1951 yılında İsveç’te doğan irikıyım oyuncu en çok Karayip Korsanları’ndaki rolü ile tanınıyor. Ama Trier’in zaten has oyuncusu olarak son filmi Nymphomaniac / İtiraf’ta ‘dinleyen ve anlayan adam’ olarak akıllara kazınsa da yönetmenin farklı bir son algısına da kurban gitmekten kurtulamıyor.

Tabii oyuncunun filmografisi çok eskilere dayanıyor, ama hatırda kalan oyunculuklarından bahsetmek de fayda var. Goya’s Ghosts filminde Goya’yı oynayarak, King Arthur’da Sakson kralı canlandırarak, Thor’da tuhaf Dr. Eric Selvig, Ronin de Gregor karakteriyle karşımıza çıkarak, oğlu Alexander’n gölgesinde kaldığı söylense de pek katılmadığım, severek izlediğimiz aktörlerden biridir!

Onun dışında İnsomnia, Amistad, Dancer in the Dark, Dogville, Exorcist: The Beginning, Mamma Mia!, The Avengers, Melancholia, Frankie ve Alice gibi filmler de rol aldı. Bu ay karşımıza iki bölümde yayımlanacak olan Nymphomaniac ile çıkacak olan oyuncu Trier’in şaşırtıcılığına denk düşen bir performans sergiliyor. İyi seyirler

Banu Bozdemir
İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. Sinema yazarlığına Klaket sinema dergisinde başladı. Dört yıl Milliyet Sanat dergisi ve Milliyet gazetesinde sinema yazarı, kültür sanat muhabiri ve şef yardımcısı olarak çalıştı. İki yıl Skytürk Televizyonunda sinema, sanat ve ‘Sevgilim İstanbul’ programlarında yapımcı, yönetmen ve sunucu olarak görev aldı. Antrakt Sinema Gazetesi’nde iki sene editör olarak çalıştı. Tarihi Rejans Rus Lokantasına hazırlanan ‘Rejans Tarihi’ ve ‘Rejans Yemekleri’ kitabının editörlüğünü yaptı. Rejans Rus lokantası başta olmak üzere birçok şirketin basın danışmanlığı görevini üstlendi. Film + sinema dergisine Türk sineması röportajları yaptı. Küçük Sinemacılar, Benim Trafik Kitabım, 'Çevremi Seviyorum' adı altında on iki tane ‘çevreci’, dört tane fantastik çevre temalı yirminin üzerinde çocuk kitabı bulunuyor. Sosyal medyada yolunu kaybeden bir genç kızın maceralarını anlattığı ‘Leylalı Haller’ yazarın ilk romanı. Kaşif Karınca ise beyaz yakalılara çocuk kafasıyla yazdığı ufak bir yaşam manifestosu özelliği taşıyor. TRT’ye çektiği ‘Bakış’ adlı bir kısa filmi bulunuyor. Halen aylık sinema dergisi cinedergi.com'un editörü, beyazperde.com ve öteki sinema yazarı. Kişisel yazılarını paylaştığı banubozdemir.com sitesi de bulunan yazar filmlerde ve festivallerde jüri üyesi olarak görev alıyor, filmlere basın danışmanlığı yapıyor, sinema ve kısa film atölyelerinde ders veriyor. Çocuklarla sinema ve çevre atölyeleri düzenliyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.