BERLIN, GERMANY - FEBRUARY 17: Actor Robert Pattinson attends the "Bel Ami" Press Conference during day nine of the 62nd Berlin International Film Festival at the Grand Hyatt on February 17, 2012 in Berlin, Germany. (Photo by Sean Gallup/Getty Images)

13 Mayıs 1986 yılında Londra’da doğan Robert Douglas Thomas Pattinson The Twilight Saga‘da Edward Cullen rolüyle tanındı. 12 yaşındayken modellik yapmaya başladı. Aralık 2008’de modellik yapmaktan vazgeçti ve mesleği bıraktı. Pattinson, Twilight’dan önce Harry Potter ve Ateş Kadehi filminde Üçbüyücü Turnuvası’nda Hogwarts’ı temsil edecek olan Cedric Diggory, Little Ashes filminde Salvador Dali, The Haunted Airman filminde Toby Jugg gibi rollerde yer almıştır.

BERLIN, GERMANY – FEBRUARY 17: Actor Robert Pattinson attends the “Bel Ami” Press Conference during day nine of the 62nd Berlin International Film Festival at the Grand Hyatt on February 17, 2012 in Berlin, Germany. (Photo by Sean Gallup/Getty Images)

2010’da Remember Me (Beni Unutma) adlı filmde, 2011’de Bel Ami filminde rol aldı. Filmde Pattinson’a Uma Thurman eşlik etti. Sonra sırasıyla Water For Elephansts / Aşkın Büyüsü, 202 yılında David Cronenberg’in çekmiş olduğu Cosmopolis filminde oynadı. Biz de 2014 yılında vizyona giren The Rover / Takip filminde daha farklı bir rolle aklı bir karış havada Rey rolüyle karşımıza çıktı. Filmin başarılı havasına uyum sağlayan Patterson bu ay karşımızda yine bir Cronenberg filmi olan Maps To The Stars / Yıldız Haritası’yla yer alacak. Sonraki günlerde oyuncuyu The Lost City of Z ve Wernwr Herzog imzalı Queen of the Desert gibi filmlerde izleyeceğiz…

 

Banu Bozdemir
İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. Sinema yazarlığına Klaket sinema dergisinde başladı. Dört yıl Milliyet Sanat dergisi ve Milliyet gazetesinde sinema yazarı, kültür sanat muhabiri ve şef yardımcısı olarak çalıştı. İki yıl Skytürk Televizyonunda sinema, sanat ve ‘Sevgilim İstanbul’ programlarında yapımcı, yönetmen ve sunucu olarak görev aldı. Antrakt Sinema Gazetesi’nde iki sene editör olarak çalıştı. Tarihi Rejans Rus Lokantasına hazırlanan ‘Rejans Tarihi’ ve ‘Rejans Yemekleri’ kitabının editörlüğünü yaptı. Rejans Rus lokantası başta olmak üzere birçok şirketin basın danışmanlığı görevini üstlendi. Film + sinema dergisine Türk sineması röportajları yaptı. Küçük Sinemacılar, Benim Trafik Kitabım, 'Çevremi Seviyorum' adı altında on iki tane ‘çevreci’, dört tane fantastik çevre temalı yirminin üzerinde çocuk kitabı bulunuyor. Sosyal medyada yolunu kaybeden bir genç kızın maceralarını anlattığı ‘Leylalı Haller’ yazarın ilk romanı. Kaşif Karınca ise beyaz yakalılara çocuk kafasıyla yazdığı ufak bir yaşam manifestosu özelliği taşıyor. TRT’ye çektiği ‘Bakış’ adlı bir kısa filmi bulunuyor. Halen aylık sinema dergisi cinedergi.com'un editörü, beyazperde.com ve öteki sinema yazarı. Kişisel yazılarını paylaştığı banubozdemir.com sitesi de bulunan yazar filmlerde ve festivallerde jüri üyesi olarak görev alıyor, filmlere basın danışmanlığı yapıyor, sinema ve kısa film atölyelerinde ders veriyor. Çocuklarla sinema ve çevre atölyeleri düzenliyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.