Emilia Clarke Game of Thrones dizisindeki Daenerys Targaryen rolüyle dünyaca bir üne kavuştu. Sinemada bir iki filmde gördüğümüz yıldız bombayı patlattı ve Terminatör serisinin yeni Sarah Connor’ı oldu.

Kadın oyuncuların kaderini anlamak gerçekten imkansız. Bazıları o kadar güzel ki oyunculuk kabiliyetlerini çok da önemsemeyiz. Mesela Nicole Kidman tam da bu tanıma uyar. Bazıları ise o kadar kabiliyetlidir ki bilindik güzellik standartlarına uymasalar da onların oynadığı filmleri sabırsızlıkla bekleriz. Bunlara örnek Rooney Mara, Charlotte Gainsbourg olabilir. Bir de Emilia Clarke gibi olanlar var. 1,57’lik boyu, vücuduna göre büyük kalçaları, çok da estetik olmayan vücuduyla bilindik güzelliğin üst sıralarında dolaşıyor diyemeyiz. Game Of Thrones dizisihdeki Khalasi rolünün dışında sinemada da fazlaca görmedik onu. Toplam iki filmde yer aldı. 2012 yılında Spike Island, 2013’te ise Don Hemingway filmlerinde seyrettik. Bu iki filmde de harikalar yarattığını söyleyemeyiz. Kısacası sadece bir diziyle dünyalar ünlüsü oldu. Üstelik oyunculuğu da çok tartışma götürür. Khalesi rolünde ortalarda kabadayı kabadayı yürümesi, tipine hiç uymayan erkeksi tavırları tam bir yapmacıklık ifadesi. Ama nedenini anlayamadığımız bir popülerlik söz konusu. 2012’de en güzel 99 kadın sıralamasında 80. olarak listeye giren hatunumuz yıllar içinde bu listenin ilk sırasına kadar yükseldi. Filmdeki kara kaşları, sarı saçlarının yarattığı tezattan mı nedendir bilinmez bir Emilia Clarke fırtınası esiyor. Hele bu ayın sonunda vizyona girecek Terminatör filminde Sarah Connor’ı canlandıracak olması tam bir sürpriz. Linda Hamilton’un o kaslı, ince, çevik vücuduyla desteklediği şizofrenik karakteri Clarke ne kadar canlandırır benim için büyük şüphe götürüyor. Neyse bekleyip görelim bakalım.

 

1967 yılında İstanbul'da doğdu. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sosyal Antropoloji Bölümü'nü bitirdi. Erol Simavi Vakfı Gazetecilik Bursu'nu kazanıp iki yıllık eğitimden sonra Hürriyet Gazetesi'nde istihbarat muhabiri olarak mesleğe başladı. 1992 yılında Hürriyet Yazıişleri'ne geçti. 1993'te Spor Gazetesi'ni kuran grupta yer aldı. 1996'da Hürriyet Yazıişleri'ne döndü. 1999'da Star Gazetesi kuruluşunda bulunmak için Hürriyet'ten ayrıldı. 2000-2001 yıllarında Almanya'da Star Gazetesi'ni çıkaran grupta Yazıişleri Müdürlüğü yaptı. 2002'de Türkiye'ye dönüp Star Grubu'na bağlı olan ve yeniden yayımlanan Hayat Dergisi'nde görev aldı. Hayat Dergisi'nde ve Star Gazetesi'nde sinema eleştirmenliği yaptı. 2004 yılında Star Gazetesi Yazıişleri Koordinatörlüğü görevine getirildi. Halen Star Gazetesi İnternet Yayın Müdürlüğü ve sinema eleştirmenliğini sürdürmektedir. Star Gazetesi, Kral Müzik Dergisi ve internette çıkardığı Cinedergi'de sinema yazıları yayımlanmaktadır. 2007 yılında "Türk Sineması'nı Yönetenler" adlı yönetmenlerle yaptığı röportajları kapsayan bir kitap çıkardı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.