Jamie Foxx 13 Aralık 1967 yılında Eric Marlon Bishop ismiyle Texas’ta doğdu] Ama ailesi onu doğumundan sadece 7 ay sonra terk etti ve daha sonra ailesi olacak Estelle ve Mark Talley onu evlat edindiler. Daha sonra Foxx sıkı bir baptist olarak yetiştirildi

Jaime’nin ilk oynadığı film 1992 yapımı Toys oldu. Daha sonraki yıllarda yavaş yavaş kendini geliştiren Foxx ilk olarak Collateral isimli filmde Tom Cruise un yardımcı oyunculuğunda Oscar’a aday oldu. 2004’te Ray Charles’ın çalkantılı hayatını oynadığı Ray filmi ona En İyi Erkek Oyuncu Oscar’ını kazandırdı. Oyuncu daha çok aksiyon ve siyahi sanatçıların müzik dünyasına kattıkları ses ve dönem filmlerinde rol almıştır. Mesela Rüya Kızlar bunlardan biridir. 60’lı yıllara müzik, yaşam ve politika dolu bir bakıştır. The Soloist de bir müzik dahisinin hayatını anlatır. Jarhead, Krallık, Adalet Peşinde, Zincirsiz, Beyaz Saray Düştü bugüne kadar rol aldığı diğer filmler.

Bu sene kendisini animasyon filmi Rio’nun ikincisinde dinleyip, Patrondan Kurtulma Sanatı 2 ve İnanılmaz Örümcek Adam’ın ikincisinde izleyeceğiz. Bu ayın sonunda vizyona girecek olan İnanılmaz Örümcek Adam 2 de Max Dillon/Electro olarak göreceğiz kendisini…

 

İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. Sinema yazarlığına Klaket sinema dergisinde başladı. Dört yıl Milliyet Sanat dergisi ve Milliyet gazetesinde sinema yazarı, kültür sanat muhabiri ve şef yardımcısı olarak çalıştı. İki yıl Skytürk Televizyonunda sinema, sanat ve ‘Sevgilim İstanbul’ programlarında yapımcı, yönetmen ve sunucu olarak görev aldı. Antrakt Sinema Gazetesi’nde iki sene editör olarak çalıştı. Tarihi Rejans Rus Lokantasına hazırlanan ‘Rejans Tarihi’ ve ‘Rejans Yemekleri’ kitabının editörlüğünü yaptı. Rejans Rus lokantası başta olmak üzere birçok şirketin basın danışmanlığı görevini üstlendi. Film + sinema dergisine Türk sineması röportajları yaptı. Küçük Sinemacılar, Benim Trafik Kitabım, 'Çevremi Seviyorum' adı altında on iki tane ‘çevreci’, dört tane fantastik çevre temalı yirminin üzerinde çocuk kitabı bulunuyor. Sosyal medyada yolunu kaybeden bir genç kızın maceralarını anlattığı ‘Leylalı Haller’ yazarın ilk romanı. Kaşif Karınca ise beyaz yakalılara çocuk kafasıyla yazdığı ufak bir yaşam manifestosu özelliği taşıyor. TRT’ye çektiği ‘Bakış’ adlı bir kısa filmi bulunuyor. Halen aylık sinema dergisi cinedergi.com'un editörü, beyazperde.com ve öteki sinema yazarı. Kişisel yazılarını paylaştığı banubozdemir.com sitesi de bulunan yazar filmlerde ve festivallerde jüri üyesi olarak görev alıyor, filmlere basın danışmanlığı yapıyor, sinema ve kısa film atölyelerinde ders veriyor. Çocuklarla sinema ve çevre atölyeleri düzenliyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.