Türkiyenin en büyük kısa film festivali olan İzmir Kısa Film Festivaline 14. yılında 63 ülkeden 1365 film festival programında yer almak için başvuruda bulundu.

19 Kasım 2013 tarihinde gerçekleştirilecek olan açılış töreni ile başlayacak olan festival, 23 Kasım 2013 tarihinde gerçekleştirilecek olan ödül töreninin ardından 24 Kasım 2013 tarihinde son bulacak.

Festival, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın ve Başbakanlık Tanıtma Fonunun önemli katkıları ile İzmirli sinema severlerle ücretsiz olarak Fransız Kültür Merkezi’nde buluşacak.

Bu yılda festival izleyicileri Oscar, Bafta, Cannes, Berlin, Oberhoussen ve diğer önemli festivallerde ödül kazanmış filmlerin yanısıra, ilk kez gösterime giren filmlerle de buluşacaktır.

 Festivalin Jüri Üyeleri

İzmir Kısa Film Festivali’ne, ulusal ve uluslararası alanda gerçekleştirilecek olan yarışmada finalist filmleri değerlendirmek üzere ve Altın Kedi Ödüllerini sahipleri ile buluşturacak olan her yıl Türkiye’den ve dünyadan sinema alanında uzman isimlerden seçilerek oluşturulan 14. İzmir Kısa Film Festivali jürisi yine birbirinden değerli isimleri ağırlıyor.

Yavuz Özkan / Yönetmen

Hüseyin Karabey / Yönetmen

Burak Göral /Sinema Yazarı

İrene Genhart /Sinema Yazarı

Vildan Atasever / Oyuncu

Bede Chang / Hong Kong Film Festivali Program Direktörü

Solmaz Panahi / Oyuncu

 Altın Kedi Ödülleri 2013

  1. İzmir Kısa Film Festivali, ulusal kategorileride 10 film ve uluslararası kategorileride 10 film Altın Kedi ödülü için yarışacak.

 Genç Oyunculara Altın Kedi Ödülü…

Festival ilk kez 2011yılında, ulusal filmler alanında “Genç oyunculara destek verme ve tanıtımlarına katkıda bulunma amacı” ile yeni bir dal tesis etmiş ve “Genç ve umut veren oyuncu” dalında Altın Kedi Ödülü vermişti. Bu yılda “Genç ve umut veren oyuncu” ödülü verecektir.

Özel Bölümler…

 Sinemada Ses

  1. izmir Kısa Film Festivali kapsamında yarışma bölümleri dışında Küratörlüğünü Elhum Shakerifar’ın yaptığı ve ingiltere, Gürcistan ve Avusturya yapımı 5 filmden oluşan ”Sinemada Ses” başlıklı özel bir bölüm yeralacak.

Arap Dünyası

İzmir Kısa Film Festivali kapsamında her yıl farklı coğrafyalardan filmler sinemaseverlerle buluşmak üzere festival programında özel bir başlık altında toplanmaktadır. 14. izmir Kısa Film Festivali’de bu yıl arap dünyasına özel bir program hazırlandı. Lübnan, Suudi arabistan, Mısır, Filistin, Qatar veFas yapımı filmlerden oluşan bir program sinema severlerin beğenisine sunulacak.

 Jafar Panahi’nin çocukları Solmaz Panahi ve Panah Panahi İzmir’de…

İran Yeni Dalga sinemasının etkili isimlerinden, dünyaca ünlü 
yönetmen-senarist-yapımcı Jafar Panahi’nin ”Bu Bir Film Değildir”in özel gösterimi yapılacak. Gösterim sonrası iranlı ünlü yönetmenin Venedik Film Festivali’nde Altın Aslan ödülü alan “Daire” adlı filminde oynayan kızı Solmaz Panahi ve oğlu Panah Panahi ile bir söyleşi gerçekleştirilecek.

 “This Is Not A Film/Bu Bir Film Değil” özel gösterimi

  1. İzmir Kısa Film Festivali’nde özel gösterimi yapılacak olan “This Is Not A Film/In Film Nist-Bu Bir Film Değil” adlı filmde Panahi, hapiste temyiz sonucunu bekleyerek geçirdiği günlerini aktarırken İran sinemasının şu andaki durumuna da ayna tutuyor. Panahi, yönetmen arkadaşı Mojtaba Mirtahmasb’ı tutuklu bulunduğu evinde ağırlıyor, yapamadığı filmini anlatarak senaryosunu okuyor. Panahi’nin çok kısıtlı olanaklarla çektiği film, flaş diskle yurt dışına çıkarılıp Cannes Film Festivali’ne ulaştırılmıştı.

Jafer Panahi’ye Mektuplar…

İzmir Kısa Film Festivali kapsamında Jafer Panahiye destek vermek amacıyla hazırlanacak olan özel bir bölümde sinemaseverlerin duygu ve düşüncelerini Jafer panahiye iletmeleri için özel bir defter açılacak. Festival Sonunda bu defter Jafer Panahiye iletilmek üzere Solmaz ve Panah Panahiye verilecek.

Hüseyin Karabey kısa filmleri festivalde…

  1. İzmir Kısa Film Festivali, her yıl programında önemli sinema yönetmenlerinin eserlerine de yer vermektedir, bu yıl son dönem Türk sinemasının önemli yönetmenlerinden Hüseyin Karabey’in yapmış olduğu belgesel ve kısa filmler de izleyicilerle buluşacaktır.

”Avare” Filmi bir kez daha beyaz Perde’de…

Hindistan Sinemasının 100. yılında. ‘‘Avare” Filmi bir kez daha beyaz Perde’de…

Hindistan sinemasın 100 yılı onuruna ”Avare” filminin özel gösterimi gerçekleştirilecek. Raj Kapoor’un hem yönetmenliğini yaptığı hem de başrolünde oynadığı 1951 yapımı Hint filmi. Raj Kapoor bu filmle dünya çapında üne kavuştu.

İzmir Kısa film Festivali, ilk yılından itibaren sinema tarihinin önemli yapımlarını sinemaseverlerle buluşturmuştur. İlk kez yapıldığı 2000 yılında Türk Sinemasının İlk Renkli Türk Filmi ünvanını taşıyan ”Halıcı Kız” Filminin restore edilmiş kopyasının gösterimiyle başladığı serüveni, geçenyıl Sessiz sinema döneminde çekilmiş, Alman Dışavurumcu akımının ve dünya Sineması Klasikleri arasında kabul edilen, Robert Wiene’nin yönettiği 1920 yapımı ”Dr. Caligari’nin Muayenehanesi” adlı filmi piyano eşliğinde sinemaseverlerle buluşturarak tamamlamıştı.

Söyleşiler

14.İzmir Kısa Film Festivali, bu yıl sinema severleri ve genç sinemacıları sinemanın önemli isimleri ile buluşturuyor. Gerçekleştirilen söyleşilerle sinemaseverler sinema dünyasının önemli isimleri le buluşarak bilgi ve deneyimlerini paylaşma olanağı yakalıyorlar. Festival kapsamında gerçekleştirilecek olan söyleşilerden bazıları.

Yavuz Özkan,Yönetmen

Hüseyin Karabey, Yönetmen / Yapımcı

Solmaz ve Panah Panahi; Jafer Panahi’ye Mektuplar

Elhum Shakerifar; Sinema’da Ses

Vildan Atasever, Oyuncu

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.