Bill Istvan Günther Skarsgård 9 Ağustos 1990’da Vällingby-İsveç’de dünyaya geldi. Oyunculuk kariyerine 10 yaşındayken Järngänget adlı filmde küçük bir rol ile başladı. Tiyatro ve sinema konusunda hiçbir resmi eğitim almadı. Aktörün babası ünlü İsveçli aktör Stellan Skarsgard, annesi My Sonja Marie Agnes’tir. Altı kardeşten dördüncüsü olan Bill’in ağabeyleri Alexander, Gustaf ve kardeşi Valter de oyunculuk yapıyor.

Ülkesindeki bazı yapımlarla oyunculuğa genç yaşta başlayan Skarsgård, 2012 yapımı Anna Karenina filmindeki küçük bir rolle sinema camiasında adını duyurmaya başladı. 2013’te başlayan Hemlock Grove dizisiyle popüler bir oyuncu haline geldi. 2017’de Sarışın Bomba filminde yan rollerden birini alan oyuncu, aynı yıl Stephen King’in unutulmaz eserlerinden olan O/It’in yeni uyarlamasında korkunç palyaço Pennywise’ı canlandırdı. 2011 yılında Simple Simon filmindeki Simon rolüyle Guldbagge Ödüllerinde En İyi Genç Performans Ödülü’ne aday oldu. Bu ay onu yine It’in devam filminde yine Palyaço Pennywise olarak izleyeceğiz. Bakalım çocukluk korkularımız geri gelecek mi?

 

İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. Sinema yazarlığına Klaket sinema dergisinde başladı. Dört yıl Milliyet Sanat dergisi ve Milliyet gazetesinde sinema yazarı, kültür sanat muhabiri ve şef yardımcısı olarak çalıştı. İki yıl Skytürk Televizyonunda sinema, sanat ve ‘Sevgilim İstanbul’ programlarında yapımcı, yönetmen ve sunucu olarak görev aldı. Antrakt Sinema Gazetesi’nde iki sene editör olarak çalıştı. Tarihi Rejans Rus Lokantasına hazırlanan ‘Rejans Tarihi’ ve ‘Rejans Yemekleri’ kitabının editörlüğünü yaptı. Rejans Rus lokantası başta olmak üzere birçok şirketin basın danışmanlığı görevini üstlendi. Film + sinema dergisine Türk sineması röportajları yaptı. Küçük Sinemacılar, Benim Trafik Kitabım, 'Çevremi Seviyorum' adı altında on iki tane ‘çevreci’, dört tane fantastik çevre temalı yirminin üzerinde çocuk kitabı bulunuyor. Sosyal medyada yolunu kaybeden bir genç kızın maceralarını anlattığı ‘Leylalı Haller’ yazarın ilk romanı. Kaşif Karınca ise beyaz yakalılara çocuk kafasıyla yazdığı ufak bir yaşam manifestosu özelliği taşıyor. TRT’ye çektiği ‘Bakış’ adlı bir kısa filmi bulunuyor. Halen aylık sinema dergisi cinedergi.com'un editörü, beyazperde.com ve öteki sinema yazarı. Kişisel yazılarını paylaştığı banubozdemir.com sitesi de bulunan yazar filmlerde ve festivallerde jüri üyesi olarak görev alıyor, filmlere basın danışmanlığı yapıyor, sinema ve kısa film atölyelerinde ders veriyor. Çocuklarla sinema ve çevre atölyeleri düzenliyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.