Jude Law 9 Aralık 1972’de Londra’da dünyaya geldi. 12 yaşında Ulusal Gençlik Müzik Tiyatrosu’nda oyunculuğa başlayan Law, 17 yaşında Families isimli TV şovunda rol almak üzere okulu tamamen bırakır.

1992 yılında sahne kariyerine adım atar, Londra sınırları içerisinde birçok oyunda rol alır ve ardından Broadway’e geçiş yapar. Beyazperdede bağımsız filmler de yer alır. İlk önemli filmi Ethan Hawke ve Uma Thurman ile rol aldığı Gattaca’dır. Ancak asıl ününe Yetenekli Bay Ripley filmindeki rolü ile ulaşmıştır.

Jude Law sinemanın yakışıklı oyuncularından, oynadığı her filme değişik bir enerji katmıştır. Yapay Zeka, Talihsiz Serüvenler Dizisi, The Holiday, Kapıdaki Düşman, Soğuk Dağ, Alfie, Closer, Sherlock Holmes, Alfie, Dr. Parnassus, Anna Karenina, Salgın, Hugo onun da varlığıyla şenlenen, anlam kazanan filmler. Bu ay karşımızda Side Effects / Acı Reçete filmiyle yer alacak ve ilişkilerin değişmeyen doğası üzerine Steven Soderbergh yorumuyla yer alacaklar.

 

İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. Sinema yazarlığına Klaket sinema dergisinde başladı. Dört yıl Milliyet Sanat dergisi ve Milliyet gazetesinde sinema yazarı, kültür sanat muhabiri ve şef yardımcısı olarak çalıştı. İki yıl Skytürk Televizyonunda sinema, sanat ve ‘Sevgilim İstanbul’ programlarında yapımcı, yönetmen ve sunucu olarak görev aldı. Antrakt Sinema Gazetesi’nde iki sene editör olarak çalıştı. Tarihi Rejans Rus Lokantasına hazırlanan ‘Rejans Tarihi’ ve ‘Rejans Yemekleri’ kitabının editörlüğünü yaptı. Rejans Rus lokantası başta olmak üzere birçok şirketin basın danışmanlığı görevini üstlendi. Film + sinema dergisine Türk sineması röportajları yaptı. Küçük Sinemacılar, Benim Trafik Kitabım, 'Çevremi Seviyorum' adı altında on iki tane ‘çevreci’, dört tane fantastik çevre temalı yirminin üzerinde çocuk kitabı bulunuyor. Sosyal medyada yolunu kaybeden bir genç kızın maceralarını anlattığı ‘Leylalı Haller’ yazarın ilk romanı. Kaşif Karınca ise beyaz yakalılara çocuk kafasıyla yazdığı ufak bir yaşam manifestosu özelliği taşıyor. TRT’ye çektiği ‘Bakış’ adlı bir kısa filmi bulunuyor. Halen aylık sinema dergisi cinedergi.com'un editörü, beyazperde.com ve öteki sinema yazarı. Kişisel yazılarını paylaştığı banubozdemir.com sitesi de bulunan yazar filmlerde ve festivallerde jüri üyesi olarak görev alıyor, filmlere basın danışmanlığı yapıyor, sinema ve kısa film atölyelerinde ders veriyor. Çocuklarla sinema ve çevre atölyeleri düzenliyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.