Actor Robert Redford arrives for the premiere of the movie 'The Company You Keep' at the 69th edition of the Venice Film Festival in Venice, Italy, Thursday, Sept. 6, 2012. (AP Photo/Andrew Medichini)

18 Ağustos 1936 yılında Kaliforniya’da doğan Robert Redford bugüne kadar karizması ve başarılı oyunculuğuyla her daim aranan isimlerden biridir.

Actor Robert Redford arrives for the premiere of the movie ‘The Company You Keep’ at the 69th edition of the Venice Film Festival in Venice, Italy, Thursday, Sept. 6, 2012. (AP Photo/Andrew Medichini)

1950’lerin sonu ve 60’lı yıllarda Redford bazı televizyon programlarında rol almıştır.1967 senesinde Yönetmen Gene Saks’ın çektiği Barefoot in the Park filminde güzel oyuncu Jane Fonda ile eğlenceli komedi filminde başarıyla oynadı. .Broadway’deki başarılı dönemi sonrası daha büyük roller geldi, Bisexuel bir film yıldızını canlandırdığı Inside Daisy Clover (1965) ve This Property Is Condemned (1966) bunlardan ikisidir. Aynı yıllarda Jane Fonda ile sahnede yakaladıkları sinerji The Chase ve The Electric Horseman (1979) filmlerinde kendini göstermiştir.

1974 yılı Chase filminde yine Jane Fonda ve Marlon Brando ile birlikte oynadı. Aynı yılda The Great Gatsby adlı dram filminde Mia Farrow ile başrolleri paylaştı ve bu film 2 Oscar ödülü kazandı.Paul Newman ile oynadığı Butch Cassidy and the Sundance Kid (1969) filmi perdedeki imajının gelişmesinde önemli bir basamak olmuş, ve Paul Newman iel iyi birer ekip olmuşlardır.

Yine Paul Newman ile bir başka rolü paylaştığı film ise 1973 senesindeki 7 Oscarlı The Sting filmi olmuştur. Bu filmde Reford için kariyeri adına önemli bir film olmuştur. Burada dolandırıcı ve ikna etme kabiliyeti yüksek bir adamı canlandırır. 1990 senesinde Yönetmen Sydney Pollack’ın Havana filminde oynamış, ve burada bir devrimciye aşık olan ve hep kazanan kumarbaz’ın ne kadar iyi bir insan olduğu ve kendine onu sevdirme çabaları anlatılır. 2001 senesinde başarılı Yönetmen Tony Scott’un Spy Game adlı filminde rol almıştır.

Yeniden Başlamak, Minik Örümcek Şarlot, Arslanı Kuzulara, gibi filmlerde rol aldı, yönetmenlik yapan oyunculardandır ayrıca kendisi. Onu bu ay hem yönettiği hem de oynadığı The Company You Keep / Geçmişin Sırları filminde yıllarca FBI’dan saklanmış bir eski bir militan olarak izleyeceğiz.

İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. Sinema yazarlığına Klaket sinema dergisinde başladı. Dört yıl Milliyet Sanat dergisi ve Milliyet gazetesinde sinema yazarı, kültür sanat muhabiri ve şef yardımcısı olarak çalıştı. İki yıl Skytürk Televizyonunda sinema, sanat ve ‘Sevgilim İstanbul’ programlarında yapımcı, yönetmen ve sunucu olarak görev aldı. Antrakt Sinema Gazetesi’nde iki sene editör olarak çalıştı. Tarihi Rejans Rus Lokantasına hazırlanan ‘Rejans Tarihi’ ve ‘Rejans Yemekleri’ kitabının editörlüğünü yaptı. Rejans Rus lokantası başta olmak üzere birçok şirketin basın danışmanlığı görevini üstlendi. Film + sinema dergisine Türk sineması röportajları yaptı. Küçük Sinemacılar, Benim Trafik Kitabım, 'Çevremi Seviyorum' adı altında on iki tane ‘çevreci’, dört tane fantastik çevre temalı yirminin üzerinde çocuk kitabı bulunuyor. Sosyal medyada yolunu kaybeden bir genç kızın maceralarını anlattığı ‘Leylalı Haller’ yazarın ilk romanı. Kaşif Karınca ise beyaz yakalılara çocuk kafasıyla yazdığı ufak bir yaşam manifestosu özelliği taşıyor. TRT’ye çektiği ‘Bakış’ adlı bir kısa filmi bulunuyor. Halen aylık sinema dergisi cinedergi.com'un editörü, beyazperde.com ve öteki sinema yazarı. Kişisel yazılarını paylaştığı banubozdemir.com sitesi de bulunan yazar filmlerde ve festivallerde jüri üyesi olarak görev alıyor, filmlere basın danışmanlığı yapıyor, sinema ve kısa film atölyelerinde ders veriyor. Çocuklarla sinema ve çevre atölyeleri düzenliyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.