Tobias Vincent Maguire yani Tobey Maguire, ABD’nin Santa Monica bölgesinde 1975 yılında 27 Haziran’da dünyaya geldi. Annesi Wendy Brown, sekreterlikten senaristlik ve yapımcılığa geçmiştir. Babası Vincent Maguire ise mimardır. Annesi kendisini drama okuluna yazdırmak için 100 dolar teklif etmiş ve Maguire kabul etmiştir. Aslında onun isteği babasının başka bir işi olan aşçılıktır. 6. sınıfta oyunculuk dersleri alıp ilk yılında yüksek okulu terk etmiş ve asla dönmemiştir.

İlk sinema deneyimi 1989 yılında bir repliğinin bile olmadığı The Wizard filmi ile oldu. Aslında Maguire 2002 yılına kadar neredeyse çocuk ve genç rollerinde çıktı. Başrolünü  Akademi Ödüllü oyuncu Robert De Nironun oynadığı This Boy’s Life filminde rol aldı. Daha sonra Ang Lee‘nin  Buz Fırtınası isimli filmde rol aldı. Bu rolü ile övgü alan aktör, aynı yıl Woody Allen‘ın Deconstructing Harry isimli filminde de oynadı. Üç dalda Oscar’a aday olan Pleasantville filminde yer alan aktör, 1999 yılında Hunter S. Thompson‘un hikâyesinden yola çıkarak çekilen bir Terry Gilliam filminde otostopçu rolünde göründü. Michael Douglas ve Frances McDormand‘lı Wonder Boys filmindeki James Leer rolü ile yine övgü aldı. Özellikle başarılı ve Akademi Ödüllü oyuncu ve yönetmenlerle çalışan Tobey Maguire bu defa Sam Raimi‘nin dikkatini çekince daha büyük bir yer edindi sinema dünyasında. Örümcek-Adam 3 çok konuşuldu. Özellikle de filmdeki Harry Osborn’un ölüm sahnesi Seabiscuit filmindeki başarılı rolünün ardından, Kediler ve Köpekler isimli filmde seslendirme yaptı. 2006 yılında ise The Good German filmindeki rolü ile de çok konuşuldu. Kendisi daha sonra bazı filmlerin yapımcılığını da yapmaya başladı. 2013 Muhteşem Gatsby filminde rol alan oyuncu bu ay Şah mat filminde satranç sampiyonu Bobby Fisher rolüyle karşımızda olacak…

 

Banu Bozdemir
İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. Sinema yazarlığına Klaket sinema dergisinde başladı. Dört yıl Milliyet Sanat dergisi ve Milliyet gazetesinde sinema yazarı, kültür sanat muhabiri ve şef yardımcısı olarak çalıştı. İki yıl Skytürk Televizyonunda sinema, sanat ve ‘Sevgilim İstanbul’ programlarında yapımcı, yönetmen ve sunucu olarak görev aldı. Antrakt Sinema Gazetesi’nde iki sene editör olarak çalıştı. Tarihi Rejans Rus Lokantasına hazırlanan ‘Rejans Tarihi’ ve ‘Rejans Yemekleri’ kitabının editörlüğünü yaptı. Rejans Rus lokantası başta olmak üzere birçok şirketin basın danışmanlığı görevini üstlendi. Film + sinema dergisine Türk sineması röportajları yaptı. Küçük Sinemacılar, Benim Trafik Kitabım, 'Çevremi Seviyorum' adı altında on iki tane ‘çevreci’, dört tane fantastik çevre temalı yirminin üzerinde çocuk kitabı bulunuyor. Sosyal medyada yolunu kaybeden bir genç kızın maceralarını anlattığı ‘Leylalı Haller’ yazarın ilk romanı. Kaşif Karınca ise beyaz yakalılara çocuk kafasıyla yazdığı ufak bir yaşam manifestosu özelliği taşıyor. TRT’ye çektiği ‘Bakış’ adlı bir kısa filmi bulunuyor. Halen aylık sinema dergisi cinedergi.com'un editörü, beyazperde.com ve öteki sinema yazarı. Kişisel yazılarını paylaştığı banubozdemir.com sitesi de bulunan yazar filmlerde ve festivallerde jüri üyesi olarak görev alıyor, filmlere basın danışmanlığı yapıyor, sinema ve kısa film atölyelerinde ders veriyor. Çocuklarla sinema ve çevre atölyeleri düzenliyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.