1976 yılında Berlin’de doğan August Diehl daha çok polisiye türü filmlerde ve gerilim – dram türü filmlerde yer almıştır. Oyuncunun yer aldığı filmlere farklı ve gerilimli dokusu olan yüzüyle katkısı tartışılmaz.

Salt ve Inglourious Basterds gibi başarılı yapımlarda rol alan oyuncu son olarak karşımıza Genç Karl Marx filmiyle çıkmış ve fillmde malum Karl Marx’ı canlandırmıştır. Filmin dönem havası filmin ruhuna uygunluk taşırken konusunun aynı ölçüde başarılı olduğunu söyleyemeyiz. Zaren asıl çıkışını da Soysuzlar Çetesi’ndeki arızalı Gestapo rolüyle yapmıştır. Orada filmin başarısının yanında karakterlerin özellikleri de ön plana çıkmıştır. Bu da Diehl’in özelliğini yükselten özelliklerden biridir.

Kalpazanlar, Soysuzlar Çetesi, Shores of Hope, lizbon’a Gece Treni, Müttefik gibi filmlerde rol alan oyuncu bu ay Genç Karl Marx filmiyle karşımıza çıkıyor. Karl Marx’ın hayatını izlemek isteyenlere önerilir…

İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. Sinema yazarlığına Klaket sinema dergisinde başladı. Dört yıl Milliyet Sanat dergisi ve Milliyet gazetesinde sinema yazarı, kültür sanat muhabiri ve şef yardımcısı olarak çalıştı. İki yıl Skytürk Televizyonunda sinema, sanat ve ‘Sevgilim İstanbul’ programlarında yapımcı, yönetmen ve sunucu olarak görev aldı. Antrakt Sinema Gazetesi’nde iki sene editör olarak çalıştı. Tarihi Rejans Rus Lokantasına hazırlanan ‘Rejans Tarihi’ ve ‘Rejans Yemekleri’ kitabının editörlüğünü yaptı. Rejans Rus lokantası başta olmak üzere birçok şirketin basın danışmanlığı görevini üstlendi. Film + sinema dergisine Türk sineması röportajları yaptı. Küçük Sinemacılar, Benim Trafik Kitabım, 'Çevremi Seviyorum' adı altında on iki tane ‘çevreci’, dört tane fantastik çevre temalı yirminin üzerinde çocuk kitabı bulunuyor. Sosyal medyada yolunu kaybeden bir genç kızın maceralarını anlattığı ‘Leylalı Haller’ yazarın ilk romanı. Kaşif Karınca ise beyaz yakalılara çocuk kafasıyla yazdığı ufak bir yaşam manifestosu özelliği taşıyor. TRT’ye çektiği ‘Bakış’ adlı bir kısa filmi bulunuyor. Halen aylık sinema dergisi cinedergi.com'un editörü, beyazperde.com ve öteki sinema yazarı. Kişisel yazılarını paylaştığı banubozdemir.com sitesi de bulunan yazar filmlerde ve festivallerde jüri üyesi olarak görev alıyor, filmlere basın danışmanlığı yapıyor, sinema ve kısa film atölyelerinde ders veriyor. Çocuklarla sinema ve çevre atölyeleri düzenliyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.