Banu Bozdemir

11 Kasım 1074’de  Amerika’da dünyaya geldi. İsmini Leonardo da Vinci esinlen mesinden aldı. Bir süt markası için kamera karşısında geçtiğinde Caprio 5 yaşındaydı. Caprio’nun oyunculuk kariyeri 1989 yılında Parenthood isimli TV filmiyle başladı. Film çekimleri sırasında en yakın arkadaşlarından biri olacak Tobey Maguire ile tanıştı. İlk önemli rolü 1991’deki Critters 3 filmindeki Josh karakteri olan Caprio, 1993’te ünlü oyuncu Robert De Niro ile aynı filmde oynama şansını yakaladı. This Boy’s Life’taki performansıyla New York Film Critics ve the National Society of Film Critics tarafından oldukça başarılı bulunan Caprio, yine aynı yıl What’s Eating Gilbert Grape? filmindeki oyunculuğuyla henüz 19 yaşındayken en iyi yardımcı erkek oyuncu oskarına aday gösterildi. Genç kızların sevgilisi, Hollywood’un yeni jönü, en büyük patlamasını James Cameron’ın Titanic filmiyle yaşadı.

2000 senesinde Danny Boyle’ın daha önce Ewan McGregor için düşündüğü rolü The Beach’te Caprio kaptı. Bir yıl aradan sonra en iyi arkadaşlarından biri olan Tobey Maguire’la başrolleri paylaşacakları Don’s Plum için kamera karşısına geçti. 2002 Caprio için oldukça şanslı bir yıl oldu Zira oyuncu hem Martin Scorsese’nin Gangs of NewYork filminde Daniel Day-Lewis’le birlikte çalışma fırsatı buldu hem de ünlü Brezilyalı model Gisele Bündchen’le aşk yaşamaya başladı. 2002’de Steven Spielbrg’in Sıkysa Yakala filminde ve hemen arkasından yine bir Scorsese filmi olan The Aviator da rol aldı. Köstebek’te çeteye sızma görevi verilen bir çaylağı, Kanlı Elmas’ta bir elmasın peşinde helak olan paralı askeri, Yalanlar Üstüne’de kimliği ifşa olan bir ajanı canlandırdı. Hayallerin Peşinde’de sorgulanan evlilik kurumunun erkek tarafına, Zindan Adası’nda bir adada bir katilin peşindeki iki polisten birine, Başlangıç’ta bir rüya hırsızına hayat verdi. Bu sene Titanic’in 3D versiyonunda ve aynı zamanda yine bir ajanı canlandıracağı J. Edgar’da rol alacak. Biz de oyunculuk basamaklarını başarıyla ve kararlı adımlarla tırmanan bu adamı zevkle izleyeceğiz yine!

 

İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. Sinema yazarlığına Klaket sinema dergisinde başladı. Dört yıl Milliyet Sanat dergisi ve Milliyet gazetesinde sinema yazarı, kültür sanat muhabiri ve şef yardımcısı olarak çalıştı. İki yıl Skytürk Televizyonunda sinema, sanat ve ‘Sevgilim İstanbul’ programlarında yapımcı, yönetmen ve sunucu olarak görev aldı. Antrakt Sinema Gazetesi’nde iki sene editör olarak çalıştı. Tarihi Rejans Rus Lokantasına hazırlanan ‘Rejans Tarihi’ ve ‘Rejans Yemekleri’ kitabının editörlüğünü yaptı. Rejans Rus lokantası başta olmak üzere birçok şirketin basın danışmanlığı görevini üstlendi. Film + sinema dergisine Türk sineması röportajları yaptı. Küçük Sinemacılar, Benim Trafik Kitabım, 'Çevremi Seviyorum' adı altında on iki tane ‘çevreci’, dört tane fantastik çevre temalı yirminin üzerinde çocuk kitabı bulunuyor. Sosyal medyada yolunu kaybeden bir genç kızın maceralarını anlattığı ‘Leylalı Haller’ yazarın ilk romanı. Kaşif Karınca ise beyaz yakalılara çocuk kafasıyla yazdığı ufak bir yaşam manifestosu özelliği taşıyor. TRT’ye çektiği ‘Bakış’ adlı bir kısa filmi bulunuyor. Halen aylık sinema dergisi cinedergi.com'un editörü, beyazperde.com ve öteki sinema yazarı. Kişisel yazılarını paylaştığı banubozdemir.com sitesi de bulunan yazar filmlerde ve festivallerde jüri üyesi olarak görev alıyor, filmlere basın danışmanlığı yapıyor, sinema ve kısa film atölyelerinde ders veriyor. Çocuklarla sinema ve çevre atölyeleri düzenliyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.