Hem bir yıldız hem de Hollywood’un o ışıltılı dünyasından nefret eden bir romantik Kristen Stewart. Bu ay Hayalet Hikayesi filmiyle izleyici karşısına çıkacak…

Onu ilk kez Jodie Foster’ın kızı rolünde 2002 yapımı Panic Room’da seyrettik. Filmin gerilimli havasına uygun bir vücut dili ve bakışları olan Kristen Stewart 12 yaşında oyunculuk gücüyle herkesi kendine hayran bıraktı. Hemen ardından korku filmi Cold Creek Manor’da inanılmaz bir kadroyla beraber kamera karşısına geçti. Dennis Quaid, Sharon Stone ve Juliette Levis gibi isimlerin altında ezilmeden kabiliyetini gösterdi izleyiciye. Fakat onun asıl değerini 2004 yılında oynadığı Speak filminde gördük. 13 yaşındayken çevirdiği bu film ne yazık ki Türkiye’de gösterime girmedi. Tecavüze uğrayan bir genç kızın ailesi ve okulunda yaşadığı problemleri anlatan film onun gelecekte ünlü yıldızlardan biri olacağının kanıtıydı. Çok farklı bir fiziğe sahip olan Steward’ın hüzünlü gözleri ve depresif havası bağımsız filmlerde rol almasını sağladı. Tabii küçüklükten beri kendi tercihlerinin de bu tür filmlerde oynamak olduğunu söylemeliyiz. Bir röportajında şunları söylüyor Stewart “Hikaye anlatmayı seviyorum. Hikayeleri güzel olan filimlerde oynamayı seviyorum. Bir Hollywood yıldızı olmayı umursamıyorum.” Bu açıklamalar doğrultusunda Sean Penn’in yönettiği Christopher Mccandless’ın gerçek hayat hikayesini anlatan Into the Wild’ta rol aldı. Bu film de yığınları peşinden sürükleyen aynı Stewart’ın tarzına uygun karanlık ve etkileyici bir yapımdı. Sonunda Twilight filminde bir vampirin vaz geçemediği sevgilisi rolüyle dünyaca ünlü bir yıldız oldu. Bütün yıldız bunalımları ve tartışmalı beraberliklerine rağmen hala oyunculuğunun ilk günlerindeki tercihlerinin izinden gittiğini söyleyebiliriz Stewart için. Cafe Society, Anestezi, Clouds of Sils Maria gibi göreceli bağımsız filmler oyuncunun hala tercihi. Bu ay ise Hayalet Hikayesi filmiyle karşımıza gelecek olan Kristen Stewart’ı benim gibi funları seyretmekten zevk alacaktır.

 

1967 yılında İstanbul'da doğdu. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sosyal Antropoloji Bölümü'nü bitirdi. Erol Simavi Vakfı Gazetecilik Bursu'nu kazanıp iki yıllık eğitimden sonra Hürriyet Gazetesi'nde istihbarat muhabiri olarak mesleğe başladı. 1992 yılında Hürriyet Yazıişleri'ne geçti. 1993'te Spor Gazetesi'ni kuran grupta yer aldı. 1996'da Hürriyet Yazıişleri'ne döndü. 1999'da Star Gazetesi kuruluşunda bulunmak için Hürriyet'ten ayrıldı. 2000-2001 yıllarında Almanya'da Star Gazetesi'ni çıkaran grupta Yazıişleri Müdürlüğü yaptı. 2002'de Türkiye'ye dönüp Star Grubu'na bağlı olan ve yeniden yayımlanan Hayat Dergisi'nde görev aldı. Hayat Dergisi'nde ve Star Gazetesi'nde sinema eleştirmenliği yaptı. 2004 yılında Star Gazetesi Yazıişleri Koordinatörlüğü görevine getirildi. Halen Star Gazetesi İnternet Yayın Müdürlüğü ve sinema eleştirmenliğini sürdürmektedir. Star Gazetesi, Kral Müzik Dergisi ve internette çıkardığı Cinedergi'de sinema yazıları yayımlanmaktadır. 2007 yılında "Türk Sineması'nı Yönetenler" adlı yönetmenlerle yaptığı röportajları kapsayan bir kitap çıkardı.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.