1988 yılında M.S.Ü. Opera Eğitimi’nden, 1990’da Viyana Franz Schubert Konservatuarı Jazz bölümünden mezun olan Ender Akay, son dönem Türk sinemasının önde gelen bestecilerinden… 1993’ten bu yana 60’ın üzerinde müzik prodüksiyonunda ve konserde ses mühendisi olarak görev alan, Sezen Aksu gibi büyük isimlerle de çalışan Akay, sayısız reklam filmi, müzik prodüksiyonu, film müziği çalışmaları yapmaya devam etmekte, ayrıca Kadir Has Üniversitesi’nde Ses Tasarımı dersleri vermektedir. Altta bizzat müziklerini yaptığı Türk filmlerinden örnekler mevcut. Özellikle de içlerinden “Karagöz ve Hacivat Neden Öldürüldü?” soundtrackini şiddetle tavsiye ederiz.

  • Adem’in Trenleri
  • Bir İhtimal Daha Var
  • Karagöz ve Hacivat Neden Öldürüldü
  • Karpuz Kabuğundan Gemiler Yapmak
  • Şellale

 

Fırat Sayıcı
1979, İstanbul doğumlu. 2001 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi Malzeme Mühendisliği’nden yüksek lisansla mezun olmasına rağmen, üniversite yıllarında yaptığı sinema kulübü başkanlığı sayesinde, geleceğini ve mesleğini sinema-tv üzerine kurmaya karar verdi. Çeşitli kısa film, belgesel çalışmalarıyla işe koyulan ve Yıldız Kısa Film Festivali'nin kurucularından olan Fırat Sayıcı, yurt çapında çeşitli kısa film festivallerinde de jüri üyeliği yaptı, kısa film üzerine workshoplar düzenledi. 2008’de Anadolu Üniversitesi Halkla İlişkiler bölümünden mezun olan Fırat Sayıcı, Selçuk Üniversitesi Radyo-Televizyon-Sinema Bölümünde yüksek lisans ve doktora öğrenimini tamamladı. SİYAD üyesidir. TRT'de metin yazarı olarak başladığı televizyon macerasında birçok kanalda çeşitli programlarda görev aldı, sinema programları yaptı. Kurduğu Mad Informatics Ajansı’yla sinema-tv ve eğlence sektörüne PR ve sosyal medya hizmeti vermeye başlamıştır. "Türk Sinemasında Gerçekçilik" ve "Yeni Başlamayanlar İçin Sinema" adında iki sinema kitabı yayınlanmıştır. Esenyurt Üniversitesi Radyo Tv. ve Sinema bölümünde Dr. Öğretim Üyesi olarak görev yapmaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.