Taron Egerton, 10 Kasım 1989 yılında İngiltere’de dünyaya geldi. İlk olarak sinema deneyimini 2012 yılında Pop isimli kısa filmde yakalayan Taron Egerton,  bir sene sonra Lewis isimli TV dizisinde Liam Jay karakterine hayat vermiştir.  Aynı yıl tekrar bir kısa film olan Hereafter ile kameralar karşısına geçen Taron Egerton, 2014 yılında ise pek çok farklı yapıtta yer almıştır.

Özellikle The Smoke isimli dizide Dennis Severs karakteri ile pek çok hayran kazanan Taron Egerton, aynı yıl Testament of Youth ve Kingsman: Gizli Servis isimli projelerde yer almıştır.

2015 yılını tek bir proje ile geçiren Taron Egerton, Efsane filminde Mad Teddy Smith karakteri ile ilk başrol deneyimini yaşamıştır. 2016 yılında gösterime girmiş olan Eddie the Eagle / Kartal Eddie filminde rol alan oyuncu,  sonrasında Kingsman serisine Altın Çember filmiyle devam etmiştir. Bu senenin başında Robin Hood performansında izlediğimiz oyuncu A Private War filminden sonra bu kez de ünlü şarkıcı Elton John olarak karşımıza çıkıyor.

Rocketman filminde nasıl bir performans sergilediğini merak ettiğimiz genç oyuncu kariyerinin başında kendisine verdiği sözü tutuyor gibi görünüyor.  Bilindik bir oyuncu olmak yerine daha iyi projelerde yer alıp kendimi göstermek isteyen oyuncuyu biz yine de daha fazla yapımda görmek istiyoruz. Rocketman bu Cuma sinemalarda olacak…

İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. Sinema yazarlığına Klaket sinema dergisinde başladı. Dört yıl Milliyet Sanat dergisi ve Milliyet gazetesinde sinema yazarı, kültür sanat muhabiri ve şef yardımcısı olarak çalıştı. İki yıl Skytürk Televizyonunda sinema, sanat ve ‘Sevgilim İstanbul’ programlarında yapımcı, yönetmen ve sunucu olarak görev aldı. Antrakt Sinema Gazetesi’nde iki sene editör olarak çalıştı. Tarihi Rejans Rus Lokantasına hazırlanan ‘Rejans Tarihi’ ve ‘Rejans Yemekleri’ kitabının editörlüğünü yaptı. Rejans Rus lokantası başta olmak üzere birçok şirketin basın danışmanlığı görevini üstlendi. Film + sinema dergisine Türk sineması röportajları yaptı. Küçük Sinemacılar, Benim Trafik Kitabım, 'Çevremi Seviyorum' adı altında on iki tane ‘çevreci’, dört tane fantastik çevre temalı yirminin üzerinde çocuk kitabı bulunuyor. Sosyal medyada yolunu kaybeden bir genç kızın maceralarını anlattığı ‘Leylalı Haller’ yazarın ilk romanı. Kaşif Karınca ise beyaz yakalılara çocuk kafasıyla yazdığı ufak bir yaşam manifestosu özelliği taşıyor. TRT’ye çektiği ‘Bakış’ adlı bir kısa filmi bulunuyor. Halen aylık sinema dergisi cinedergi.com'un editörü, beyazperde.com ve öteki sinema yazarı. Kişisel yazılarını paylaştığı banubozdemir.com sitesi de bulunan yazar filmlerde ve festivallerde jüri üyesi olarak görev alıyor, filmlere basın danışmanlığı yapıyor, sinema ve kısa film atölyelerinde ders veriyor. Çocuklarla sinema ve çevre atölyeleri düzenliyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.