Dünya Kitle İletişimi Araştırma Vakfı tarafından düzenlenen, AB Türkiye Delegasyonu, Ankara Büyükşehir Belediyesi ve Çankaya Belediyesi tarafından desteklenen 34. Ankara Film Festivali’nde ödüller Büyülü Fener Sinemaları’nda düzenlenen kapanış töreninde sahiplerini buldu!

Sunuculuğunu Ünsal Ünlü’nün yaptığı gecede Ulusal UzunBelgesel ve Kısa Film Yarışmaları’nın kazananları ve VEKAM Ödülü sahiplerini buldu.

Ulusal Uzun Film Yarışması’nda En İyi Film Ödülü Tunahan Kurt’un ‘Karganın Uykusu’ filmine verilirken, En iyi Yönetmen ödülü ‘Kör Noktada’ filmiyle Ayşe Polat’a, Mahmut Tali Öngören En İyi İlk Film Ödülü ise Umut Subaşı’nın yönettiği ‘Sanki Her Şey Biraz Felaket’ filmine verildi.

Fırat Özeler’in yönettiği “Kavur” En İyi Belgesel, Vehbi Bozdağ’ın yönettiği ‘Kurbağalar’ da En İyi Kısa Film Seçildi. VEKAM Ödülü ise Laf Aramızda Engürü Kahve filmiyle Özlem Mengilibörü ve Can Mengilibörü’ye veridi.

En İyi Film “Karganın Uykusu’

Yedi filmin yarıştığı Ulusal Uzun Film Yarışması’nın yönetmen Derviş Zaim’in başkanlığı yaptığı jürisinde oyuncu Murat Kılıç, oyuncu Selin Yeninci ve yazar Mine Söğüt yer aldı. Jüri Tunahan Kurt’un Karganın Uykusu filmini en iyi film seçerken; En İyi Yönetmen ödülü Kör Noktada filmiyle Ayşe Polat’ın oldu.

Jüri Özel Ödülü Fikret Reyhan’ın Cam Perde filmine, En İyi Kadın Oyuncu Ödülü Aniden filmiyle Defne Kayalar’a, En İyi Erkek Oyuncu Ödülü de Kör Noktada filmiyle Ahmet Varlı’ya verildi. En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Kör Noktada filmindeki performansıyla Nihan Okutucu’ya En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Ödülü de Aniden Filmindeki performansıyla Öner Erkan’a sunuldu.

Ayrıca jüri, ‘Oyunculuk performanslarındaki bütünlük nedeni ile “Sanki Her Şey Biraz Felaket” filminin dört oyuncusunun performanslarını dikkate değer görmüştür,’ dedi.

SİYAD Ödülü ‘Karganın Uykusu’

Sinema yazarları Ali Ercivan, Fatih Özgüven ve Yeşim Tabak’tan oluşan Sinema Yazarları Derneği (SİYAD) Ödülü’nü Tunahan Kurt’un Karganın Uykusu filmine verdi. Jüri “Salondan çıktığımız andaki heyecanımıza sadık kalarak, arayan ve deneyen sineması sebebiyle SİYAD ödülünü Karganın Uykusu’na veriyoruz,” dedi.

En İyi Belgesel ‘Kavur’

Yönetmen Sevinç Baloğlu, Yönetmen Aslı Akdağ ve Yönetmen Mustafa Ünlü’den oluşan jüri Fırat Özeler’in ‘Kavur’ belgeselini En İyi Belgesel seçti.
Jüri ‘Aidiyet Hissi nedir? Ne zaman kendimizi bir coğrafyaya, bir mekâna, daha da önemlisi bir aileye ait hissederiz? Aidiyet arayışı bir sinemacının hikayelerinde, kamerasında düne, bugüne ve yarına ne söyler? Türkiye sinemasının en özgün ve kıymetli yönetmenlerinden Ömer Kavur’u ona yakışan özgünlükle bir anlatı kurarak şiirsel bir sinematografi ile perdeye aktaran Fırat Özeler’in Kavur filmine En iyi Belgesel Film Ödülünü verdik,’ dedi.

