11.Canlandıranlar Uluslararası Film Festivali Ekim ayının son haftası animasyon severlerle buluşuyor. Canlandıranlar Derneği tarafından düzenlenen Canlandıranlar Uluslararası Film Festivali, bu yıl 23-29 Ekim tarihleri arasında, yeniden İstanbul’da…

11.kez düzenlenen festival kısa ve uzun metraj film gösterimleri, yarışma bölümü, okul gösterimleri, söyleşi ve atölye etkinlikleri ile animasyon dünyasının Türkiye’deki buluşma noktası olmaya devam edecek. Bu yıl festivalin teması; ortak üretim, dayanışma ve yardımlaşmaya vurgu yapmak üzere Elden Ele Animasyon.

Festival bu yıl, iki ana mekanda gerçekleştirilecek: Taksim’deki Institut Français ve Kadıköy’deki Müze Gazhane.
Festival programında 14’ü Türkiye yapımı olmak üzere 78 kısa yarışma filmi, 10 kısa yarışma dışı film ve 4 uzun metraj film yer alıyor.
Festivalde film gösterimlerinin yanı sıra tarihi kayıtlar olarak nitelendirilebilecek önemli söyleşiler ve ilgi çekici atölye çalışmaları gerçekleşecek.
Elden Ele Animasyon temasının bir örneği olarak festivalin tanıtım filmi şu anda Canlandıranlar ve gönüllüleri tarafından ortak bir çalışmayla üretiliyor.

CUFF 11 Yarışma Jürisi

Merve Çaydere:
Merve Çaydere, stop-motion konusunda uzmanlaşmış bir animasyon yönetmeni ve set tasarımcısıdır. Mimarlık, tiyatro ve sinema alanlarında çalışmış olan Merve Çaydere hem animasyon hem de canlı aksiyon uluslararası yapımların ekibinde yer alıyor. Merve Çaydere, Guillermo Del Toro’nun ünlü Pinokyo filmi başta olmak üzere çeşitli filmlerde set tasarımcılığı yaptı. Ankara doğumlu Çaydere İç Mimarlık alanında BFA derecesine sahiptir. Kaliforniya Eyalet Üniversitesi Tiyatro Sanatları, Set Tasarımı MFA mezunudur. The Mother of All Flowers isimli kısa animasyon filmi, 28. St Louis Uluslararası Film Festivali ve 21. İzmir Kısa Film Festivali gibi birçok uluslararası film festivaline seçildi. The Trojan Horse Uluslararası Film Festivali’nde Birincilik Ödülü, Oregon Kısa Film Festivali’nde En İyi Animasyon Ödülü ve Waltham Film Factory Shorts Fest’te En İyi Animasyon Ödülü’nü kazandı. 2018’de Academy of Motion Pictures Arts and Sciences’ın Academy Gold programına ve 2021’de Berlinale Talents Production Design Studio’ya seçildi. Merve Çaydere halen Laika Studio’da Sanat Yönetmeni Yardımcısı olarak görev yapıyor.

Mbuotidem ‘MBY’ Johnson

Mbuotidem ‘MBY’ Johnson, Lagos Nijerya merkezli, hızla yükselen Basement Animation Studio’nun Kurucusu ve Yaratıcı Direktörüdür. Stüdyo kaliteli içerik üretme, evrensel ilgi uyandıran orijinal hikayeler yaratma ve Afrika’nın yaratıcı yeteneklerini geliştirme misyonuyla faaliyet göstermektedir. Animation Nigeria adlı animasyon derneğinin kurucu üyelerinden olarak Nijerya animasyon endüstrisini geliştirmeye yönelik çalışmalarda bulunmakta ve Africa Animation Network Reklam Bölümü Başkanı olarak görev yapmaktadır. Johnson, medya ve prodüksiyon alanında 12 yılı aşkın deneyime sahiptir ve Cartoon Network, Leap Africa, Guaranty Trust Bank, Lagos Eyalet Hükümeti, Diamond Bank, Access Bank, Nigerian Stock Exchange ve Philips gibi müşterilere Creative Director ve danışman olarak hizmet vermiştir. Afrinov Challenge’da 2015 yılında aday gösterilmiştir. Johnson, 2018 yılında Annecy’de Animation du Monde yarışmasında Guilli ödülünü kazanan L’arbre à Palimpseste’nin pilot bölümünün yapımcılığını yapmıştır. Sonraki yıllarda, Step Up Nigeria & MacArthur Foundation için Emeka’s Money ve Halima’s Vote adlı animasyon kısa filmler ve Birleşmiş Milletler Uyuşturucu ve Suç Ofisi için Corruption Wahala: An Everyday Tale adlı animasyon kısa filmi üretip yönetmiştir. Bu kısa filmler, çeşitli festivallere seçildi, yarışma bölümünde yer aldı. Johnson, 2020’de YouTube’un büyük bir izleyici kitlesi tarafından takip edilen orijinal serisi SuperSema’nın geliştirme ekibinde yer almıştır. Ayrıca SuperSema’da Storyboard Direktörü olarak görev yapmıştır. Johnson, Annecy Festivali International MIFA Campus ve Fransız Büyükelçiliği Nijerya tarafından düzenlenen Annecy Lagos Atölyesi’nde birinci olmuştur. Johnson bu yıl MIPCOM CANNES Diversify TV Awards 2023’ün jüri üyeleri arasında yer alacak.

