut Badem’in memleketi İznik’te 1974’te yaşanmış gerçek bir olaydan uyarlanmış. Yönetmen koltuğunda yine Mustafa Şevki Doğan var.

Broken Hill
Bazı sahneleri Türkiye’de çekilecek ‘Broken Hill’ filminde Monica Belluci ve Kylie Minouge oynayacak. Merih Aktaş ve Furkan Eren’in yazdığı öyküde; Belluci Türk kızı ‘Zeynep’ rolünde, Minouge ise annesi… Çekimleri 2010 yılının bahar ayında başlayacak olan Broken Hill’ filmi için Avustralyalı Ausfilm ile Türkiye‘den Kenz Film güçlerini birleştirdi. ‘Broken Hill’in çekimleri Cihangir’de ve Çanakkale Anzak Mezarlığı’nda sadece iki plan olarak çekilecek.

 

Varoş Prens

Yönetmenliğini Merih Aktaş’ın yaptığı, İlhan Mansız ve Zeynep Beşerler’in başrollerini paylaştığı Varoş Prens’in çekimlerine Mayıs sonunda başlanıyor. Mansız’ın canlandıracağı rol için ünlü rap yıldızı Fifty Cent ve Cem Yılmaz’ın ünlü reklam kahramanı Peluş’tan esinlenilmiş…Mansız şarkıları seslendirmek için çalışmalara başlamış ve rap müziğin ruhundaki asiliği çok sevdiğini de belirtmiş.
 

Banu Bozdemir
İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. Sinema yazarlığına Klaket sinema dergisinde başladı. Dört yıl Milliyet Sanat dergisi ve Milliyet gazetesinde sinema yazarı, kültür sanat muhabiri ve şef yardımcısı olarak çalıştı. İki yıl Skytürk Televizyonunda sinema, sanat ve ‘Sevgilim İstanbul’ programlarında yapımcı, yönetmen ve sunucu olarak görev aldı. Antrakt Sinema Gazetesi’nde iki sene editör olarak çalıştı. Tarihi Rejans Rus Lokantasına hazırlanan ‘Rejans Tarihi’ ve ‘Rejans Yemekleri’ kitabının editörlüğünü yaptı. Rejans Rus lokantası başta olmak üzere birçok şirketin basın danışmanlığı görevini üstlendi. Film + sinema dergisine Türk sineması röportajları yaptı. Küçük Sinemacılar, Benim Trafik Kitabım, 'Çevremi Seviyorum' adı altında on iki tane ‘çevreci’, dört tane fantastik çevre temalı yirminin üzerinde çocuk kitabı bulunuyor. Sosyal medyada yolunu kaybeden bir genç kızın maceralarını anlattığı ‘Leylalı Haller’ yazarın ilk romanı. Kaşif Karınca ise beyaz yakalılara çocuk kafasıyla yazdığı ufak bir yaşam manifestosu özelliği taşıyor. TRT’ye çektiği ‘Bakış’ adlı bir kısa filmi bulunuyor. Halen aylık sinema dergisi cinedergi.com'un editörü, beyazperde.com ve öteki sinema yazarı. Kişisel yazılarını paylaştığı banubozdemir.com sitesi de bulunan yazar filmlerde ve festivallerde jüri üyesi olarak görev alıyor, filmlere basın danışmanlığı yapıyor, sinema ve kısa film atölyelerinde ders veriyor. Çocuklarla sinema ve çevre atölyeleri düzenliyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.