Anadolu Üniversitesi İletişim Bilimleri Fakültesi tarafından düzenlenen ve geniş bir izleyici kitlesine ulaşan Uluslararası Eskişehir Film Festivali’nin on altıncısı 2 Mayıs 2014’te saat 18.30’da Sinema Anadolu’da başlıyor.

  1. Uluslararası Eskişehir Film Festivali 2-11 Mayıs 2014 tarihleri arasında sinema severlerle buluşuyor. Türkiye’nin ağırbaşlı, sansasyondan uzak, üniversite kimliği taşıyan uluslararası uzun metrajlı tek film festivali, 16. yılında seyircileri ile buluşmaya hazır. Her sene olduğu gibi programında yer verdiği filmlerin niteliği ile dikkat çeken 16. Uluslararası Eskişehir Film Festivali sinemaseverlere ve iletişim öğrencilerine gösterimi yapılan filmlerin yönetmenlerinin ve usta sinemacıların da içinde bulunduğu söyleşiler, atölye çalışmalarının ve sinema derslerinin yer aldığı zengin bir program sunuyor. Bu yıl Festival programında yer alan 51 uzun metrajlı filmin çoğu hem Türkiye’de hem de Eskişehir’de vizyon yapmamış filmlerden oluşuyor.

Anadolu Üniversitesi 16. Uluslararası Eskişehir Film Festivali kapsamında gösterilecek 3 belgesel, 51 uzun metrajlı ve 55 kısa film ile Eskişehirli sinema severler festival coşkusunu doya doya yaşayacak. 16 yıl önce büyük bir heyecanla “sinema günleri” olarak başlayan etkinlik, Anadolu Üniversitesinin “yaşam boyu öğrenim odaklı bir dünya üniversitesi olma” vizyonu ile kısa zamanda sınırlarını aşıp uluslararası bir film festivaline dönüştü. Katılan yönetmen ve oyuncuların, seyirci ve iletişim öğrencileri ile buluşmanın başka yerde böyle sıcak ve keyifli olmadığını sıklıkla vurguladıkları, sinemayı gerçek bir şenliğe dönüştüren Eskişehir Film Festivali kent dışından da sinema meraklılarını her yıl Mayıs ayının ilk haftasında Eskişehir’e çekiyor. 2-11 Mayıs 2014 tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan Anadolu Üniversitesi 16. Uluslararası Eskişehir Film Festivali Anadolu Üniversitesi İletişim Bilimleri Fakültesi öğretim elemanlarının, öğrencilerinin ve çalışanlarının bugün bile ilk günkü heyecanla ve amatör bir ruhla gerçekleştirdikleri profesyonel bir etkinlik olarak dikkat çekiyor.

 

Festival, 2 Mayıs 2014 Cuma gecesi saat 18.30’da Anadolu Üniversitesi Sinema Anadolu’da gerçekleşecek açılış töreninin ardından, Venedik Film Festivalinde büyük ses getiren Steven Knight’ın yönettiği 2013 yapımı Locke ile perdelerini sinema severlere açacak.

Uluslararası Eskişehir Film Festivali’nin geleneği haline gelen Onur Ödülleri ve Sinemaya Emek Ödülleri açılış töreninde sahiplerine sunulacak. Festivalin Onur ödülleri bu yıl, Türk sinemasının unutulmaz oyuncularından Kemal Sunal ve Perihan Savaş’a verilecek. Sinemaya Emek Ödülleri ise, Yeşilçam’ın Emektar set fotoğrafçısı Güngör Özsoy ve Sinema oyuncusu ve dublaj sanatçısı Jeyan Mahfi Ayral Tözüm’e verilecek. Fotoğraf Sanatçısı Güngör Özsoy’un Türk sinema tarihinin önemli filmlerinin ve oyuncularının belge niteliği taşıyan fotoğraflarından oluşan “Yeşilçam’da 50. Yıl” sergisi Festival kapsamında sinemaseverler ile buluşacak. Festival Komitesinin Sinemaya Emek ödülünü verdiği bir diğer isim olan Jeyan Mahfi Ayral Tözüm beyazperdede pek çok oyuncuya sesiyle hayat vermiş bir isim. Tözüm’ün seslendirdiği ünlü sinema oyuncularının arasında Türkan Şoray, Filiz Akın ve Fatma Girik gibi pek çok isim yer alıyor.