Mohamed Ghazala

Mohamed Ghazala Libya’nın Benghazi şehrinde doğdu. Jeddah Suudi Arabistan’daki Effat Üniversitesi Sinematik Sanatlar Okulu Başkanı ve yardımcı profesördür. 2018’den bu yana Uluslararası Animasyon Film Derneği ASIFA’nın Başkan Yardımcısıdır. Ayrıca 2008’den beri ASIFA’nın Afrika ve Arap dünyasındaki ilk şubesi olan ASIFA Mısır’ın kurucusudur. Stuttgart (Almanya), Castelli Animati (İtalya), Animanima (Sırbistan), AnimaAfrik (Gana), ReAnimania (Ermenistan), Animae Caribe (Trinidad ve Tobago), AnimaBasauri (İspanya), CICDAF (Çin), ve Chilemonos (Şili) gibi uluslararası animasyon festivallerinin jürilerinde görev almıştır. Çeşitli güzel sanatlar ve film enstitülerinde konuk profesör olarak yer almıştır. Bunlar arasında Jilin Animasyon Enstitüsü (Çin), Cologne Medya Sanatları Akademisi (Almanya), NAFTI (Gana), Durban Sanat ve Animasyon Merkezi (Güney Afrika) ve Antioquia Üniversitesi (Kolombiya) bulunmaktadır. 2001’de Minya Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Animasyon Bölümü’nden mezun olduktan sonra aynı bölümde öğretim görevlisi olarak çalışmıştır. 2006 yılında Disney Animasyonu üzerine yüksek lisansını tamamlamıştır. Mezuniyetinden bu yana birçok ödüllü film yönetmiş veya ortak yönetmiştir. Bu filmler arasında Carnival (2001), Crazy Works (2002), HM HM (2005), Sayari Yetu (2006) ve 2006 yılında Yemen’in ilk animasyon filmi olan “Salma” bulunmaktadır. Ayrıca “Honyan’s Shoe” (2009) adlı filmi, Lagos Nijerya’daki Afrika Film Akademisi Ödülleri’nde Animasyon Ödülü’nü kazanmıştır. Farklı ülkelerde animasyon üzerine atölye çalışmaları düzenlemiş ve uluslararası festivaller için film danışmanlığı yapmıştır. Son birkaç yıldır misyonu Mısır, Arap ve Afrika animasyonunu ustalık sınıfları ve atölyeler aracılığıyla tanıtmaktır. Ghazala, 2011 yılında Animation in the Arab World (Lambert AP. Germany) ve 2013 yılında Animation in Africa adlı ikinci kitabını yayınlamıştır. Ayrıca 2016’da Animation, A World History (2016) ve Animation in the Middle East (2017) kitaplarına bölüm yazmıştır.

Canlandıranlar Uluslararası Film Festivali Kısa Metraj Seçkileri:

Yarışma ve yarışma dışı tam film listesine Canlandıranlar web sitesinden ulaşılabilir.
Canlandıranlar Uluslararası Film Festivali’nde Gösterilecek Uzun Metraj Filmler:

Firavun, Vahşi Adam ve Prenses / Le Pharaon, le Sauvage et la Princesse
Yönetmen: Michel Ocelot
Fransa-Belçika (2022) 1h23 – Genç İzleyiciler

Firavun, Vahşi Adam ve Prenses, tam 10 yıl önce Canlandıranlar Festivali’nin konuğu olarak İstanbul’a gelen, başarılı Fransız yönetmenin son filmi.
Filmde olaylar üç masal, üç dönem ve üç dünyanın etrafında şekilleniyor; eski bir Mısır destanı, Ortaçağ’dan bir Fransız efsanesi, Osmanlı kostümleri içinde Türk saraylarında geçen bir 18. yüzyıl fantezisi… Görkemli tanrılar, isyankar tiranlar, keyfi yerinde kanunsuzlar, kurnaz aşıklar, başına buyruk prensler ve prenseslerle dolu bu çok renkli film birbirine tezat rüyalara dalmak isteyenler için birebir.

