3 Ekim 1964 yılında doğan Clive Owen Artful Dodger’ın “Oliver!” adlı oyununda gösterdiği başarılı performansla 13 yaşında genç tiyatrocular topluluğuna seçildi. Başlangıçta oyunculuk eğitimi almak istemeyen, ancak 1984’te kararını değiştiren Owen, uzun süre iş aradıktan sonra Royal Academy of Dramatic Art’a kaydoldu.

Owen’ın ilk filmi 1988’de Beeban Kidron’ın yönetmenliğini yaptığı ve David Thewlis’le başrolleri paylaştığı Vroom adlı yapımdı. 1990–1991arasında TV izleyicisinin evine konuk olduğu ve onu tüm İngiltere’de ünlü yapan TV dizisi Chancer’da Derek Love karakterini canlandırdı. Aynı yıl Stephen Poliakoff’un yönetmenliğini yaptığı Close My Eyes isimli filmdeki oyunculuğuyla eleştirmenlerden büyük övgü alan Owen, kazandığı başarıya rağmen, medyanın ilgisinden pek hoşnut değildi ve uzun süre TV programlarına çıkmama kararı aldı.

İngiltere’de hatırı sayılır bir popülarite elde eden Owen, filmografisindeki ilk Hollywood yapımı için kamera karşısına geçti. Başrollerini Halle Berry’yle birlikte paylaştıkları The Rich Man’s Wife’tan sonra yine olumlu eleştiriler aldı. Gosford park, Closer, The Bourne Identity, Beyond Borders, King Arthur, Sin City, Inside Man ve Children Man gibi iddialı yapımlarda yer buldu. Bu ay Kan Bağları adıyla çevrilen Blood Ties filmiyle karşımızda olacak. Hapisten yeni çıkmış ve kardeşiyle uyumsuz bir karakteri canlandıracak olan oyuncunun sinemaya çok yakıştığını bir kez daha hatırlatalım!

 

Banu Bozdemir
İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. Sinema yazarlığına Klaket sinema dergisinde başladı. Dört yıl Milliyet Sanat dergisi ve Milliyet gazetesinde sinema yazarı, kültür sanat muhabiri ve şef yardımcısı olarak çalıştı. İki yıl Skytürk Televizyonunda sinema, sanat ve ‘Sevgilim İstanbul’ programlarında yapımcı, yönetmen ve sunucu olarak görev aldı. Antrakt Sinema Gazetesi’nde iki sene editör olarak çalıştı. Tarihi Rejans Rus Lokantasına hazırlanan ‘Rejans Tarihi’ ve ‘Rejans Yemekleri’ kitabının editörlüğünü yaptı. Rejans Rus lokantası başta olmak üzere birçok şirketin basın danışmanlığı görevini üstlendi. Film + sinema dergisine Türk sineması röportajları yaptı. Küçük Sinemacılar, Benim Trafik Kitabım, 'Çevremi Seviyorum' adı altında on iki tane ‘çevreci’, dört tane fantastik çevre temalı yirminin üzerinde çocuk kitabı bulunuyor. Sosyal medyada yolunu kaybeden bir genç kızın maceralarını anlattığı ‘Leylalı Haller’ yazarın ilk romanı. Kaşif Karınca ise beyaz yakalılara çocuk kafasıyla yazdığı ufak bir yaşam manifestosu özelliği taşıyor. TRT’ye çektiği ‘Bakış’ adlı bir kısa filmi bulunuyor. Halen aylık sinema dergisi cinedergi.com'un editörü, beyazperde.com ve öteki sinema yazarı. Kişisel yazılarını paylaştığı banubozdemir.com sitesi de bulunan yazar filmlerde ve festivallerde jüri üyesi olarak görev alıyor, filmlere basın danışmanlığı yapıyor, sinema ve kısa film atölyelerinde ders veriyor. Çocuklarla sinema ve çevre atölyeleri düzenliyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.