Dünya Sinemasının Genç Yıldızları 

Festivalin bu bölümünde sinema dünyasına yeni adım atmış genç yönetmenlerin filmleri yer alıyor. Sinemaseverler yeni yönetmenlerle tanışıyor. Bu filmler:

Mayor (Yuri Bykov), Medeas (Andrea Pallaoro), Betlehem (Yuval Adler), Difret (Zeresenay Berhane Mehari), Heli (Amat Escalante), Whıte Shadow (Noah Deshe), Metro Manila (Sean Ellis), El Mudo (Daniel & Diego Vida). The Lunch Box,(Ritesh Batra), Nairobi Half Life (Tosh Gitanga)

Sinema Tarihinin Unutulmazları 

Sinema tarihinin unutulmazları bölümü, klasikleri orijinal kopyalarından izlemenin değerini bilen gerçek sinema tutkunları için yine birbirinden değerli filmlerle 16. Uluslararası Eskişehir Film Festivali’nde
üzerinden yıllar geçse de unutulmayan filmler geçmişe dönüp hatırlamanın sımsıcak tadı ile bizi sarıp sarmalayacak. Elia Kazan tarafından yönetilen 1955 yapımı East of Eden, Stanley Kramer’ın yönettiği 1969 yapımı Judgment at Nuremberg ve David Lean tarafından yönetilmiş olan 1962 yapımı Lawrence of Arabia “Sinema Tarihinin Unutulmazları” bölümünde izleyici ile buluşacak.

Dünya Festivallerinden 

Dünya festivallerinde gösterimleri yapılmış olan filmlerden bir seçkinin yer aldığı bu bölümde sinemaseverlerin keyifle izleyeceği filmler yer alıyor. Bu filmler: Like Father Like Son (Hirokazu Koreeda), Ida (Pawel Pawlikowski), Omar (Hany Abu-Assad), The Past (Asghar Farhadi), The Grand Budapest Hotel (Wes Anderson), Starred Up (David Mackenzie), Black Coal, Thin Ice (Diao Yinan), A Touch of Sin (Jia Zhang-Ke).

 Türk Sineması 2013-2014

Festivalin bu bölümünde, festivallerden ödülle dönmüş Türk filmleri sinema severlerle buluşacak. Mavi Dalga (Zeynep Dadak & Merve Kayan), Kumun Tadı (Melisa Önel), Sev Beni (Mehmet Bahadır Er & Maryna Er Gorbach), Şarkı Söyleyen Kadınlar (Reha Erdem), Daire (Atıl İnanç), Köksüz (Deniz Akçay Katıksız), Cennetten Kovulmak (Ferit Karahan), Gözümün Nuru (Hakkı Kurtuluş & Melik Saraçoğlu), İtirazım Var (Onur Ünlü), Soğuk (Uğur Yücel) filmlerinin gösterimi yapılacak.

Türk Sinemasının 100. Yılı

2014 Türk sinemasının 100. Yılı. 16. Uluslararası Eskişehir Film Festivali programında “Türk Sinemasının 100. Yılı” başlıklı bir bölüm açarak sinema severleri bu kültür mirasının önemli örneklerinden bazıları ile buluşturacak. Sinema severlerin “Türk Sinemasının 100. Yılı” başlığı altında izleyebilecekleri filmler şunlar: Ah Güzel İstanbul (Atıf Yılmaz), Vesikalı Yarim (Lütfi Ömer Akad), Gurbet Kuşları (Halit Refiğ), Umut (Yılmaz Güney), Muhsin Bey (Yavuz Turgul).

Anısına  

Yakın zamanda kaybettiğimiz Türk Sinema tarihinin iz bırakan oyuncularından Tuncel Kurtiz anısına bu bölümde Erden Kıral’ın yönetmenliğini yaptığı 1979 yapımı “Bereketli Topraklar Üzerinde” ve Mart ayında kaybettiğimiz yönetmen Alain Resnais anısına “Geçen Yıl Marienbad’ta” (Last Year In Marienbad) filmleri gösterilecek.

Gece Yarısı Sineması 

Uluslararası Eskişehir Film Festivali’nin klasiği haline gelen Gece Yarısı Sineması bölümü bu sene de izleyiciye gergin geceler yaşatmaya hazırlanıyor. Festivalin bu bölümünde The Raid II: Berandal (Gareth Evans), Babadook (Jennifer Kent) filmlerinin gösterimi yapılacak.

