Operasyon: Argo filmiyle bu yıl en iyi film Oscar’ını kazanan senarist, oyuncu ve yönetmen olan Benjamin Géza Affleck 1972 doğumlu…

1998 yılında Good Will Hunting filmi ile Matt Damon ile birlikte En İyi Özgün Senaryo Akademi Ödülü‘nü ve En İyi Senaryo Akademi Ödülü‘nü kazanmıştır. 2006 yapımı Hollywoodland filmi ile Venedik Film Festivali’nde En İyi Aktör ödülünü (Volpi Cup) almış ve Altın Küre’ye En İyi Yardımcı Aktör dalında aday gösterilmiştir. Aktorluge çocukluktan başlayan Affleck devlet kanalı olan PBS’in çeşitli şovlarında rol almıştır. Ondan sonra biraz sessiz kalan Affleck 2009 yılında “He is Just Not That into You” filmi ile geri dönüş yapmıştır. Aynı Yıl Devlet Oyunları’nda ekonomik krizin etkilerini yaşayan adam olarak rol almış, Pearl Harbor’da savaşın içinde yaşanan üçlü bir aşk ilişkisinin kahramanlarından biri olmuş, Hırsızlar Şehri’nde iyi bir soyguncu çetesinin adamını canlandırmıştı. Tabii filmde aynı zamanda yönetmenlik de yapmıştır. Kızımı Kurtaran ve Operasyon: Argo’da yönettiği son filmlerden. Bu ay karşımıza Terrence Malick imzalı To The Wonder / Aşkın İzleri filminde kafası karışık erkek modeli olarak karşımıza çıkacak ve Malick hayranlarının kafasını karıştıracak. Mayıs ayında vizyona girecek Gus Van Sant’ın yönettiği Promised Land filminde de yapımcı olarak imzası var.

İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. Sinema yazarlığına Klaket sinema dergisinde başladı. Dört yıl Milliyet Sanat dergisi ve Milliyet gazetesinde sinema yazarı, kültür sanat muhabiri ve şef yardımcısı olarak çalıştı. İki yıl Skytürk Televizyonunda sinema, sanat ve ‘Sevgilim İstanbul’ programlarında yapımcı, yönetmen ve sunucu olarak görev aldı. Antrakt Sinema Gazetesi’nde iki sene editör olarak çalıştı. Tarihi Rejans Rus Lokantasına hazırlanan ‘Rejans Tarihi’ ve ‘Rejans Yemekleri’ kitabının editörlüğünü yaptı. Rejans Rus lokantası başta olmak üzere birçok şirketin basın danışmanlığı görevini üstlendi. Film + sinema dergisine Türk sineması röportajları yaptı. Küçük Sinemacılar, Benim Trafik Kitabım, 'Çevremi Seviyorum' adı altında on iki tane ‘çevreci’, dört tane fantastik çevre temalı yirminin üzerinde çocuk kitabı bulunuyor. Sosyal medyada yolunu kaybeden bir genç kızın maceralarını anlattığı ‘Leylalı Haller’ yazarın ilk romanı. Kaşif Karınca ise beyaz yakalılara çocuk kafasıyla yazdığı ufak bir yaşam manifestosu özelliği taşıyor. TRT’ye çektiği ‘Bakış’ adlı bir kısa filmi bulunuyor. Halen aylık sinema dergisi cinedergi.com'un editörü, beyazperde.com ve öteki sinema yazarı. Kişisel yazılarını paylaştığı banubozdemir.com sitesi de bulunan yazar filmlerde ve festivallerde jüri üyesi olarak görev alıyor, filmlere basın danışmanlığı yapıyor, sinema ve kısa film atölyelerinde ders veriyor. Çocuklarla sinema ve çevre atölyeleri düzenliyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.