1996 doğumlu olan Holland İngilitere’de doğup büyüdü ve kariyerine dansçı olarak başladı. Ünlü müzikal “Billy Elliot”ın koreografı tesadüfen bir dans sınıfında Tom’u keşfetti, böylece yalnızca 12 yaşındayken önemli bir yapımda sahne alma şansı yakaladı.

Holland’ın sinema kariyerinde yaptığı ilk iş Japon animasyon filmi The Secret World of Arrietty’nin İngilizce versiyonunda yaptığı seslendirme oldu. Bu filmde Saoirse Ronan ve Amy Poehler gibi yıldızlarla çalıştı. 2014’teki Locke filminde de seslendirme yaptı.

Çoğunlukla beyazperdede izlesek de Holland’ın televizyon dizisinde rol almışlığı da var. Geçtiğimiz yıl BBC’nin ödüllü mini dizisi Wolfhall’da Mark Rylance, Damian Lewis, Mark Gatiss ve Thomas Brodie-Sangster gibi isimlerle birlikte dizi boyunca rol aldı.

Hollywood’daki ilk önemli rolü Naomi Watts ve Ewan McGregor’la birlikte yer aldığı The Impossible filminde oldu. Hint Okyanusu’nda tsunamiden kurtulmaya çalışan bir ailenin oğlu rolündeki Holland, çekimler sırasında 130 litre su içmek zorunda kalmış.

Captain America: Civil War’da hayranı olduğu tüm oyuncularla birlikte çalıştı, ama bunun öncesinde Thor’u canlandıran Chris Hemsworth’le In The Heart Of The Sea filminde rol aldı. Thor Civil War’da yoktu belki, ama yine de Tom’un bir Avenger’la karşılaşması daha önce oldu.

Spider-Man rolünde 3. Spider-Man oldu Tom Holland. Bu rolü alabilmek için Nat Wolff ve Logan Lerman’ı geçen Holland için Sony Pictures başkanı Tim Rothman, “Tom’un deneme çekimleri çok özeldi,” diyor. Guardians of The Galaxy yönetmeni James Gunn ise “Robert Downey Jr ne kadar Iron Man’se, Heath Ledger ne kadar Joker’se, Holland da o kadar Spider-Man,” dedi.

İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. Sinema yazarlığına Klaket sinema dergisinde başladı. Dört yıl Milliyet Sanat dergisi ve Milliyet gazetesinde sinema yazarı, kültür sanat muhabiri ve şef yardımcısı olarak çalıştı. İki yıl Skytürk Televizyonunda sinema, sanat ve ‘Sevgilim İstanbul’ programlarında yapımcı, yönetmen ve sunucu olarak görev aldı. Antrakt Sinema Gazetesi’nde iki sene editör olarak çalıştı. Tarihi Rejans Rus Lokantasına hazırlanan ‘Rejans Tarihi’ ve ‘Rejans Yemekleri’ kitabının editörlüğünü yaptı. Rejans Rus lokantası başta olmak üzere birçok şirketin basın danışmanlığı görevini üstlendi. Film + sinema dergisine Türk sineması röportajları yaptı. Küçük Sinemacılar, Benim Trafik Kitabım, 'Çevremi Seviyorum' adı altında on iki tane ‘çevreci’, dört tane fantastik çevre temalı yirminin üzerinde çocuk kitabı bulunuyor. Sosyal medyada yolunu kaybeden bir genç kızın maceralarını anlattığı ‘Leylalı Haller’ yazarın ilk romanı. Kaşif Karınca ise beyaz yakalılara çocuk kafasıyla yazdığı ufak bir yaşam manifestosu özelliği taşıyor. TRT’ye çektiği ‘Bakış’ adlı bir kısa filmi bulunuyor. Halen aylık sinema dergisi cinedergi.com'un editörü, beyazperde.com ve öteki sinema yazarı. Kişisel yazılarını paylaştığı banubozdemir.com sitesi de bulunan yazar filmlerde ve festivallerde jüri üyesi olarak görev alıyor, filmlere basın danışmanlığı yapıyor, sinema ve kısa film atölyelerinde ders veriyor. Çocuklarla sinema ve çevre atölyeleri düzenliyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.