Los Angeles’da yaşıyan ama her fırsatta memleketi Avustralya’ya kaçan Travis karizmasıyla en az 20 sene daha dünya sineması ve Hollywood’un gündemini meşgul edeceğe benziyor.

Banu Bozdemir

15 Temmuz 1975 yılında Echuca’da doğan Travis Fimmel History Channel’ın belgesel draması Vikings’de vandal Ragnar olarak yeniden gündemimize girdiğinde 33 yaşındaydı.

Travis, 17 yaşına kadar ailesiyle birlikte yaşadı ve babasının çiftliğinde çalıştı. Annesi bir hemşire ve Travis ailenin tek çocuğu. Üniversite için geldiği Melbourne’de bir spor salonunda kardio çalışırken Chadwick Model Ajansı’nın ortağı Matthew Anderson’ın dikkatini çekti. Travis iyi bir oyuncu olmak istiyordu.

Sıkça teklifler gelmeye başlayınca geçtiğimiz ay ülkemize gelerek bir workshop düzenleyen Hollywood’un en önemli oyuncu koçları arasında adı sayılan Ivana Chubbuck Atölyesi’nin sınavlarına girdi ve kazandı. Ivana ile üç yıl süren çalışmaları esnasında Warner Bros’un televizyona uyarladığı Tarzan’da (2003) başrol oynadı. 2006 yılında Madeleine Stowe ile Southern Comfort filminde ve 2011’de The Big Valley’de Richard Dreyfuss ve Jessica Lange ile oynadı. Matthew McConaughey (Surfer Dude) ve Patrick Swayze’nin ( The Beast ) rol aldığı projelerde de yardımcı rollerde oynadı.

2012 yılında menajeri David Seltzer, History Channel’da yayına girmesi planlanan belgesel drama Vikings’de Ragnar Lothbrok rolü için seçmeye girmesini teklif etti. Travis kabul etti ve rolü aldı. İrlanda da 18 hafta süren çekimlerin ardından dizi 2013’de prömiyer yaptı ve Travis o andan itibaren Ragnar performansıyla yeniden zirveye oynamaya başladı. Travis Fimmel bu ay dünyaca ünlü fenomen bilgisayar oyunu Warcraft’ın sinema versiyonunda Anduin Lothar rolünü oynuyor ve tüm karizmasıyla perdeyi dolduracağını muştuluyor…

Banu Bozdemir
İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. Sinema yazarlığına Klaket sinema dergisinde başladı. Dört yıl Milliyet Sanat dergisi ve Milliyet gazetesinde sinema yazarı, kültür sanat muhabiri ve şef yardımcısı olarak çalıştı. İki yıl Skytürk Televizyonunda sinema, sanat ve ‘Sevgilim İstanbul’ programlarında yapımcı, yönetmen ve sunucu olarak görev aldı. Antrakt Sinema Gazetesi’nde iki sene editör olarak çalıştı. Tarihi Rejans Rus Lokantasına hazırlanan ‘Rejans Tarihi’ ve ‘Rejans Yemekleri’ kitabının editörlüğünü yaptı. Rejans Rus lokantası başta olmak üzere birçok şirketin basın danışmanlığı görevini üstlendi. Film + sinema dergisine Türk sineması röportajları yaptı. Küçük Sinemacılar, Benim Trafik Kitabım, 'Çevremi Seviyorum' adı altında on iki tane ‘çevreci’, dört tane fantastik çevre temalı yirminin üzerinde çocuk kitabı bulunuyor. Sosyal medyada yolunu kaybeden bir genç kızın maceralarını anlattığı ‘Leylalı Haller’ yazarın ilk romanı. Kaşif Karınca ise beyaz yakalılara çocuk kafasıyla yazdığı ufak bir yaşam manifestosu özelliği taşıyor. TRT’ye çektiği ‘Bakış’ adlı bir kısa filmi bulunuyor. Halen aylık sinema dergisi cinedergi.com'un editörü, beyazperde.com ve öteki sinema yazarı. Kişisel yazılarını paylaştığı banubozdemir.com sitesi de bulunan yazar filmlerde ve festivallerde jüri üyesi olarak görev alıyor, filmlere basın danışmanlığı yapıyor, sinema ve kısa film atölyelerinde ders veriyor. Çocuklarla sinema ve çevre atölyeleri düzenliyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.