En İyi Kısa Film ‘Kurbağalar’

Oyuncu Mehmet Ali Nuroğlu, oyuncu İlker Savaşkurt ve Yönetmen ve senarist Hakan Ünal’dan oluşan jüri Vehbi Bozdağ’ın Kurbağalar filmini En İyi Kısa Film seçti. Jüri, ‘Evrensel sinema öğelerinin derin bir şekilde hissedildiği, karakterin kadınlık bastırılmışlığını naif ve düzeyli bir oyunculukla yansıtıldığı minimal; izleyiciyi ilk andan itibaren karakterin dünyasına ve hikayeye hapseden ve sonuna kadar bırakmayan bir film olduğu için Vehbi Bozdağ’ın yönettiği Kurbağalar filmine veriyoruz’, dedi.

 VEKAM Özel Ödülü ‘Laf Aramızda Engürü Kahve’

Belgesel yönetmeni Kerime Senyücel, Koç Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ipek A. Çelik Rappas ve Ankara Film Festivali Belgesel ve Kısa Filmler Koordinatörü Armağan Biet’ın yer aldığı VEKAM jürisi Özlem Mengilibörü ve Can Mengilibörü’nün Laf Aramızda Engürü Kahve filmine verdi. Jüri; ‘Belgesel, 1990’larda Ankara’nın Kızılay bölgesindeki popüler mekanlardan Engürü kahvesinin tarihine ışık tutmaktadır. Eserde sanatçılar, yazarlar, öğrenciler ve direnişçiler gibi farklı ve zengin bir kitleyi buluşturan bir kamusal alan ve hatta sanatsal yaratım mekanı işlevi görmüş olan bu kahvenin sözlü tarihi mekanın müdavimlerinin anlatımıyla betimlenmektedir. Laf Aramızda Engürü Kahve, kent merkezinin değişimi ve daralan kamusal alanlar gibi güncel problemleri bir kahvehane ekseninde tartışarak Ankara’nın ve Türkiye’nin politik ve kültürel yakın tarihine beklenmedik bir bakış açısıyla yaklaşmış ve jüri üyelerinin dikkatini çekip ve beğenisini kazanmıştır,‘ dedi.

Ödüller

En İyi Film Karganın Uykusu- Tunahan Kurt

Jüri Özel Ödülü Cam Perde – Fikret Reyhan

Mahmut Tali Öngören En İyi İlk Film Ödülü Sanki Her Şey Biraz Felaket –Umut Subaşı

En İyi Yönetmen Ayşe Polat –Kör Noktada

En İyi Kadın Oyuncu Defne Kayalar – Aniden

En İyi Erkek Oyuncu Ahmet Varlı – Kör Noktada

En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Nihan Okutucu – Kör Noktada

En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Öner Erkan – Aniden

Onat Kutlar En İyi Senaryo Ödülü Ayşe Polat – Kör Noktada

En İyi Görüntü Yönetmeni Patrick Orth – Kör Noktada

En İyi Sanat Yönetmeni Osman Özcan, Görkem Canbolat – Kör Noktada

En İyi Özgün Müzik Saki Çimen- Annesinin Kuzusu

En İyi Kurgu Serhad Mutlu, Jörg Volkmar – Kör Noktada

SİYAD En İyi Film Ödülü, Karganın Uykusu- Tunahan Kurt

Ulusal Belgesel Film Yarışması En İyi Belgesel Film Ödülü, Kavur – Fırat Özeler

Ulusal Kısa Film Yarışması En İyi Kısa Film Ödülü, Kurbağalar – Vehbi Bozdağ

VEKAM Özel Ödülü, Laf Aramızda Engürü Kahve – Özlem Mengilibörü ve Can Mengilibörü

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.