Köpekler ve İtalyanlar Giremez / Interdit aux chiens et aux Italiens
Yönetmen: Alain Ughetto
Fransa, Belçika, İsviçre, İtalya, Portekiz (2021) 1s10d Dram, Tüm İzleyiciler

Köpekler ve İtalyanlar Giremez, geçen yıl Annecy Film Festivali’nden aldığı Jüri Özel Ödülü’nün yanı sıra çeşitli uluslararası festivallerden 12 ödül kazanarak dönen, etkileyici bir stop-motion belgesel-drama.
Yirminci yüzyılın başında, İtalya’nın kuzeyinde, yaşam çok zorlaşmıştır ve Ughetto’lar yurtdışında her şeye yeniden başlamayı hayal etmektedir. Luigi Ughetto Alpleri aşarak Fransa’da yeni bir hayata başlar ve sevgili ailesinin kaderini sonsuza dek değiştirir. Ailenin hikayesinin peşine torun düşer. Yönetmenin büyükannesi Cesira’yla hayali bir sohbet biçiminde kurgulayarak ona öğrenmek istediği her şeyi sorduğu bu film, 19. yüzyıl sonunda yaşayan İtalyan göçmen kuşağının yaşamlarına tanıklık ederken cesaretlerine saygı duruşunda bulunuyor.

Kör Söğüt, Uyuyan Kadın / Blind Willow, Sleeping Woman
Yönetmen: Pierre Földes
Fransa Lüksemburg, Kanada, Hollanda (2022) 1s48d Dram, Yetişkinler
Kör Söğüt, Uyuyan Kadın, hem yönetmenliğini hem de müziğini Pierre Földes’in üstlendiği bu animasyon film, Haruki Murakami’nin aynı adı taşıyan kısa hikâye koleksiyonunun animasyon uyarlamasıdır. 2022’de Annecy’de Özel Jüri Ödülü kazanan film pek çok festival seçkisinde yer aldı. Film, sadece dünya genelindeki Murakami hayranlarına değil, aynı zamanda büyülü gerçekçiliğe ilgi duyan izleyicilere hitap ediyor.

Filmdeki karakterler yaşadıkları deprem ve dev bir kurbağa aracılığı ile gerçek kimlikleriyle yeniden bağ kurmaya çalışırlar. Anılar, rüyalar ve hayallerle bezenen hikayelerdeki kahramanlar kendilerinden bile gizledikleri gerçeklerle yüzleşirler.

Önemli Uyarı: Film deprem teması içerdiği için bazı izleyicilerde rahatsızlık hissi uyandırabilir.

Linda Tavuk İstiyor! / Linda veut du poulet!
Yönetmenler: Chiara Malta, Sébastien Laudenbach
Fransa, İtalya (2023) 1s16 d Dram, Tüm İzleyiciler
Linda Tavuk İstiyor! yılın en sevilen bağımsız animasyonları arasında gösteriliyor. Bu yıl Annecy’de hem izleyicilerin hem de jürinin beğenisini kazanan bu dinamik, stilize, eğlenceli ve dokunaklı film Cristal yani Büyük Ödül’ün de sahibi oldu. Ortak yönetmen Sébastien Laudenbach’ın son derece kişisel grafik anlatım stiline, festivalimizde önceki yıllarda gösterilen Elsiz Kız filminden aşinayız. Linda Tavuk İstiyor! Annecy’nin dışında Cannes Film Festivali’nde de büyük beğeni topladı.

Filmde Linda, annesi Paulette tarafından haksız yere cezalandırılır. Hatasını anlayan Paulette bunu telafi etmek için herşeyi yapmaya hazırdır. Linda çok küçükken kaybettiği babasının pişirdiği gibi yapılmış biberli tavuk yemek ister. Yemek yapmayı bilmeyen Paulette, üstelik ülkede genel grev varken, tüm dükkanlar kapalıyken acaba bunu başarabilecek mi?

