8 Ağustos 1937’de doğan Amerikalı sinema oyuncusu. Dustin Hoffman 60’lı yılların başında Naked City, The Defenders ve Hallmark Hall of Fame gibi yapımlarda oynayan Hoffman ilk çıkışını başrollerini Eli Wallach’la paylaştıkları The Tiger Makes Out filmiyle yaptı.

1979’da Kramer Kramer’e Karşı filmiyle ilk Oscar’ını kazanan oyuncu daha sonra Tootsie filmiyle karşımıza çıktı. Oyuncu 1989’da Bary Levinson imzalı Rain Man de rol aldı, bu filmi Sleepers ve Wag The Dog izledi. En son The Cobbler / Şans Ayağıma Geldi filmiyle izlediğimiz usta oyuncu bu ay vizyona girecek olan François Girard filmi Boychoir de rol alıyor. Onu Master Carvelle rolüyle izleyeceğiz.

Oyuncunun hayatına şöyle bir film şeridi gibi bakacak olursak bugüne kadar Jeanne d’arc The Messenger, Kelebek, Dicky Tracy, Zor Baba ve Dünür, Talihsiz Serüvenler Dizisi, Düşler Ülkesi, tatil, Lütfen beni Öldürme, Despero, Benim Hikayem ve Şef gibi filmlerde rol aldığını görüyoruz. 2016’de da ise Kung Fu Panda serisinin üçüncüsüne ses verecek…

 

İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. Sinema yazarlığına Klaket sinema dergisinde başladı. Dört yıl Milliyet Sanat dergisi ve Milliyet gazetesinde sinema yazarı, kültür sanat muhabiri ve şef yardımcısı olarak çalıştı. İki yıl Skytürk Televizyonunda sinema, sanat ve ‘Sevgilim İstanbul’ programlarında yapımcı, yönetmen ve sunucu olarak görev aldı. Antrakt Sinema Gazetesi’nde iki sene editör olarak çalıştı. Tarihi Rejans Rus Lokantasına hazırlanan ‘Rejans Tarihi’ ve ‘Rejans Yemekleri’ kitabının editörlüğünü yaptı. Rejans Rus lokantası başta olmak üzere birçok şirketin basın danışmanlığı görevini üstlendi. Film + sinema dergisine Türk sineması röportajları yaptı. Küçük Sinemacılar, Benim Trafik Kitabım, 'Çevremi Seviyorum' adı altında on iki tane ‘çevreci’, dört tane fantastik çevre temalı yirminin üzerinde çocuk kitabı bulunuyor. Sosyal medyada yolunu kaybeden bir genç kızın maceralarını anlattığı ‘Leylalı Haller’ yazarın ilk romanı. Kaşif Karınca ise beyaz yakalılara çocuk kafasıyla yazdığı ufak bir yaşam manifestosu özelliği taşıyor. TRT’ye çektiği ‘Bakış’ adlı bir kısa filmi bulunuyor. Halen aylık sinema dergisi cinedergi.com'un editörü, beyazperde.com ve öteki sinema yazarı. Kişisel yazılarını paylaştığı banubozdemir.com sitesi de bulunan yazar filmlerde ve festivallerde jüri üyesi olarak görev alıyor, filmlere basın danışmanlığı yapıyor, sinema ve kısa film atölyelerinde ders veriyor. Çocuklarla sinema ve çevre atölyeleri düzenliyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.