TORONTO, ON - SEPTEMBER 11, 2016: Dev Patel is in Toronto to promote Lion in which stars along with Nicole Kidman. September 11, 2016. Chris So/Toronto Star

Dev Patel 23 Nisan 1990 yılında Londra’da doğan oyuncu Hint asıllı İngiliz aktör olarak anılıyor. Jamal Malik adında bir çocuğu oynadığı Danny Boyle tarafından yönetilen  Slumdog Millionaire / Kim Milyoner Olmak İster filmi Altın Küre ödülü ve en iyi film dalında Oscar aldı. Karakuşak sahibi olan Patel aynı zamanda Dublin‘de yapılan Dünya Tekvando şampiyonasında bronz madalya sahibi olmuştur.

Daha sonra M. Night Shyamalan’ın yönettiği Avatar: Son Hava Bükücü filminde Zuko karakterini canlandırdı. John Madden imzalı Hayatımın Tatili filminde annesiyle birlikte Hindistan’da otel işleten genç adamı canlandıran Patel, filmin 2015 yapımı devam fiminde de rol aldı. Filmin pozitif havasının otelde olma isteği uyandırdığı filmden sonra Patel Chappie fiminde rol aldı ama filmin etkisi yönetmen Neil Blomkamp’ın ilk filmi Distcrit 9 kadar etkili olmadı. Oyuncu bu ay karşımıza gerçek bir hilkayeden uyarlanan Lion flminde Saroo olarak çıkacak. Küçükken kaybolan, başka bir aile tarafından evlat edilen çocuğun genç bir adam olduktan sonra ailesini arayış öyküsü aynı zamanda en iyi film dalında Oscar adayı

İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. Sinema yazarlığına Klaket sinema dergisinde başladı. Dört yıl Milliyet Sanat dergisi ve Milliyet gazetesinde sinema yazarı, kültür sanat muhabiri ve şef yardımcısı olarak çalıştı. İki yıl Skytürk Televizyonunda sinema, sanat ve ‘Sevgilim İstanbul’ programlarında yapımcı, yönetmen ve sunucu olarak görev aldı. Antrakt Sinema Gazetesi’nde iki sene editör olarak çalıştı. Tarihi Rejans Rus Lokantasına hazırlanan ‘Rejans Tarihi’ ve ‘Rejans Yemekleri’ kitabının editörlüğünü yaptı. Rejans Rus lokantası başta olmak üzere birçok şirketin basın danışmanlığı görevini üstlendi. Film + sinema dergisine Türk sineması röportajları yaptı. Küçük Sinemacılar, Benim Trafik Kitabım, 'Çevremi Seviyorum' adı altında on iki tane ‘çevreci’, dört tane fantastik çevre temalı yirminin üzerinde çocuk kitabı bulunuyor. Sosyal medyada yolunu kaybeden bir genç kızın maceralarını anlattığı ‘Leylalı Haller’ yazarın ilk romanı. Kaşif Karınca ise beyaz yakalılara çocuk kafasıyla yazdığı ufak bir yaşam manifestosu özelliği taşıyor. TRT’ye çektiği ‘Bakış’ adlı bir kısa filmi bulunuyor. Halen aylık sinema dergisi cinedergi.com'un editörü, beyazperde.com ve öteki sinema yazarı. Kişisel yazılarını paylaştığı banubozdemir.com sitesi de bulunan yazar filmlerde ve festivallerde jüri üyesi olarak görev alıyor, filmlere basın danışmanlığı yapıyor, sinema ve kısa film atölyelerinde ders veriyor. Çocuklarla sinema ve çevre atölyeleri düzenliyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.