Etkinlikler, Konuşma ve Atölyeler

Saygı Kuşağı: Meray Ülgen – Film Gösterimi ve Sohbet
Canlandıranlar Festivali ilk yılından bu yana Saygı Kuşağı’nda animasyon dünyasından önemli isimlerle arşiv değeri taşıyan derinlemesine sohbetler yapıyor. Bu sene Saygı Kuşağı’nda animasyon severler unutulmuş bir filmi keşfetmeye davet ediliyorlar. Ödüllü bir oyuncu, yazar ve yönetmen olarak tanınan Meray Ülgen 1970 yılında, Hisar Film Festivali’nde birincilik ödülü kazanan, sessiz bir kısa stop motion animasyon film yaptı; Bir Gün. Ancak bu onun ilk ve son animasyon filmi oldu. Bu söyleşide Meray Ülgen ile hem unutulmuş animasyon macerası ve 70’li yıllar konuşulacak hem de filmin müzik eklenmiş yeni hali izleyicilere sunulacak. Canlandıranlar Festivali’nde Bir Gün filmi, Süleyman Alnıtemiz’in özgün müziği eşliğinde ilk defa izleyici karşısına çıkacak.

-Bir Gün (1970) Yönetmen: Meray Ülgen Görüntü Yönetmeni: Berke Armay Orijinal Müzik: Süleyman Alnıtemiz, 12’

Meray Ülgen Hakkında
Daha çok tiyatro ve sinema alanındaki çalışmalarla tanınan Meray Ülgen, 1941 yılında Akşehir’de doğdu. İlkokulu burada okuduktan sonra İstanbul’da eğitimine devam etti. İktisadi ve Ticari Bilimler Akademisi’nde eğitim alan Meray Ülgen gençlik yıllarından itibaren karikatür, sinema ve oyunculukla ilgilendi. Öğrencilik yıllarında TMTF nin açtığı karikatür yarışmasında birincilik ödülü aldı. Senaryosunu yazıp yönettiği Bir Gün adlı canlandırma filmini, kameraman arkadaşı Berke Armay ile birlikte 1970 yılında tamamladı. Bu film 4. Hisar Kısa Film Yarışması‘ında birincilik ödülü aldı. 1972 yılından beri Almanya‘da yaşayan sanatçı, Berlin‘de Engin Akçelik ile birlikte Berlin Oyuncuları grubunu kurdu. Daha sonra başta Berlin Schaubühne olmak üzere çeşitli tiyatro gruplarında oyuncu, yönetmen ve yazar olarak çalıştı. Wupper Theater ile çocuk ve gençlik konuları üzerine uluslararası çalışmalar yaptı, çocuk oyunları yazdı. Schaubüchne Tiyatrosu‘nda Peter Stein‘ın yönetiminde Botho Strauss‘un Gross und Klein oyununda oynadı. Özer Kızıltan‘ın yönettiği Takva (2006) filmindeki rolüyle Adana Altın Koza Film Festivali‘nde En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Ödülü‘nü aldı. Çizdiği karikatürler İstanbul ve Berlin başta olmak üzere pek çok kentte sergilendi. Meray Ülgen, dekor ve kostüm tasarımcısı eşi ile Berlin’de yaşamaktadır.

Çağdaş Bestecilerimiz ve Animasyon – Film Gösterimi ve Sohbet
Mimaroğlu belgeselinin yönetmeni Serdar Kökçeoğlu’nun önerisiyle şekillenen bu etkinlikte, animasyon yönetmenleri kadar ikinci kuşak çağdaş Türk bestecileri de başrolde. Kökçeoğlu, yeni projesi 20. Yüzyılın Sesleri: Usmanbaş belgeselinin araştırmaları sırasında Bülent Arel’in müziklerini yaptığı, sanatçı Irving Kriesberg’in yönettiği, 1970’li yıllardan beri izleyiciyle buluşamayan Out of Into animasyon filmine denk gelir. Kökçeoğlu ayrıca animasyon filminde bir başka çağdaş Türk bestecisi İlhan Mimaroğlu’nun bestesini kullanabilmesi için yönetmen Pelin Kırca’ya destek verir, ardından ortaya Annecy gibi festivallerde kendine yer bulan The Crowd isimli bir kısa animasyon film çıkar. Genç kuşak animatörler, besteciler ve sanatçılar için ilham verici olacak bu etkinlikte Serdar Kökçeoğlu araştırmalarını, Pelin Kırca ise deneyimlerini aktararak çağdaş bestecilerimiz ve animasyon arasındaki ilişkileri ele alacaklar. Irving Kriesberg’in müzisyen oğlu Matthias Kriesberg de yolladığı bir video mesaj ile hem çağdaş müzik araştırmaları hem de animasyon tarihimiz açısından önemli olan bu buluşmaya katkıda bulunacak.

