25 Kasım 1984 yılında Paris’te doğan Fransız oyucu Gaspard Ulliel; 2007 yapımı Hannibal Doğuyor filminde canlandırdığı Hannibal Lecter karakteriyle tanındı, oyuncu Lecter’in çocukluğu ve gençliğine hayat verdi.

En son İsabelle Huppert’le birlikte rol aldığı Eva filmiyle karşımıza çıkan oyuncu Kurtların Kardeşliği, Kayıp Nişanlı, Paris, Seni Seviyorum, Montpensier Prensesi, Saint Laurent ve Alt Tarafı Dünyanın Sonu gibi filmlerde rol aldı. Yanağındaki gamze izinin köpek ısırması sonucu oluştuğu söyleniyor; gamzesi ona gerçekten de çok yakışıyor.

Eva filminde genç ve yakışıklı bir jigoloyu canlandıran oyuncuya, farklı rollerin aranan ismi Huppert eşlik ediyor ve film yine saplantılı bir yola giriyor. Daha fazla filmde görmeyi arzu ettiğimiz Ulliel; tam bir Milan Kundera hayranı…

İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. Sinema yazarlığına Klaket sinema dergisinde başladı. Dört yıl Milliyet Sanat dergisi ve Milliyet gazetesinde sinema yazarı, kültür sanat muhabiri ve şef yardımcısı olarak çalıştı. İki yıl Skytürk Televizyonunda sinema, sanat ve ‘Sevgilim İstanbul’ programlarında yapımcı, yönetmen ve sunucu olarak görev aldı. Antrakt Sinema Gazetesi’nde iki sene editör olarak çalıştı. Tarihi Rejans Rus Lokantasına hazırlanan ‘Rejans Tarihi’ ve ‘Rejans Yemekleri’ kitabının editörlüğünü yaptı. Rejans Rus lokantası başta olmak üzere birçok şirketin basın danışmanlığı görevini üstlendi. Film + sinema dergisine Türk sineması röportajları yaptı. Küçük Sinemacılar, Benim Trafik Kitabım, 'Çevremi Seviyorum' adı altında on iki tane ‘çevreci’, dört tane fantastik çevre temalı yirminin üzerinde çocuk kitabı bulunuyor. Sosyal medyada yolunu kaybeden bir genç kızın maceralarını anlattığı ‘Leylalı Haller’ yazarın ilk romanı. Kaşif Karınca ise beyaz yakalılara çocuk kafasıyla yazdığı ufak bir yaşam manifestosu özelliği taşıyor. TRT’ye çektiği ‘Bakış’ adlı bir kısa filmi bulunuyor. Halen aylık sinema dergisi cinedergi.com'un editörü, beyazperde.com ve öteki sinema yazarı. Kişisel yazılarını paylaştığı banubozdemir.com sitesi de bulunan yazar filmlerde ve festivallerde jüri üyesi olarak görev alıyor, filmlere basın danışmanlığı yapıyor, sinema ve kısa film atölyelerinde ders veriyor. Çocuklarla sinema ve çevre atölyeleri düzenliyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.