Anne Hathaway 12 Kasım 1982’de New York /Brooklyn’de dünyaya geldi. Küçüklüğünden beri oyunculuğa ilgisi olan ünlü oyuncu, Amerikan Tiyatro Sanatları Akademisinde eğitim aldı. Hathaway, Barrow Group Theatre Company’nin oyunculuk programına kabul edilen ilk genç oldu.
1999’da televizyon dizisi Get Real ile oyunculu kariyerine başlayan Anne Hathaway, 2001’de The Princess Diaries filminde Mia Thermopolis karakterine hayat verdi. 2004’te filmin devamı olan The Princess Diaries 2 ile kariyerinde hızla yükselmeye başlayan Anne Hathaway, bazı dizilerde de rol almaya devam etti.
2005 yılında Brokeback Mountain filminde rol alan Anne Hathaway, 2007’de Becoming Jane filmi ile yeteneklerini gösterdi ve 2008’de uyuşturucu bağımlılığı için rehabilitasyon gören genç bir kadın olan Kym karakterine hayat verdiği Rachel Evleniyor filmi ile izleyenlerden alkış aldı.
2012 yılında Les Misérables ile kariyerinin zirvesine yerleşen Anne Hathaway, daha sonra Yıldızlararası (2014), Stajyer (2014) ve Alis Harikalar Diyarında: Aynanın İçinden (2016) gibi filmlerle beyazperdede yer aldı. Anne Hathaway Sefiller filmindeki performansı ile övgü dolu yorumlar ve En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu dalında Akademi Ödülü’ne uzandı; ayrıca aralarında Altın Küre, SAG Ödülü ve BAFTA’nın da bulunduğu diğer büyük önemli ödülleri de aldı. Ocean’s 8, Serenity, The Last Thing he Wanted gibi filmlerde rol alan oyuncu bu hafta başrolünü Rebel Wilson ile paylaştığı ve Josephine karakterine hayat verdiği The Hustle / Düzenbazlar filminde karşımıza çıkıyor. Zengin erkekleri avlayan servet avcısı olarak karşımıza çıkan Hathaway rolünün altından başarıyla kalkıyor. Oyuncu ünümüzdeki günlerde The Witches ve The Shower gibi filmlerle karşımızda olacak…

İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. Sinema yazarlığına Klaket sinema dergisinde başladı. Dört yıl Milliyet Sanat dergisi ve Milliyet gazetesinde sinema yazarı, kültür sanat muhabiri ve şef yardımcısı olarak çalıştı. İki yıl Skytürk Televizyonunda sinema, sanat ve ‘Sevgilim İstanbul’ programlarında yapımcı, yönetmen ve sunucu olarak görev aldı. Antrakt Sinema Gazetesi’nde iki sene editör olarak çalıştı. Tarihi Rejans Rus Lokantasına hazırlanan ‘Rejans Tarihi’ ve ‘Rejans Yemekleri’ kitabının editörlüğünü yaptı. Rejans Rus lokantası başta olmak üzere birçok şirketin basın danışmanlığı görevini üstlendi. Film + sinema dergisine Türk sineması röportajları yaptı. Küçük Sinemacılar, Benim Trafik Kitabım, 'Çevremi Seviyorum' adı altında on iki tane ‘çevreci’, dört tane fantastik çevre temalı yirminin üzerinde çocuk kitabı bulunuyor. Sosyal medyada yolunu kaybeden bir genç kızın maceralarını anlattığı ‘Leylalı Haller’ yazarın ilk romanı. Kaşif Karınca ise beyaz yakalılara çocuk kafasıyla yazdığı ufak bir yaşam manifestosu özelliği taşıyor. TRT’ye çektiği ‘Bakış’ adlı bir kısa filmi bulunuyor. Halen aylık sinema dergisi cinedergi.com'un editörü, beyazperde.com ve öteki sinema yazarı. Kişisel yazılarını paylaştığı banubozdemir.com sitesi de bulunan yazar filmlerde ve festivallerde jüri üyesi olarak görev alıyor, filmlere basın danışmanlığı yapıyor, sinema ve kısa film atölyelerinde ders veriyor. Çocuklarla sinema ve çevre atölyeleri düzenliyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.