Etkinliğin ilk bölümünde, Out of Into ve The Crowd filmlerinin gösterimi gerçekleşecek. Bu iki filmin ortak özelliği; festivallerin yanı sıra çağdaş sanat sergilerinde de sanatseverlere sunulmuş olmaları.
-Out of Into (1972) Yönetmen: Irving Kriesberg Müzik: Bülent Arel 16’
-The Crowd (2022) Yönetmen: Pelin Kırca Müzik: İlhan Mimaroğlu 7’ 6’’

Sanal Gerçeklik için Film Çekmek Ne Demek?
Deniz Tortum ve Virgile Mangiavillano, sanal gerçeklik içeren bir animasyon film yapmanın aşamaları ve kendine has zorlukları üzerine konuşacaklar.

Müze Gazhane’de Film Okuması
Müze Gazhane’nin Salı günleri yapılan film okumaları için Canlandıranlar Festivali kapsamında Beykoz Üniversitesi Animasyon ve Çizgi Film Bölüm Başkanı, doktorasını Japonya’da Anime üzerine yapmış olan Selen Çalık bir sunum yapacak.

Merve Çaydere Stop Motion Üzerine
Jüri üyemiz Merve Çaydere, günümüzde stop motion film yapmanın incelikleri konusunda izleyicilerle konuşacak.

Atölyeler
Canlandıranlar Festivali kapsamında, Müze Gazhane ve Institut Fançais’de animasyon sever yetişkinler, gençler ve çocuklar için çeşitli atölyeler yapılacak. Atölyelere katılım ücretsizdir.

Etkileşimli Animasyon Atölyesi
Yürütücülüğünü Kaan Tanhan’ın yapacağı Müze Gazhane’de gerçekleşecek bu atölye, animasyonda deneysel, teknolojik ve yenilikçi yaklaşımlara ilgi duyanlara özellikle hitap ediyor.

Zoetrop Yapımı Atölyesi
Yütütücülüğünü Ferhat Akbaba’nın yapacağı, Müze Gazhane’de gerçekleşecek bu atölyede zoetropun ne olduğu ve nasıl çalıştığına odaklanılacak, daha sonra, uygulamalı olarak her katılımcı kendi zoetropunu tasarlayacak.

Kendi Kitabını Tasarla Atölyesi
Yürütücülüğünü Eda Çağıl Çağlarırmak’ın yapacağı, 9-13 yaş grubuna yönelik bu atölyede çocuklar kağıtları katlayarak mini çocuk kitabı hazırlayacaklar. İç sayfalarına kendi hikayelerini çizecek, kapak ve arka kapak tasarlayacaklar. Atölye sonunda katılımcıların kendilerine ait mini çocuk kitapları olacak.

11. CUFF Tanıtım Filmi
Canlandıranlar her şeyden önce animasyon aşkı ile hareket eden gönüllü bir kolektif hareket. Bu seneki Elden Ele Animasyon temasının bir örneği olarak festival tanıtım filmi gönüllüler tarafından hazırlanıyor. Tolgahan Bayhan’ın poster tasarımı temel alınarak 10 kadar gönüllünün katkılarıyla, haftalara yayılan bir süreçte üretilmekte olan tanıtım filminde çeşitli animasyon teknikleri kullanılıyor.

Institut Français’de Animasyon Kafe
Taksim’de bulunan Institut Français’in giriş katını, festival boyunca bir buluşma, konuşma ve çalışma mekanına dönüştürüyoruz. Animasyon Kafe’de yarışma ve yarışma dışı seçkilerde yer alan Türkiye’den yönetmenlerle sohbet olanağı yaratılacak ve çeşitli atölyeler gerçekleştirilecek. Ayrıca büyük boyutlu bir fresk kolektif olarak üretilecek.

VR Film Deneyimi
Institut Français’de bulunan VR alanında artırılmış gerçeklik ile üretilmiş animasyon filmler seyretmek mümkün olacak.

Biletler
Festivalin tüm etkinliklerine tek bir pass ile girilebilecek. Pass’lar Canlandıranlar web sitesinden ve Institut Français’den temin edilebilecek.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.