Nick Nolte poses for a portrait to promote the film, "A Walk in the Woods", at the Eddie Bauer Adventure House during the Sundance Film Festival on Saturday, Jan. 24, 2015, in Park City, Utah. (Photo by Victoria Will/Invision/AP)

8 Şubat 1941 Nebraska, Omaha doğumlu asıl adı Nicholas King Nolte olan Nick Nolte aktör, model ve fil yapımcısıdır. Yerel bir tiyatroda sahneye çıkarak oyunculuk hayatına başlayan Nolte ilk popüler rolünü 1976 yılında oynadığı TV dizisi Zengin ve Yoksul ile almıştır.

Nick Nolte poses for a portrait to promote the film, “A Walk in the Woods”, at the Eddie Bauer Adventure House during the Sundance Film Festival on Saturday, Jan. 24, 2015, in Park City, Utah. (Photo by Victoria Will/Invision/AP)

Hatta bu dizi fazlasıyla tutulmuştu biz de ve canlandırdığı iyi kalpli Tom Jordache öldüğünde ülkecek yas tuttuğumuz rivayet edilir. Oyuncunun filmografisinde Lorenzo’nun Yağı, Dalgaların Prensi, Kurtlar Şehri, İnce Kırmızı Hat, Şampiyonların Kahvaltısı, Bela, Hotel Rwanda, Tropik Fırtına, Suç Çetesi, Nuh: Büyük Tufan gibi filmler rol alıyor. Oyuncu birçok filmde ödüle layık görülmüştür hatta 1992 yılında People dergisi tarafından en seksi kişi bile seçilmiştir!

Oyuncu bu ay başrollerinde Emma Thompson ve Robert Redford ile birlikte rol aldığı A Walk in the Woods filmiyle karşımızda olacak. Bir yol hikayesi olan film iki arkadaşın içsel yolculuğuna da odaklanıyor. İki oyuncuyu bir arada ve sırt çantalı görmek hayranları için iyi gelecek!

 

İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. Sinema yazarlığına Klaket sinema dergisinde başladı. Dört yıl Milliyet Sanat dergisi ve Milliyet gazetesinde sinema yazarı, kültür sanat muhabiri ve şef yardımcısı olarak çalıştı. İki yıl Skytürk Televizyonunda sinema, sanat ve ‘Sevgilim İstanbul’ programlarında yapımcı, yönetmen ve sunucu olarak görev aldı. Antrakt Sinema Gazetesi’nde iki sene editör olarak çalıştı. Tarihi Rejans Rus Lokantasına hazırlanan ‘Rejans Tarihi’ ve ‘Rejans Yemekleri’ kitabının editörlüğünü yaptı. Rejans Rus lokantası başta olmak üzere birçok şirketin basın danışmanlığı görevini üstlendi. Film + sinema dergisine Türk sineması röportajları yaptı. Küçük Sinemacılar, Benim Trafik Kitabım, 'Çevremi Seviyorum' adı altında on iki tane ‘çevreci’, dört tane fantastik çevre temalı yirminin üzerinde çocuk kitabı bulunuyor. Sosyal medyada yolunu kaybeden bir genç kızın maceralarını anlattığı ‘Leylalı Haller’ yazarın ilk romanı. Kaşif Karınca ise beyaz yakalılara çocuk kafasıyla yazdığı ufak bir yaşam manifestosu özelliği taşıyor. TRT’ye çektiği ‘Bakış’ adlı bir kısa filmi bulunuyor. Halen aylık sinema dergisi cinedergi.com'un editörü, beyazperde.com ve öteki sinema yazarı. Kişisel yazılarını paylaştığı banubozdemir.com sitesi de bulunan yazar filmlerde ve festivallerde jüri üyesi olarak görev alıyor, filmlere basın danışmanlığı yapıyor, sinema ve kısa film atölyelerinde ders veriyor. Çocuklarla sinema ve çevre atölyeleri düzenliyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.