Asıl adı Şebahattin Mert Fırat olan oyuncu 10 Ocak 1981 tarihinde Ankara’da dünyaya geldi. Ankara Üniversitesi Dil Tarih Coğrafya Fakültesi Tiyatro Bölümü mezunudur. Tiyatro, sinema ve dizi filmlerde oyunculuk yapan oyuncu aynı zamanda senaristlik de yapıyor.
Senaryosunu İlksen Başarır’la birlikte yazdığı ve başrolünü oynadığı Başka Dilde Aşk adlı sinema filmi ile büyük bir çıkış yaptı. Bu filmi yine senaryosuna imza attığı Atlıkarınca filmi takip etti. Öğrencilik yıllarından itibaren aralıksız her yıl tiyatro sahnelerinde olan oyuncu halen Oyun Atelyesi’nde Antonius ile Kleopatra oyunu ile seyirci karşısına çıkıyor.

Atlıkarınca ve Başka Dilde Aşk’ın senaryosunda imzası bulunan Fırat bugüne kadar Bizim Evin Halleri, Binbir Gece, İşe Benim, Hayattan Korkma, Yersiz Yurtsuz, Başka Dilde Aşk, Kapalıçarşı, Atlıkarınca, Beni Unutma, Bir Ömür Yetmez, Dedemin İnsanları, Derimden Sonra, Kelebeğin Rüyası, İntikam, Erkek Tarafı Testesteron gibi film ve dizilerde rol aldı.

Bu ay kendisini Erden Kıral’ın yönettiği başrollerini Nurgül Yeşilçay ve Vildan Atasever’le paylaştığı Gece filminde izleyeceğiz. Film hem konusuyla hem de oyuncularıyla dikkat çekiyor!

Banu Bozdemir
İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. Sinema yazarlığına Klaket sinema dergisinde başladı. Dört yıl Milliyet Sanat dergisi ve Milliyet gazetesinde sinema yazarı, kültür sanat muhabiri ve şef yardımcısı olarak çalıştı. İki yıl Skytürk Televizyonunda sinema, sanat ve ‘Sevgilim İstanbul’ programlarında yapımcı, yönetmen ve sunucu olarak görev aldı. Antrakt Sinema Gazetesi’nde iki sene editör olarak çalıştı. Tarihi Rejans Rus Lokantasına hazırlanan ‘Rejans Tarihi’ ve ‘Rejans Yemekleri’ kitabının editörlüğünü yaptı. Rejans Rus lokantası başta olmak üzere birçok şirketin basın danışmanlığı görevini üstlendi. Film + sinema dergisine Türk sineması röportajları yaptı. Küçük Sinemacılar, Benim Trafik Kitabım, 'Çevremi Seviyorum' adı altında on iki tane ‘çevreci’, dört tane fantastik çevre temalı yirminin üzerinde çocuk kitabı bulunuyor. Sosyal medyada yolunu kaybeden bir genç kızın maceralarını anlattığı ‘Leylalı Haller’ yazarın ilk romanı. Kaşif Karınca ise beyaz yakalılara çocuk kafasıyla yazdığı ufak bir yaşam manifestosu özelliği taşıyor. TRT’ye çektiği ‘Bakış’ adlı bir kısa filmi bulunuyor. Halen aylık sinema dergisi cinedergi.com'un editörü, beyazperde.com ve öteki sinema yazarı. Kişisel yazılarını paylaştığı banubozdemir.com sitesi de bulunan yazar filmlerde ve festivallerde jüri üyesi olarak görev alıyor, filmlere basın danışmanlığı yapıyor, sinema ve kısa film atölyelerinde ders veriyor. Çocuklarla sinema ve çevre atölyeleri düzenliyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.