Amasra Belediyesi tarafından bu yıl ikincisi düzenlenen Amasra Uluslararası Şehir Festivali Yeni Türkü’nün verdiği konserle son buldu! Amasralıların yoğun ilgi gösterdiği festivalin her anı dolu dolu geçti.

Koordinatörlüğünü Gülten Taranç’ın yaptığı festival kapsamında Dilek Menteş “Madenciler” resim sergisi, Tuba Batu ve Birol Batu ile çocuklarla seramik atölyesi etkinliği, Ezgi Gecegörür ile 6-11 yaş arası Çocuklarla Yaratıcı Drama Atölyesi, Prof Dr. Berrak Taranç ile Çocuklar İçin Film Müziği Atölyesi ve Tasarım Uygulaması, Dilek Menteş Resim atölyesi ile yönetmenlerin katılımıyla ulusal ve uluslararası kısa film ve belgesel gösterimleri düzenlendi.

Festivalde Mübadele’nin 100. Yılı Anısına verilen bir dostluk konseri de yer aldı.  Stathis Oulkeroglou, Foteini Triantafyllou, Theodora  Zikou, Naci Hasanefendi’nin verdiği konser ve Ankara Büyükşehir Belediyesi Kent Orkestrası Halk Konseri Amasralılar tarafından ilgiyle dinlendi.

Festivalin ilgi çeken etkinliklerinden biri de Açıkhava film gösterimleri oldu. İffet Eren Boz Danışman’ın uzun metrajlı filmi Turna Misali, Berna Gençalp’in Kim Mihri, Neşe Uğur Nohutçu’nun Töz ile Nurdan Tümbek Tekeoğlu’nun Paramparça belgeselleri ve Selen Örcan’ın Herkesin Yapabileceği Bir Şey kısa filmi de festival kapsamında seyirciyle buluştu.

Amasra’da Yaşatılan El Sanatları Söyleşisinde Belediye Başkanı Recai Çakır’ın moderatörlüğünde tarihçi ve yazar Necdet Sakaoğlu, Amasra El Sanatları Derneği Başkanı Sevgi Can, Mustafa Dönmez, Gülden Kılıç, Zülfiye Demircioğlu ve Kadriye Kırma konuşmacı olarak yer aldı. Her etkinlik sonrasında Belediye Başkanı Recai Çakır katılımcılara teşekkür plaketlerini sundu!

Festival Yeni Türkü konserinin performansıyla son buldu. Belediye Başkanı Recai Çakır, bu festivali yapmaktan gurur duyduklarını belirterek Amasralılara üçüncü yılın müjdesini verdi.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.