1970 Teksas doğumlu oyuncu Ethan Green Hawke aynı zamanda senarist ve yönetmen kimliğiyle de biliniyor. New York Üniversitesi’nde okuyan Hawke’i ünlü yapan lise yıllarında rol aldığı Dead Poets Society / Ölü Ozanlar Derneği filmindeki Todd Anderson rolüydü.

1995 yılında 9 yıl aralıklarla çekilecek olan ve herkesin çok seveceği Gün Doğmadan Önce filminde Jesse rolüyle rol aldı, hemen arkasından gelen Gattaca’da kimliğini değiştiren bir adam olarak karşımıza çıktı. 1998 yılında çekilen Büyük Umutlar’ın modern versiyonunda çocukluk aşkına ulaşmak için çabalayan bir adamın dramı anlatılıyor, Hawke Finnegen Bell olarak karşımıza çıkıyor.

2003 yılında karşımıza gelen Tape / Kaset filminde üç kişinin ruh hali sürekli değişen konuşmaları Vince tarafından kayda alınıyor ve gerçeklik bir anlamda boyut değiştiriyor. Hayatın Benim de ise Angelina Jolie’nin karşısında azılı bir katili canlandırıyor. 2004 yılında Gün Doğmadan Önce filminin devamı niteliğindeki Gün Batarken de rol aldı, dokuz yıl sonra bir araya gelen, birbirlerine hisleri olan iki kişiyi canlandırıyorlar ve yine birkaç saatleri var! Sonra sırasıyla Seni Seviyorum New York, Chalsea’de Rock, Vampir İmparatorluğu, Gizemli Kadın, Madonna Ağlıyor, Lanet ve en son da Geceyarısından Önce’de rol aldı. Biz onu bu ay The Purge / Arınma Gecesi filminde izleyeceğiz. James Sandin rolüyle farklı bir korku filminin içinde yer alıyor. Bu yıl ayrıca Getaway filminde bekliyoruz kendisini, karısı kaçırılan bir adamı canlandıracak…

 

Banu Bozdemir
İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. Sinema yazarlığına Klaket sinema dergisinde başladı. Dört yıl Milliyet Sanat dergisi ve Milliyet gazetesinde sinema yazarı, kültür sanat muhabiri ve şef yardımcısı olarak çalıştı. İki yıl Skytürk Televizyonunda sinema, sanat ve ‘Sevgilim İstanbul’ programlarında yapımcı, yönetmen ve sunucu olarak görev aldı. Antrakt Sinema Gazetesi’nde iki sene editör olarak çalıştı. Tarihi Rejans Rus Lokantasına hazırlanan ‘Rejans Tarihi’ ve ‘Rejans Yemekleri’ kitabının editörlüğünü yaptı. Rejans Rus lokantası başta olmak üzere birçok şirketin basın danışmanlığı görevini üstlendi. Film + sinema dergisine Türk sineması röportajları yaptı. Küçük Sinemacılar, Benim Trafik Kitabım, 'Çevremi Seviyorum' adı altında on iki tane ‘çevreci’, dört tane fantastik çevre temalı yirminin üzerinde çocuk kitabı bulunuyor. Sosyal medyada yolunu kaybeden bir genç kızın maceralarını anlattığı ‘Leylalı Haller’ yazarın ilk romanı. Kaşif Karınca ise beyaz yakalılara çocuk kafasıyla yazdığı ufak bir yaşam manifestosu özelliği taşıyor. TRT’ye çektiği ‘Bakış’ adlı bir kısa filmi bulunuyor. Halen aylık sinema dergisi cinedergi.com'un editörü, beyazperde.com ve öteki sinema yazarı. Kişisel yazılarını paylaştığı banubozdemir.com sitesi de bulunan yazar filmlerde ve festivallerde jüri üyesi olarak görev alıyor, filmlere basın danışmanlığı yapıyor, sinema ve kısa film atölyelerinde ders veriyor. Çocuklarla sinema ve çevre atölyeleri düzenliyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.