Canlandırma Sineması 

Animasyon filmleri, Uluslararası Eskişehir Film Festivali’nin olmazsa olmazı. Bu bölümde, son dönemdeki en başarılı animasyon filmlerini izlemek mümkün. Bu yıl animasyon severlerin izleme fırsatı bulacağı filmler şunlar: The Wind Rises. (Hayao Miyazaki), Aya of Yop Cıty (Clement Oubrerie and Marguerite Abouet).

Hayatımız Belgesel 

Festivalin bu bölümü, sinemacının gözü ile belgelenen hayatları bize sunuyor. Tek Başına Dans (Birnur Pilavcı), On The Way to School (Pascal Plisson), The Square (Jehane Noujaim). Olağan Haller (Özgür Fındık) bu bölümde gösterimi yapılacak filmler.

 Serbest Bölge

Festivalde “Serbest Bölge”de gösterilecek filmler; Stray Dogs (Tsai Ming Liang), Miss Violence (Alexandros Avranas), The Dance of Reality (Alejandro Jodorowsky).

Açık Hava Sineması

Festivalin çok sevilen ve nostaljik çağrışımlar da yaptıran Açık Hava Sinemasında bu yıl Kartal Tibet’in yönettiği, baş rollerini Kemal Sunal ve Perihan Savaş’ın paylaştığı Sosyete Şaban filmi gösterilecek. Açık Hava sineması keyfini yaşamak isteyen Sinemaseverler 8 Mayıs 2014 akşamı saat 21.00’ da Etipark’ta izleme şansını yakalayacaklar

Kısa Filmler 

Festivalde, Sundance Kısa Film Seçkisi’nden seçilen 10 kısa film,  Anadolu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Animasyon Seçkisi 10 film, Hisar 2013 Seçkisinden 10 kısa film, Dünya’dan kısalar seçkisinden 10 film ve Türkiye’den 15 kısa film olmak üzere toplamda 55 kısa filme yer verilecek.

Sinema Dersleri 

Uluslararası Eskişehir Film Festivali ustalardan sinema dersleri ile sinema öğrencilerine ve sinema alanında kendini geliştirmek isteyen herkese fırsat yaratıyor. Festival programında bu sene de birçok atölye çalışması yer alıyor:
Gökhan Tiryaki ile “Bir Filmi Görselleştirmek”, Alper Turgut ve Serdar Akbıyık ile “Basında Film Eleştirmenliği”, Seyfullah Samadian ile “Film ve Fotoğraf Çekmek” ve Gabriel Solomons ile Türk Sinemasının 100. Yılına özel bir Afiş çalışması “İki Kültür Tek Afiş” sinema meraklılarına yeni şeyler öğrenme fırsatları sunacak.

Yönetmenler ve Oyuncular Seyircileri İle Buluşuyor

Festival seyircisini de, filmlerin yaratıcıları olan yönetmen ve oyuncuları da memnun eden, katılanların başka festivallerde bu denli sıcak bir buluşmanın olmadığını dile getirdikleri film arkası söyleşiler, festivalin en sevilen anları. Bu yıl da festivalde izleyiciler yönetmen ve oyuncularla buluşma şansını yakalayacaklar.

 Kapanış Konseri

11 Mayıs 2014’de saat 20.00’da Anadolu Üniversitesi Atatürk Kültür ve Sanat Merkezi Opera ve Bale Salonu’nda “Oticons Ensemble” film görüntülerinin üzerine o filmin müziklerini canlı çalacak, kaçırılmaması gereken bir kapanış sinemaseverleri bekliyor. Bu etkinliğin bilet satışları Sinema Anadolu’da yapılacak.

Festival Salonları 

Festival filmleri Anadolu Üniversitesi Yunus Emre Kampüsü Sinema Anadolu da ve Espark Cinemaximum’da gösterilecek. Bilet fiyatları öğrenci için 4 TL, tam bilet fiyatı 6 TL olacak kısa filmler ise ücretsiz izlenebilecek. Biletler, Anadolu Üniversitesi Yunusemre Kampüsü, Sinema Anadolu’da ve Espark Cinemaximum’da, günlük olarak satışa sunulacak.

Askıda Bilet Var mı? 

Sinema Anadolu’da her yıl olduğu gibi bu yıl da askıda bilet uygulaması yapılacak. Sadece Eskişehir Film Festivali’nde yapılan bu uygulama ile bir bilet alan, bir bilet ücretini askıya bırakabilecek ve bu sayede ekonomik durumu uygun olmayanlar da diledikleri kadar film izleyebilecekler.

Festivalin Web Sitesi : www.eskfilmfest.com/

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.