Geçtiğimiz ay vizyona giren Hızlı ve Öfkeli 8’den hareketle, sinema tarihinin takip sahneleriyle ünlü filmlerini derledim.

 Gone in 60 Seconds (1974)

 Kırk dakikadan fazla süren takip sahnesiyle hafızalarımıza kazınan Gone in 60 Seconds, araba hırsızı iki kardeşin bir gecede çalmak zorunda oldukları 50 araba fikri üzerine kuruyor hikayesini. Maceranın devam filmi olduğu gibi, 2000 yılında çekilmiş Nicholas Cage ve Angelina Jolie’li bir yeniden çevirimi de var.

 The Blues Brothers (1980)

 John Landis’in yönettiği müzikal-komedi türündeki Blues Brothers, New York sokaklarında, polis ile kahramanlarımız Joliet ( John Belushi) ve Elwood Blues (Dan Aykroyd) arasında geçen soluksuz takip sahnesiyle de ünlüdür.

 Mad Max serisi

 George Miller’ın, 1979 yılında başlattığı post apokaliptik bilim kurgu serisi Mad Max’in, kovalamaca sahnelerinde en iyisi The Road Warrior olarak kabul edilse de, yeni gelen Mad Max: Fury Road’un da zirveye ortak olduğunu söylemek yanlış olmaz. Miller, nefes kesici sahnelerle türün sevenlerine kült bir seri emanet etti. 

Bullitt (1968)

Peter Yates’in yönettiği Bullitt, dedektif Franklin Bullitt’in (Steve McQueen), San Francisco sokaklarında suçluların kaçırdığı bir treni takip ettiği enfes sahneleriyle hatırlanan ve Steve McQueen’in rolüyle efsaneleştiği filmlerden…

Duel (1971)

Steven Spielberg imzası taşıyan Duel, otoyolda tek başına araba kullanan bir adamın, bir kamyon tarafından tehdit edilmeye başlamasıyla yaşadığı gerilim dolu anlarına merkezine taşırken; seyircisini diken üzerinde tutan kaçış sahneleriyle de hatırlanıyor.

The Getaway (1972)

Sam Peckinpah’ın yönetmen koltuğunda oturduğu The Getaway, şartlı tahliye ile hapisten çıkan Doc McCoy (Steve McQueen) isimli usta hırsızın kaçış sahneleri ve müzikleriyle kültleşen bir film.

Death Proof (2007)

Quentin Tarantino imzalı Death Proof, büyük bir bölümü kovalamaca ile geçen ve kadınları hedef alan hasta ruhlu bir katilin başına gelenleri hikayeleştirerek unutulmazlar arasına giriyor.

Smokey and the Bandit (1977)

Texas’tan Atlanta’ya 28 saat gibi bir sürede gitmek zorunda olan bir grup insanın eğlenceli ve hız sınırlarını aşan macerası Smokey and the Bandit, aynı zamanda vizyona girdiği yılın en çok gişe yapan filmlerinden.

Vanishing Point (1971)

Düşük bütçeli bir takip filmi olmasına rağmen, dönemin ruhunu yansıtan müzikleri ve sosyal mesajlarıyla dikkat çeken Vanishing Point’in yönetmeni ise Richard C. Sarafian.

The Italian Job (2003)

1969 yapımı, Peter Collinson’un yönettiği aynı adlı filmin yeniden çevrimi olan The Italian Job, yapacakları soygun için trafiği birbirine katan ve böylece kaçış zamanı elde eden bir çetenin yürekleri ağza getiren macerasıyla listeye giriyor.

Başak Bıçak – basakbicak@gmail.com

 

 

1987, İzmir doğumlu… Sinemayla olan aşkı henüz ilkokuldayken gittiği Aslan Kral filmiyle başladı. Öylesine sevmişti ki bu filmi, yıllar sonra tekrar izlediğinde kaybettiği bir oyuncağını bulmuş gibi mutlu oldu. Lisede okuduğu Fransız koleji ise her şeyin başlangıcı oldu. Dans tutkusunun sadece halk oyunlarıyla sınırlı olmadığını anlayıp o günden bugüne hep dans etti, bu sayede bir çok ülke gezdi, hala da dans ediyor. Üniversitede Tarih bölümüne girerek yaşam enerjisiyle hiç ilgisi olmayan bir meslek tercih etti. Bir de üzerine Avrupa Tarihi Yüksek Lisansı yaptı ki hayatın ne kadar çekilmez olur görebilsin diye… Bunların üzerine tarihi çok sevdiğini söylemek biraz tuhaf olur sanırım, ama gerçekten seviyor. Üniversitede tarihe gömüldüğü zamanlarda, yüksek lisansta da tezini bitirmeye çalıştığı şu günlerde sinema her zaman onun için kaçış noktası oldu. Bitmek bilmeyen izlenmesi gereken filmler listesiyle uğraşırken tezini ihmal etti ama bu sayede Öteki Sinema’da yazarlığa ilk adımımı attı. Ve sinema yazarlığının onu ifade eden en güzel yollardan biri olduğunu keşfetti. Tarih, dans ve sinema tutkusuna bir de şarap sevgisini ekledi ve sanırım bu gidişle yine bambaşka bir iş yapacak. Hayat onu sürprizleriyle karşılarken, o da tutkularına yenilerini eklemeye kararlı…

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.