James Jamie Dornan, 1982 yılında, Kuzey İrlanda’da dünyaya geldi. Eğitim hayatında gittiği Belfast’ta bulunan Metodist Koleji büyük rol oynadı, burada aldığı tiyatro eğitimi sonrası, oyunculuk yeteneği büyük oranda gelişti.. Üniversite eğitimi için, Teesside’ye kaydolsa da, eğitimini yarıda bırakıp, aktör olma ümidiyle, Londra’nın yolunu tutmuştur.

Başarılı bir oyuncu olmasının yanında, podyumlarda aranan bir mankendi. “Calvin Klein”, “Dior” gibi markalar için manken olarak podyumlarda sahne almış, tasarımları denemiştir. Ayrıca, New York Times aktörün bu yönünü, “Altın Vücut” unvanı ile pekiştirmiştir.

24 yaşında ilk defa bir sinema filmi ile kamera karşısına geçti. “Marie Antoinette” isimli, konusu Avusturya arşidüşesi, Fransa ile ittifak için evlilik yapmak zorunda kalan bir kadının hikayesi olan filmde, çok önemli bir rol ile olmasa da, canlandırdığı “Axel von Fersen” karakteri ile izleyicinin beğenisini kazanmayı başarmıştır.

26 yaşında, “Beyond the Rave” isimli, bölgesel yerel askerlerin özgürlük mücadelelerini konu edinen filmde, başrol karakteri olan Ed’i canlandırmıştır.

27 yaşında, “Shadows in the Sun” yapımı ile kamera karşısına geçen oyuncu bir anda normal bir ailenin hayatlarına giren, garip bir gencin, onların hayatlarını nasıl olumlu etkilediğini konu edinen filmde Joe isimli genci canlandırdı. Sanatçı iki kısa filmde yer almıştır. “X Returns” filmi ile başrol X karakterini canlandırmış, “Nice To Meet You” filmi ile genç adamı oynamıştır.

33 yaşında yer aldığı “Grinin Elli Tonu” filmi şüphesiz, sanatçının en büyük çıkış yakaladığı yapım oldu. Başrolde yer aldığı bu yapım ile beraber tüm dünyada tanınan bir aktör olma sıfatına sahip oldu 40 milyon dolarlık düşük bütçeli film, gişede tam 571 milyon dolar hasılat elde etmiştir. Filmde, cinsel dürtülerin de ötesine geçen sıra dışı hazza dayalı bir ilişki, tutkulu şekilde lanse edilmiştir. Film ile beraber, Jamie Dornan, “Altın Ahududu Ödülleri” ile En İyi Erkek Oyuncu kategorisinde aday gösterilmiştir. Ayrıca, film ve aktörleri, farklı dallarda, 17 farklı kategoride ödüle aday gösterilmiştir.

Sanatçı, sonrasında gösterime girecek, “Karanlığın Elli Tonu”, “Özgürlüğün Elli Tonu” isimli yapımlarda, yine başrolde yer aldı. Serinin üçüncü filmi olan Özgürlüğün Elli Tonu’nu bu ay izleyeceğiz…

 

İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. Sinema yazarlığına Klaket sinema dergisinde başladı. Dört yıl Milliyet Sanat dergisi ve Milliyet gazetesinde sinema yazarı, kültür sanat muhabiri ve şef yardımcısı olarak çalıştı. İki yıl Skytürk Televizyonunda sinema, sanat ve ‘Sevgilim İstanbul’ programlarında yapımcı, yönetmen ve sunucu olarak görev aldı. Antrakt Sinema Gazetesi’nde iki sene editör olarak çalıştı. Tarihi Rejans Rus Lokantasına hazırlanan ‘Rejans Tarihi’ ve ‘Rejans Yemekleri’ kitabının editörlüğünü yaptı. Rejans Rus lokantası başta olmak üzere birçok şirketin basın danışmanlığı görevini üstlendi. Film + sinema dergisine Türk sineması röportajları yaptı. Küçük Sinemacılar, Benim Trafik Kitabım, 'Çevremi Seviyorum' adı altında on iki tane ‘çevreci’, dört tane fantastik çevre temalı yirminin üzerinde çocuk kitabı bulunuyor. Sosyal medyada yolunu kaybeden bir genç kızın maceralarını anlattığı ‘Leylalı Haller’ yazarın ilk romanı. Kaşif Karınca ise beyaz yakalılara çocuk kafasıyla yazdığı ufak bir yaşam manifestosu özelliği taşıyor. TRT’ye çektiği ‘Bakış’ adlı bir kısa filmi bulunuyor. Halen aylık sinema dergisi cinedergi.com'un editörü, beyazperde.com ve öteki sinema yazarı. Kişisel yazılarını paylaştığı banubozdemir.com sitesi de bulunan yazar filmlerde ve festivallerde jüri üyesi olarak görev alıyor, filmlere basın danışmanlığı yapıyor, sinema ve kısa film atölyelerinde ders veriyor. Çocuklarla sinema ve çevre atölyeleri düzenliyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.