Michael Caine - Viennale (Vienna International Film Festival) 2012 at Gartenbaukino

Asıl adı Sir Maurice Joseph Micklewhite, Jr. olan Michael Caine 1933 yılında Londra’da doğdu! Soyadını menajerinin ısrarıyla Caine olarak değiştiren oyuncu, bu soyadı The Caine Mutiny filminden alınmadır. 1963 yılında rol aldığı Zulu filmiyle tanınmaya başlayan daha sonra Ani Tehlike, Berlin’de Cenaze, Milyonluk Beyin ve Saint Petersburg Gecesi filmlerinde rol aldı. 1966 yapımı Alfie ilk Oscar adaylığının yanı sıra Altın Küre Ödülleri’ne de aday oldu.

Michael Caine – Viennale (Vienna International Film Festival) 2012 at Gartenbaukino

Taklidi en fazla yapılan oyuncular arasında yer alan Caine genellikle Christopher Nolan filmlerinde bilge ve akıl hocası kıvamında yer aldığı için gerçek hayatta da öyle bir algı yarattığı söylenir. Ama Children Of Man’deki uzun saçlı halleri görülmeye değerdir. Batman, Prestij, Dark Night, Başlangıç, Dark Knight Rises ve Yıldızlararası filmlerinde rol alan ünlü oyuncu bu ay Youth / Gençlik filmiyle karşımızda olacak. Emekli olmuş bir besteciyi canlandıran oyuncu, hem dinleniyor hem de hayatından izlerin peşinde buluyor kendisini… Filmin afişinden alınan ilhamla filmin daha çok izlenirlik kıvamına ulaşacağını da ekleyelim…

 

Banu Bozdemir
İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. Sinema yazarlığına Klaket sinema dergisinde başladı. Dört yıl Milliyet Sanat dergisi ve Milliyet gazetesinde sinema yazarı, kültür sanat muhabiri ve şef yardımcısı olarak çalıştı. İki yıl Skytürk Televizyonunda sinema, sanat ve ‘Sevgilim İstanbul’ programlarında yapımcı, yönetmen ve sunucu olarak görev aldı. Antrakt Sinema Gazetesi’nde iki sene editör olarak çalıştı. Tarihi Rejans Rus Lokantasına hazırlanan ‘Rejans Tarihi’ ve ‘Rejans Yemekleri’ kitabının editörlüğünü yaptı. Rejans Rus lokantası başta olmak üzere birçok şirketin basın danışmanlığı görevini üstlendi. Film + sinema dergisine Türk sineması röportajları yaptı. Küçük Sinemacılar, Benim Trafik Kitabım, 'Çevremi Seviyorum' adı altında on iki tane ‘çevreci’, dört tane fantastik çevre temalı yirminin üzerinde çocuk kitabı bulunuyor. Sosyal medyada yolunu kaybeden bir genç kızın maceralarını anlattığı ‘Leylalı Haller’ yazarın ilk romanı. Kaşif Karınca ise beyaz yakalılara çocuk kafasıyla yazdığı ufak bir yaşam manifestosu özelliği taşıyor. TRT’ye çektiği ‘Bakış’ adlı bir kısa filmi bulunuyor. Halen aylık sinema dergisi cinedergi.com'un editörü, beyazperde.com ve öteki sinema yazarı. Kişisel yazılarını paylaştığı banubozdemir.com sitesi de bulunan yazar filmlerde ve festivallerde jüri üyesi olarak görev alıyor, filmlere basın danışmanlığı yapıyor, sinema ve kısa film atölyelerinde ders veriyor. Çocuklarla sinema ve çevre atölyeleri düzenliyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.