“Derinlik Sarhoşluğu”, “Nikita”, “Leon”, “5.Güç”, “Wasabi”, “Arthur ve Minimoylar”… Bu filmler sıralandığında, aklınıza ilk gelen isim kuşkusuz ki Luc Besson. Ancak Luc Besson’un, adını tüm dünyaya duyurmasını sağlayan bu filmler, bir isimle daha özdeşleşiyor. Yaptığı müziklerle onların kalitelerini modifiye eden Eric Serra. 59 yılında Paris’te doğan Eric Serra’nın babası 50’li ve 60’lı yıllara damgasını vuran şarkı sözü yazarı Claude Serra. 11 yaşında gitar çalmaya başlayan ve müzik üzerine hayaller kuran Eric Serra’nın mesleki kariyeri, Luc Besson’la tanışınca iyice rayına oturmuş. Serra, Luc Besson’un ilk kısa filmine müzik yapması teklifini reddetmeyince, uzun yıllar ve başarılı projelere dayanan bir ortaklık başlamış. Hollywood denen fırtınalı okyanusa davet edildiğinde ise “GoldenEye”, “The Messenger” “Rollerball” “Bulletproof Monk” ve “Bandidas” gibi önemli işlerin üzerinden rahatlıkla kalkmış. Şiddetle dinlenmesi tavsiye edilebilecek “RXRA” adlı solo albümü Serra için büyük önem taşımakta. Ancak tüm Serra hayranlarının tek geçtiği albüm ise eminiz ki “Leon Soundtrack”…

Fırat Sayıcı
1979, İstanbul doğumlu. 2001 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi Malzeme Mühendisliği’nden yüksek lisansla mezun olmasına rağmen, üniversite yıllarında yaptığı sinema kulübü başkanlığı sayesinde, geleceğini ve mesleğini sinema-tv üzerine kurmaya karar verdi. Çeşitli kısa film, belgesel çalışmalarıyla işe koyulan ve Yıldız Kısa Film Festivali'nin kurucularından olan Fırat Sayıcı, yurt çapında çeşitli kısa film festivallerinde de jüri üyeliği yaptı, kısa film üzerine workshoplar düzenledi. 2008’de Anadolu Üniversitesi Halkla İlişkiler bölümünden mezun olan Fırat Sayıcı, Selçuk Üniversitesi Radyo-Televizyon-Sinema Bölümünde yüksek lisans ve doktora öğrenimini tamamladı. SİYAD üyesidir. TRT'de metin yazarı olarak başladığı televizyon macerasında birçok kanalda çeşitli programlarda görev aldı, sinema programları yaptı. Kurduğu Mad Informatics Ajansı’yla sinema-tv ve eğlence sektörüne PR ve sosyal medya hizmeti vermeye başlamıştır. "Türk Sinemasında Gerçekçilik" ve "Yeni Başlamayanlar İçin Sinema" adında iki sinema kitabı yayınlanmıştır. Esenyurt Üniversitesi Radyo Tv. ve Sinema bölümünde Dr. Öğretim Üyesi olarak görev yapmaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.