Fırat Sayıcı

Çoğu insan, sinemada film bittiğinde ve jenerik akmaya başladığında, bir an önce sinemadan çıkmak için harekete geçer. Ancak, Oscar fatihi Slumdog Millionaire’in, film kadar eğlenceli ve çok şey anlatan jeneriğindeki şarkı başladığında ise seyirci çoktan koltuktan kalkamaz hale gelmiştir. Çünkü o muhteşem Hint şarkısı başlamıştır; “Jai ho”… Oscar’da müzik dalında da filme heykelcik kazandıran müzisyen ise 1966 doğumlu A.R. Rahman. Yüzden fazla filmin müziklerine imza atan A.R. Rahman, Hint sinemasının vazgeçilmezlerinden biri haline gelmiş. Hindistan’ın yoksulluğunu ve acılarını, herşeye rağmen yaşama sevinciyle yoğuran karakteristik yapısıyla filme aktaran bu soundtracki her dinlediğinizde, filmi yeniden izlemiş kadar olacaksınız.

 1. o… saya.
 2. riots.
 3. mausam & escape.
 4. paper planes.
 5. paper planes.
 6. ringa ringa.
 7. liquid dance.
 8. latika’s theme.
 9. aaj ki raat.
 10. millionaire.
 11. gangsta blues.
 12. dreams on fire.
 13. jai ho.

 

1979, İstanbul doğumlu. 2001 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi Malzeme Mühendisliği’nden yüksek lisansla mezun olmasına rağmen, üniversite yıllarında yaptığı sinema kulübü başkanlığı sayesinde, geleceğini ve mesleğini sinema-tv üzerine kurmaya karar verdi. Çeşitli kısa film, belgesel çalışmalarıyla işe koyulan ve Yıldız Kısa Film Festivali'nin kurucularından olan Fırat Sayıcı, yurt çapında çeşitli kısa film festivallerinde de jüri üyeliği yaptı, kısa film üzerine workshoplar düzenledi. 2008’de Anadolu Üniversitesi Halkla İlişkiler bölümünden mezun olan Fırat Sayıcı, Selçuk Üniversitesi Radyo-Televizyon-Sinema Bölümünde yüksek lisans ve doktora öğrenimini tamamladı. SİYAD üyesidir. TRT'de metin yazarı olarak başladığı televizyon macerasında birçok kanalda çeşitli programlarda görev aldı, sinema programları yaptı. Kurduğu Mad Informatics Ajansı’yla sinema-tv ve eğlence sektörüne PR ve sosyal medya hizmeti vermeye başlamıştır. "Türk Sinemasında Gerçekçilik" ve "Yeni Başlamayanlar İçin Sinema" adında iki sinema kitabı yayınlanmıştır. Esenyurt Üniversitesi Radyo Tv. ve Sinema bölümünde Dr. Öğretim Üyesi olarak görev yapmaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.